Komunikat prasowy

Chilijski prezydent odwiedził Paranal, aby ogłosić przekazanie terenu dla E-ELT

28 października 2013

Podczas uroczystości, która odbyła się wczoraj w Obserwatorium ESO Paranal na chilijskiej pustyni Atakama, prezydent Chile, Sebastián Piñera, przekazał podpisane niedawno dokumenty, zgodnie z którymi rząd chilijski przekazuje ESO tereny wokół Cerro Armazones. Jest to góra o wysokości 3060 metrów n.p.m., znajdująca się 20 kilometrów od Cerro Paranal (domu Bardzo Dużego Teleskopu – VLT). Cerro Armazones będzie przyszłym domem dla Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

Prezydent Piñera został przyjęty w Obserwatorium Paranal przez Dyrektora Generalnego ESO, Tima de Zesuwa, Przedstawiciela ESO w Chile, Fernando Comeróna oraz Wicedyrektora Obserwatorium La Silla Pranal, Ueliego Weilenmanna. Prezydentowi towarzyszył Minister Spraw Zagranicznych, Alfredo Moreno, a także przedstawiciele lokalnych władz chilijskich.

W ramach wizyty odbyła się wycieczka na szczyt Cerro Paranal, dom Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), najbardziej zaawansowanego teleskopu optycznego na świecie. Prezydent oraz minister Moreno odwiedzili także sterownię VLT, która będzie służyć także jako centrum operacyjne przyszłego teleskopu E-ELT.

Podczas uroczystości w Rezydencji Paranal Prezydent Piñera wręczył Dyrektorowi Generalnemu ESO niedawno podpisaną zgodę na przekazanie terenu wokół Cerro Armazones.

Prezydent podkreślił znaczenie ochrony nieba w północnym Chile. „Dokonaliśmy wielkiego kroku w stronę wzmocnienia pozycji Chile jako stolicy światowej astronomii. Ogromnie Wielkie Teleskop Europejskie (E-ELT) na Cerro Armazones będzie największym okiem świata, okiem, które będzie przeczesywać chilijskie niebo i odkryje sekrety, których Wszechświat do tej pory nie ujawnił. Dzisiaj jest bardzo ważny dzień dla współczesnej astronomii i bardzo ważny dzień dla Chile.

Dyrektor Generalny ESO wyraził wdzięczność Rządowi Chile za ten ważny krok.: „Współpraca pomiędzy Chile, a ESO, które rozpoczęła się 50 lat temu, dowiodła że jest nie tylko owocna i długotrwała, ale także że dostarcza wielu szans dla przyszłości – z korzyścią dla Chile, dla Krajów Członkowskich ESO oraz dla rozwoju nauki i technologii. E-ELT jest wyraźnym dowodem na to.” 

Zgodnie z dokumentami prawnymi, rząd chilijski przekaże 189 kilometrów kwadratowych terenu wokół Cerro Armazones w celu budowy E-ELT oraz zapewni 50-letnią koncesję dotyczącą okolic. Większy obszar, obejmujący 362 kilometry kwadratowe, będzie chronił E-ELT przez zanieczyszczeniami świetlnymi oraz zagrożeniami od prac wydobywczych w kopalniach. Gdy E-ELT rozpocznie pełne działanie w następnej dekadzie, będzie funkcjonować wspólnie z Obserwatorium ESO Paranal.

Uroczystość jest skutkiem porozumienia podpisanego w październiku 2011 roku przez chilijskiego Ministra Spraw Zagranicznych oraz ESO.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Valentina Rodríguez
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 24639123
E-mail: vrodrigu@eso.org

Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6761
Tel. kom.: +49 173 3872 621
E-mail: lars@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1345

O komunikacie

Komunikat nr:eso1345pl
Nazwa:ESO Director General, President
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Unspecified : People
Facility:Extremely Large Telescope

Zdjęcia

Chilean President visits Paranal to announce the transfer of the land for the E-ELT
Chilean President visits Paranal to announce the transfer of the land for the E-ELT
Po angielsku
Chilean President visits Paranal to announce the transfer of the land for the E-ELT
Chilean President visits Paranal to announce the transfer of the land for the E-ELT
Po angielsku