Ogłoszenie

Można zgłaszać się do konkursu AstroCamera 2015

11 marca 2015

ESO zachęca do wzięcia udziału w AstroCamera 2015 – międzynarodowym konkursie wspierającym popularyzację astronomii I astrofotografii. Organizatorem konkursie jest Centrum Hewelianum z Gdańska. Zwycięzcy otrzymają od organizatorów nagrody finansowe. ESO, jako jeden ze sponsorów, ufunduje nagrody w postaci książek i płyt DVD dla prac, którym jury przyzna wyróżnienia.

Pierwsza edycja konkursu wystartowała 28 stycznia 2011 r., w nawiązaniu do 400. rocznicy urodzin siedemnastowiecznego astronoma Jana Heweliusza. Konkurs jest otwarty da wszystkich entuzjastów astronomii i astrofotografii. Życie i osiągnięcia Heweliusza, uznanego obserwatora nocnego nieba, były dla Centrum Hewelianum inspiracją do uczynienia konkursu AstroCamera regularnym przedsięwzięciem. W tym roku jest organizowany po raz piąty.

W ramach konkursu ogłoszono następujące kategorie:

  • Kategoria I: Obiekty głębokiego nieba (zdjęcia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic, itp.);
  • Kategoria II: Obiekty Układu Słonecznego (zdjęcia planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmień, tranzytów, itp.);
  • Kategoria III: Astronomiczne krajobrazy (zdjęci pokazujące elementy krajobrazu wraz z obiektami astronomicznymi, np. obiekty astronomiczne wschodzące lub zachodzące, albo ruch sfery niebieskiej).

Każdy z uczestników mogą zgłosić maksymalnie pięć zdjęć w różnych kategoriach, jednak tylko jedno z nich może zostać nagrodzona w danej kategorii.

Prace będą oceniane według następujących kryteriów: zawartość zdjęcia, typ obiektu, jasność obiektu, poziom trudności w fotografowaniu obiektu, rzadkość, itp., a także pod względem estetycznym – np. atrakcyjności wizualnej obiektu, ostrości zdjęcia, redukcji szumów, itp.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: astrocamera2015@hewelianum.pl do 17 kwietnia 2015 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 15 maja 2015 r.

Więcej informacji na temat konkursu oraz instrukcja, w jaki sposób się do niego zgłosić, znajdują się na dedykowanej stronie internetowej.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15018

Zdjęcia

The constellation of Cassiopeia over a thunderstorm
The constellation of Cassiopeia over a thunderstorm
Po angielsku