Budzi się kometa będąca celem sondy Rosetta

20 stycznia 2014 r. należąca do ESA sonda Rosetta wybudziła się z długotrwałej hibernacji w głębokiej przestrzeni kosmicznej, aby zbliżyć się do swojego celu: komety 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/CG).

Z naszego punktu widzenia na Ziemi kometa 67P/CG zupełnie niedawno pojawiła się zza Słońca. 28 lutego 2014 r. należący do ESO teleskop VLT skierował swój wzrok w stronę komety, gdy tylko stała się widoczna z Obserwatorium ESO Paranal w Chile. ESO współpracuje z ESA w celu monitorowania komety z Ziemi, gdy do obiektu w najbliższych miesiącach zbliżać się będzie Rosetta. Obserwacje te stanowić będą przygotowanie do głównego spotkania sondy z kometą zaplanowanego na sierpień tego roku (zobacz potw1403a).

Zaprezentowane nowe zdjęcia, a także wiele przyszłych fotografii, zostaną użyte przez ESA do ulepszenia nawigacji Rosettą i monitorowania jak dużo pyłu uwalnia kometa. Zdjęcie po lewej zostało utworzone przez nałożenie na siebie wielu pojedynczych ekspozycji, aby ukazać gwiazdy tła. Następnie przesunięto je, aby skompensować ruch komety, która widoczna jest jako mała plamka nad jednym z gwiazdowych śladów (w centrum okręgu). Zdjęcie po prawej pokazuje kometę po usunięciu gwiazd z obrazu.

Nowe zdjęcie pokazuje pojaśnienie komety, co wskazuje że lód w jej wnętrzu zaczął sublimować z powodu rozgrzewania się na skutek zbliżania do Słońca. Podobnie jak sonda Rosetta, sama kometa także budzi się z hibernacji.

Linki

Źródło:

ESO/C. Snodgrass (Max Planck Institute for Solar System Research, Germany) & O. Hainaut (ESO)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1410a
Język:pl
Typ:Kolaż
Data publikacji:10 marca 2014 10:00
Rozmiar:1136 x 594 px

O obiekcie

Nazwa:67P/Churyumov-Gerasimenko
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Comet

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
359,9 KB
Wielki JPEG
97,4 KB

Kolory i filtry

PasmoTeleskop
Optyczny
R
Very Large Telescope
FORS2