Kids

eso1207pl — Zdjęcie prasowe

Mały obszar formowania się gwiazd

1 lutego 2012

To nowe zdjęcie ukazuje gwiezdny żłobek zwany BGC 3324. Uzyskano je za pomocą instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe od młodych, gorących gwiazd z NGC 3324 powoduje świecenie obłoku gazowego w wielu barwach i wytworzyło „pieczarę” w otaczającym gazie i pyle.

NGC 3324 znajduje się w południowej konstelacji Kila (fragmentu statku Argo, którym płynął Jazon), w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi. Położona jest na północnych obrzeżach chaotycznego środowiska mgławicy Carina, która została wyrzeźbiona przez wiele innych zwartych obszarów formowania się gwiazd (eso0905). Bogate zasoby gazu i pyłu w obszarze NGC 3324 stały się źródłem gwałtownych procesów gwiazdotwórczy kilka milionów lat temu i doprowadziły do utworzenia kilku jasnych i bardzo gorących gwiazd dobrze widocznych na nowym zdjęciu.

Wiatry gwiazdowe i intensywne promieniowanie od młodych gwiazd wydmuchało pustą przestrzeń w otaczającym gazie i pyle. Najlepszym dowodem na to jest ściana materii widoczna po prawej stronie od centrum zdjęcia. Promieniowanie ultrafioletowe od młodych, gorących gwiazd wybija elektrony z atomów wodoru, które następnie są ponownie przechwytywane, co prowadzi do charakterystycznej poświaty w kolorze purpurowym, gdy elektrony przeskakują przez kolejne poziomy energetyczne, ukazując rozmieszenie lokalnego, rozproszonego gazu. Pozostałe kolory pochodzą od innych pierwiastków, z charakterystyczną poświatą od podwójnie zjonizowanego tlenu, która czyni centralne części zielonkawo-żółtymi.

Obserwatorzy mgławic mogą wyszukiwać różne podobizny w kosmicznych obłokach, tak jak niektórzy czynią w chmurach na ziemskim niebie. Jedną z nieoficjalnych nazw NGC 3324 jest Mgławica Gabrieli Mistral , na cześć chilijskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla [1]. Brzeg ściany gazu i pyłu po prawej wykazuje duże podobieństwo do ludzkiej twarzy w profilu, w którym wybrzuszenie na środku odpowiada nosowi.

Moc instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie  MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla ukazuje także wiele ciemnych struktur w NGC 3324. Ziarna pyłu w tych rejonach blokują światło od znajdującego się w tle świecącego gazu, tworząc zacienione, filigranowe struktury, które dodają kolejną warstwę w tym pięknym widoku.

Ostry wzrok Kosmicznego Teleskopu Hubble’a także był kiedyś trenowany na NGC 3324. Kosmiczny Teleskop Hubble’a może pokazać delikatniejsze szczegóły niż panoramiczny widok instrumentu Wide Field Imager, ale na znacznie mniejszym polu widzenia. Oba instrumenty użyte razem mogą dostarczyć perspektyw „zoom-in” i ”zoom-out”.

Uwagi

[1] Dalsze wyjaśnienia i zdjęcia porównawcze można znaleźć na witrynie miłośnika astronomii Daniela Verschatse’a: http://www.verschatse.cl/nebulae/ngc3324/medium.htm.

Więcej informacji

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Poland
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1207

O komunikacie

Komunikat nr:eso1207pl
Nazwa:Eta Carinae, NGC 3324
Typ:Milky Way : Nebula
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instrumenty:WFI

Zdjęcia

The star formation region NGC 3324
The star formation region NGC 3324
Po angielsku
The star formation region NGC 3324 in the constellation of Carina (The Keel)
The star formation region NGC 3324 in the constellation of Carina (The Keel)
Po angielsku
Digitized Sky Survey image of Eta Carinae Nebula
Digitized Sky Survey image of Eta Carinae Nebula
Po angielsku

Filmy

Zooming in on the star formation region NGC 3324
Zooming in on the star formation region NGC 3324
Po angielsku