Křídla pro vědu létají nad dalekohledem APEX

Vysoko na náhorní planině Chajnantor v chilské poušti Atacama, v nadmořské výšce 5100 m, provozuje ESO dalekohled APEX (Atacama Pathfinder Experiment telescope). APEX je "hledáček" pro dalekohled ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), revoluční nový dalekohled, který ESO spolu s mezinárodními partnery postavilo nedaleko APEXu na náhorní planině Chajnantor. APEX je založen na prototypu dvanáctimetrové antény postavené pro projekt ALMA a pozoruje mnoho objektů, které pak bude ALMA schopna studovat s vyšším rozlišením.

Tento krásný letecký snímek byl pořízen v prosinci 2012 Clémentinou Bacri a Adrienem Normierem, členy posádky neziskového projektu "ORA Wings for Science Project" (Křídla pro vědu), kteří řídili speciální eko-přátelské ultralehké letadlo na jednoroční výpravě okolo Země. Během cesty pomáhali vědcům poskytováním leteckým možností od odebírání vzorků vzduchu, přes archeologii, pozorování biodiversity až k 3D modelování terénu.

ESO dlouhodobě spolupracuje s projektem ORA Wings for Science. Krátké filmy a nádherné snímky, které vznikly během letu, budou použity pro vzdělávací účely a pro podporu místního výzkumu. Cesta kolem světa začala v červnu 2012 a skončila v červnu 2013 přistáním v Paříži během přehlídky Paris Air Show.

Více informací

APEX je společný projekt Ústavu Maxe Plancka pro radioastronomii (Max-Planck-Institut für Radioastronomie, MPIfR), observatoře v Onsale (Onsala Space Observatory, OSO) a ESO. Za provoz dalekohledu zodpovídá ESO.

Mezinárodní astronomická observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za Evropu financována ESO, za severní Ameriku NSF (National Science Foundation) ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a s NSC (National Science Council of Taiwan) a za východní Asii NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu. Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

Odkazy
Wings for Science (Křídla pro vědu)

Kredit:

Clem & Adri Bacri-Normier (wingsforscience.com)/ESO

O snímku

Id:potw1501a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:5. ledna 2015 10:00
Velikost:5760 x 3840 px

O objektu

Jméno:Atacama Pathfinder Experiment, Wings for Science
Typ:Unspecified : Technology : Observatory

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
300,7 KB
1280x1024
481,0 KB
1600x1200
693,0 KB
1920x1200
836,0 KB
2048x1536
1,1 MB