Vd Sloučeniny fosforu v oblasti zrodu hvězd a v jádře komety 67P – animace

Informační grafika zachycuje klíčové výsledky výzkumu, který odhalil mezihvězdný původ jednoho ze stavebních kamenů života.

Díky pozorování radioteleskopem ALMA mohli vědci určit, kde přesně se v oblasti s probíhajícím vývojem hvězd AFGL 5142 vyskytuji sloučeniny fosforu. Pozadí grafiky zachycuje část souhvězdí Vozky, kde se tento oblak na obloze nachází. Snímek mlhoviny pořízený pomocí ALMA je uveden vlevo nahoře, oblast detekce molekul fosforu je vyznačena kroužkem. Nejběžnější molekulou obsahující fosfor, která se zde vyskytuje, je monoxid fosforu (PO, phosphorus monoxide), molekuly znázorňuje diagram vlevo dole.   

Na základě dat pořízených kosmickou sondou Rosetta (přístrojem ROSINA) se vědcům podařilo nalézt sloučeniny fosforu také na jádře komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko (záběr kometárního jádra je uveden vpravo dole). První pozorování oxidu fosforu na kometárním jádře vědcům umožnilo odhalit spojitost mezi procesy doprovázejícími vznik hvězd, při kterých molekuly vznikají, s jejich výskytem na Zemi.

Kredit:

ESO/M. Kornmesser/L.Calçada; ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Rivilla et al.; ESA/Rosetta/NAVCAM; Mario Weigand, www.SkyTrip.de

O videu

Id:eso2001d
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:15. ledna 2020 12:00
Související články:eso2001
Doba trvání:17 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:67P/Churyumov-Gerasimenko
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Comet

Ultra HD (info)


HD


Medium

Video podcast
2,6 MB

For Broadcasters