eso0932cs — Tisková zpráva (snímek)

Panoramatická prohlídka noční oblohy

14. září 2009

ESO zveřejnila první z trojice snímků připravených v rámci projektu GigaGalaxy Zoom. Jedná se o panorama celé noční oblohy pohledem z observatoří ESO v Chile, které čítá 800 milionů pixelů. Projekt umožňuje spatřit noční oblohu způsobem, jak bychom ji neozbrojenýma očima viděli z jednoho z nejlepších pozorovacích stanovišť na světě.

Širokoúhlý panoramatický snímek pokrývá celou nebeskou sféru a odhaluje nejbližší hvězdné okolí naší drobné modré planety. Panoramatické nebe je prvním z trojice snímků s extrémně vysokým rozlišením, jenž budou postupně představeny projektem GigaGalaxy Zoom v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 (IYA2009). Projekt nabízí webové rozhraní, díky němuž se uživatel může ponořit do hlubin Mléčné dráhy. Skrze interaktivní odkazy je návštěvníkovi představeno mnoho zajímavých objektů na snímku, například některé mlhoviny či vybuchující hvězdy. Projekt se snaží propojit všední hvězdnou oblohu, jenž máme denně nad hlavou, se záhadným vesmírem, který studují astronomové. Vynikající kvalita snímku je dána jedinečnými pozorovacími podmínkami na stanovištích ESO v Chile, která hostí jedny z nejproduktivnějších observatoří světa. 

Při pohledu ze Země vidíme Galaxii zboku a proto se galaktický disk jeví na obloze jako světlý pruh, známý pod označením Mléčná dráha. Při projekci používané v projektu GigaGalaxy Zoom je pozorovatel umístěn téměř na okraj Galaxie, skoro jako by se na ni díval z dálky, a Mléčná dráha protíná oblohu (snímek) horizontálně. Z tohoto místa jasně vynikají některé důležité složky Galaxie, včetně samotného disku s temnými i emisními mlhovinami a centrální výduti, nebo nejbližší galaxie v sousedství.

Projekt vznikl díky spolupráci mezi ESO, francouzským spisovatelem a astrofotografem Serge Brunierem a jeho kolegou Frédéricem Tapissierem. V období mezi srpnem 2008 a únorem 2009 pořizoval Brunier fotografické snímky oblohy na observatořích La Silla a Paranalu. Aby mohl nasnímat také severní oblohu, podnikl týdenní cestu na jeden z kanárských ostrovů La Palma [1]. Po získání všech potřebných fotografií začal Tapissier spolu se specialisty z ESO s dalšími úpravami, aby výsledný snímek odpovídal tomu, co vidíme našima očima [2]. Výsledek, dostupný na GigaGalaxy Zoom, vznikl složením téměř 300 hvězdných polí. Každé pole bylo přitom Brunierem snímáno čtyřikrát. Pro zobrazení celé oblohy tak bylo potřeba celkem 1200 fotografií.

Chtěl jsem ukázat takovou noční oblohu, se kterou se může každý setkat – včetně souhvězdí a tisíců hvězd, jež známe od dětství, spolu s mytologií, která je společná všem civilizacím od doby, kdy se 'Homo stal Spaiens',“ říká Brunier. „Proto snímek odpovídá lidskému pohledu na noční oblohu a je pořízen běžným fotoaparátem z oblastí pouště Atacama či ostrova La Palma, kde je obloha stále v noci dokonale temná.

Práce probíhala v průběhu sedmi měsíců, a tak se zde objevují také objekty Sluneční soustavy, jako jsou planety Venuše, Jupiter či zářivá zeleně zabarvená kometa. Její nalezení na pozadí miliónů hvězd však není snadné, za to však velice vděčné.

Autoři projektu GigaGalaxy Zoom doufají, že se jejich úsilí vyplatilo a že zachycení pohledu na opravdu temnou noční oblohu vzbudí v člověku úctu k neskonalé kráse vesmíru, ve kterém žijeme.

Cílem IYA2009 je pohledem na denní i noční oblohu pomoci lidem znovuobjevit jejich místo ve vesmíru. Přesně o tom je projekt GigaGalaxy Zoom,“ říká jeho koordinátor Henri Boffin.

Další ze série snímků bude zveřejněn 21. září 2009.

Poznámky

[1] Při práci používal Brunier digitální fotoaparát Nikon D3. Zdánlivý pohyb hvězd způsobený rotací Země kompenzovala přesná ekvatoreální montáž. Každý snímek byl pořízen šestiminutovou expozicí. Celková expozice všech snímků přesáhla 120 hodin.

[2] Zpracování jednotlivých fotografií proběhlo v softwaru Autopano Pro Giga, zvláštní péče byla věnována zachování barev a 'textury' Mléčné dráhy. Frédéric Tapissier potřeboval pro výsledné zpracování 340 hodin výpočtů výkonného počítače.

Další informace

V rámci Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009) se ESO, jako jedna z vůdčích institucí světové astronomie, podílí na řadě popularizačních projektů. Sekretariát Mezinárodní astronomické unie koordinující celosvětové aktivity IYA 2009 sídlí v prostorách ESO. ESO je jedním z organizátorů IYA 2009 a úzce spolupracovala také na italské rezoluci zaslané Spojeným národům (UN), která vedla 62. kongres Spojených národů k vyhlášení roku 2009 Mezinárodním rokem astronomie. Kromě řady lokálních i mezinárodních akcí je ESO vedoucím tří z dvanácti celosvětových klíčových projektů IYA 2009. 
 
ESO (Evropská jižní observatoř) je mezinárodní evropskou organizací pro astronomii. Jejími členy (14) jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních dalekohledů, jenž zpřístupní astronomům významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli v astronomickém výzkumu a mezinárodní spolupráci. V současnosti provozuje světově jedinečné observatoře, jež se nacházejí na poušti Atacama Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Paranalu ESO provozuje nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle – Velmi velký dalekohled (VLT). Zároveň je ESO evropským zástupcem  největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Bude pracovat ve viditelném a infračerveném oboru a stane se největším dalekohledem světa.

Serge Brunier je francouzský novinář a spisovatel, jež se specializuje na popularizaci astronomie. Pravidelně přispívá do časopisu Science & Vie a rozhlasové stanice France Info. Napsal řadu populárně-astronomických knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Kromě toho je Serge Brunier oceňovaným fotografem, který pořídil řadu snímků slunečních zatmění z nejexotičtějších míst světa. Celoživotní a celosvětové pátrání po nejlepších pozorovacích stanovištích ho přivedlo až do Chile.

Panorama celé oblohy na plátně 12 m x 6 m doplněné o řadu dalších snímků a videoprojekcí bylo prezentováno od 25. srpna do 13. září 2009 na výstavě s názvem "Un ciel pour la planète" (Obloha pro planetu), která se uskutečnila v atriu kasina v Monte-Carlo (Monaco) pod záštitou monackého pince Alberta II.

Odkazy

Kontakty

Viktor Votruba
Národní kontakt
Tel.: +420 267 103 040
Email: votruba@physics.muni.cz

Serge Brunier
Paris, France
Tel.: +33 (0)6 80 05 41 81
Email: serge.brunier@wanadoo.fr

Henri Boffin
ESO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6222
Email: hboffin@eso.org

Olivier Hainaut
ESO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6752
Email: ohainaut@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso0932. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso0932cs
Legacy ID:PR 32/09
Jméno:Milky Way
Typ:Milky Way
Facility:Other

Obrázky

Panorama Mléčné dráhy
Panorama Mléčné dráhy
Astrophotographer Serge Brunier
Astrophotographer Serge Brunier
pouze anglicky

Videa

Voyage in the Milky Way
Voyage in the Milky Way
pouze anglicky