Ogłoszenie

Nagrodę De Zeeuw-Van Dishoeck Graduation Prize for Astronomy 2017 otrzymała Laura Driessen

30 listopada 2017

Nagrodę De Zeeuw–Van Dishoeck Graduation Prize for Astronomy, ustanowioną dla wspierania młodych talentów astronomicznych w Holandii, otrzymała Laura Driessen z Uniwersytetu Amsterdamskiego. Nagrodę wręczono podczas uroczystości w Haarlem w dniu 27 listopada 2017 r.

Nagroda obejmuje dyplom oraz sumę pieniężną 3000 euro i jest przyznawana corocznie za najlepszą pracę licencjacką z astronomii napisaną przez studenta studiującego na holenderskim uniwersytecie. Laura Driessen otrzymała nagrodę za pracę magisterską dotyczącą badań pozostałości po supernowych oraz mgławic związanych z wiatrami od pulsarów. Laura jest obecnie na studiach doktoranckich w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

Laura była bardzo zaskoczona, gdy dowiedziała się, że wygrała nagrodę De Zeeuwa-Van Dishoecka. "Naprawdę cieszyłam się z pracy nad tym projektem i otrzymałam mnóstwo wsparcia od moich promotorów Jasona Hesselsa oraz Jacco Vinka,” powiedziała. "Projekt ten pokazał jak zagadkowa jest Droga Mleczna i jak dużo ciągle jeszcze nie wiemy. Ten rodzaj badań nad astronomicznymi pytaniami wymaga zaawansowanych technik i nowych sposobów przetwarzania danych, które mają także szersze zastosowanie."

Fundusz nagrody ustanowili poprzedni Dyrektor Generalny ESO, Tim De Zeeuw oraz Ewine van Dishoeck, odpowiednio profesor astronomii teoretycznej i profesor astrofizyki cząsteczkowej na Uniwersytecie w Lejdzie. Nagroda została po raz pierwszy przyznana w listopadzie 2014 r., otrzymał ją wtedy Job Feldbrugge.

Nagrodą zarządza Royal Holland Society of Sciences and Humanities (KHMW), najstarsze towarzystwo naukowe w Holandii, ufundowane w 1752 r. Celem KHMW jest rozwój nauki i budowanie mostów pomiędzy nauką, a społeczeństwem.

Linki

Kontakt

Saskia van Manen, secretaris
Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen
Haarlem, The Netherlands
Tel. +31 23 5321773
Email: secretaris@khmw.nl

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann17083

Zdjęcia

Laura Driessen otrzymuje nagrodę De Zeeuw-Van Dishoeck Graduation Prize for Astronomy 2017
Laura Driessen otrzymuje nagrodę De Zeeuw-Van Dishoeck Graduation Prize for Astronomy 2017