La Silla - pierwszy dom dla teleskopów ESO - pierwsze obserwatorium ESO kiedyś i teraz

La Silla, the first home for ESO’s telescopes (historical image)
La Silla, the first home for ESO’s telescopes (present-day image)
Przeciągnij zielony znacznik, aby obejrzeć zdjęcia

ESO w tym roku będzie mieć 50 lat, a żeby uczcić tę ważną rocznicę, pokazujemy fragmenty naszej historii. Przez cały rok 2012, raz w miesiącu, prezentujemy specjalne porównanie "kiedyś i teraz" w serii Zdjęcie Tygodnia. Porównanie pokazuje jak zmieniła się sytuacja w minionych dekadach w obserwatoriach La Silla, Paranal, biurach ESO w Santiago w Chile i w siedzibie w Garching koło Monachium w Niemczech.

To historyczne zdjęcie zostało wykonane około 1970 roku z akademików La Silla, położonych poniżej niż kopuły teleskopów. Zdjęcia skierowane jest w stronę najwyższego punktu góry, po lewej. Metaliczna struktura widoczna blisko samego wierzchołka szczytu, nie jest teleskopem, ale zbiornikiem na wodę. Biała kopuła w centrum zdjęcia związana jest z 1-metrowym teleskopem Schmidta, który rozpoczął pracę w lutym 1972 roku. Daleko po prawej stronie zdjęcia znajduje się 1-metrowy teleskop ESO, widoczny dokładnie na grzbiecie, a na lewo od niego można dostrzec szczyt teleskopu Grand Prisme Objectif.

Na teraźniejszej fotografii pozostały budynki akademików, ale w ciągu dekad wybudowano dużo więcej. Najbardziej uderzające zmiany widoczne są wokół szczytu La Silla, po lewej. W najwyższym punkcie znajduje się 3,6-metrowy teleskop ESO, który rozpoczął działanie w listopadzie 1976 roku i pozostaje w eksploatacji do dzisiaj. Teleskop ten jest domem spektrografu HARPS (zobacz opis najnowszych badań na eso1134 oraz eso1214). Planowany od początku istnienia ESO, stał się koroną Obserwatorium La Silla, jako jego największy teleskop i był głównym dokonaniem inżynieryjnym swoich czasów. Mniejsza kopuła widoczna przed teleskopem 3,6-metrowym, to 1,4-metrowy Coudé Auxiliary Telescope, który uzupełniał swojego większego sąsiada.

Po prawej od 3,6-metrowego teleskopu znajduje się 3,58-metrowy Teleskop Nowej Technologii (New Technology Telescope - NTT), rozpoznawalny przez kanciasty, metaliczny wygląd swojej kopuły. NTT, który rozpoczął pracę w marcu 1989 roku, był pierwszym teleskopem na świecie, który używał komputerowo kontrolowanego zwierciadła. Był użytkowany jako prekursor dla Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), aby przetestować nowe technologie, które następnie zostały użyte w późniejszym teleskopie.

Innymi nowymi widokami na współczesnej fotografii są budynki warsztatów poniżej zbiorników na wodę oraz Differential Image Motion Monitor (DIMM), używany do mierzenia seeingu atmosferycznego, położony na szczudłach pomiędzy warsztatem, a 1-metrowym teleskopem Schmidta.

Nawet dzisiaj La Silla pozostaje bardzo aktywnym obserwatorium, w którym dokonywane są ważne odkrycia. Zarówno NTT, jak i teleskop 3,6-metrowy, dostarczyły istotnych danych, które doprowadziły do odkrycia przyspieszania tempa ekspansji Wszechświata - odkrycia, za które przyznano Nagrodę Nobla z Fizyki 2011.

Linki

Źródło

ESO

O porównaniu zdjęć

Identyfikator:potw1214a
Data publikacji:2 kwietnia 2012 10:00

Zdjęcia

La Silla, pierwszy dom dla teleskopów ESO (zdjęcie historyczne)
La Silla, pierwszy dom dla teleskopów ESO (zdjęcie historyczne)
La Silla, pierwszy dom dla teleskopów ESO (aktualne zdjęcie)
La Silla, pierwszy dom dla teleskopów ESO (aktualne zdjęcie)