Vesmír v ultra HD rozlišení

Tato fotografie, pořízená na observatoři ESO Paranal, je první fotografií akce ESO Ultra HD Expedition, pionýrské cesty, kterou právě podnikají čtyři světově známí videografové a fotovyslanci ESO[1]. Vybavena nejmodernějším ultraHD zařízením[2][3], snaží se skupina zachytit tři unikátní pozorovací místa ESO v Chile v celé jejich nádheře. Svou cestu a příhody na cestě dokumentují v blogu.

Čtyři hlavní teleskopy - Antu, Kueyen, Melipal a Yepun - a jeden z pomocných dalekohledů VLT a přehlídkový dalekohled VLT (the VLT Survey Telescope, VST) jsou na obrázku zachyceny z neobvyklé perspektivy. Použití kamery rybí oko vytváří 360° záběr fotografovaného místa - všeobjímající svět Paranalu s vířící Mléčnou dráhou ve středu.

Vzdálené kosmické drahokamy jsou rozprostřeny okolo VLT a oživují safírové odstíny noční oblohy. Poblíž vrchní části snímku sedí bok po bok jasně zářící Měsíc a Venuše a spolu se Saturnem (přímo nad kopulí směrem ke spodku obrázku) se pěkně seřadily do roviny ekliptiky. Některé z jasnějších hvězd  oblohy - Antares, Vega a Altair - jsou také vidět[4]. Dvě nepravidelné trpasličí galaxie, které jsou sousedy Mléčné dráhy, Malý a Velký Magelanův oblak, jsou vidět, jak slabě září poblíž pomocného dalekohledu v levé části snímku. Plnohodnotné záběry z kamery rybí oko pořízené během expedice budou volně distribuovány pro použití v planetáriích (jako například v budoucím zařízení ESO Supernova, které má být uvedeno do provozu v roce 2017).

Expedice začala v Santiagu (Chile) dvacátého pátého března 2014. Příštího dne skupina vyrazila na první zastávku: observatoř ESO Paranal, kde dvacátého šestého března pořídila tento snímek. Zde stráví několik dní pořizováním časosběrných snímků, videí a panoramat Paranalu, domovské observatoře hlavního přístroje ESO VLT (Very Large Telescope, VLT), než se přesunou dál a budou filmovat dalekohled ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a observatoř La Silla.  Do Evropy se vrátí osmého dubna.

Poznámky
[1]Skupina sestává z videografa ESO Herberta Zodeta a tří fotovyslanců ESO:  Yuriho Beletskeho, Christopha Malina a Babaka Tafreshiho. Informace o technologických partnerech expedice jsou zde.

[2]Vybavení obsahuje: Vixen Optics Polarie Star Tracker, kamera Canon® EOS-1D C, Stage One Dolly a eMotimo TB3 3-axis motion control camera robot, Angelbird SSD2go, LRTimelapse software. Peli™ Cases,  4K PC workstations od Magic Multimedia, Novoflex  QuadroPod system, Intecro batteries a Granite Bay Software.

[3]Technologickými partnery jsou: Canon, Kids of All Ages, Novoflex, Angelbird, Sharp, Vixen, eMotimo, Peli, Magic Multi Media, LRTimelapse, Intecro a Granite Bay Software

[4]Verze snímku s popisky ukazuje, které planety a hvězdy je možné zahlédnout na noční obloze

Odkaz
Expediční blog ESO UHD Expedition blog

Kredit:

ESO/B.Tafreshi (twanight.org)

O snímku

Id:potw1413a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:31. března 2014 10:00
Velikost:3648 x 3648 px

O objektu

Jméno:Very Large Telescope
Typ:Unspecified : Technology : Observatory

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
341,0 KB
1280x1024
538,9 KB
1600x1200
795,2 KB
1920x1200
1000,4 KB
2048x1536
1,2 MB