Komunikat prasowy

Brazylia przystąpi do Europejskiego Obserwatorium Południowego

30 grudnia 2010

Federacyjna Republika Brazylii podpisała wczoraj formalne porozumienie torujące jej drogę do zostania krajem członkowskim Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Po ratyfikacji przez parlament Brazylia stanie się piętnastym krajem członkowskim i pierwszym spoza Europy.

29 grudnia 2010 r. podczas uroczystości w Brasilii (stolicy Brazylii), Sergio Machado Rezende, brazylijski Minister Nauki i Technologii oraz Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO, podpisali formalne porozumienie o przystąpieniu, które uczyni Brazylię krajem członkowskim Europejskiego Obserwatorium Południowego. Brazylia zostanie piętnastym krajem członkowskim i pierwszym spoza Europy. Ponieważ porozumienie oznacza przystąpienie do międzynarodowej konwencji, musi być przekazane do brazylijskiego parlamentu w celu ratyfikacji [1]. Podpisanie porozumienia nastąpiło po jednomyślnej zgodzie władz ESO podczas nadzwyczajnego spotkania 21 grudnia 2010 r.

“Przystąpienie do ESO da nowy impet rozwojowi nauki, techniki i innowacji w Brazylii, jako część poważnych wysiłków naszego rządu w rozwijaniu kraju w tych strategicznych obszarach” powiedział Rezende.

Europejskie Obserwatorium Południowe ma długą historię udanego zaangażowania w Ameryce Południowej, od czasu gdy w 1963 r. Chile zostało wybrane jako najlepsza lokalizacja dla obserwatoriów ESO. Do tej pory żadnej pozaeuropejski kraj nie przystąpił do ESO jako kraj członkowski.

“Członkostwo Brazylii da żywej brazylijskiej społeczności astronomicznej pełen dostęp do najbardziej produktywnego obserwatorium na świecie i otworzy nowe możliwości dla brazylijskiego przemysłu nowych technologii, w ramach kontrybuowania w projekcie Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego. Wniesie też nowe zasoby i umiejętności do organizacji, w odpowiednim czasie do ich spożytkowania w tym wielkim projekcie” dodaje Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO.

Faza projektowania Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT - European Extremely Large Telescope) została niedawno zakończona i przeprowadzono recenzję pod kątem każdego z aspektów tego wielkiego projektu, z udziałem międzynarodowego panelu niezależnych ekspertów. Weryfikacja potwierdziła, że projekt E-ELT jest technicznie gotowy do przejścia w fazę konstrukcji. Sygnał do rozpoczęcia tego etapu spodziewany jest w 2011 r., a teleskop ma rozpocząć obserwacje na początku przyszłej dekady, umożliwiając dostęp europejskim, brazylijskim i chilijskim astronomom do gigantycznego instrumentu.

Prezydent organu zarządzającego ESO, Laurent Vigroux, konkluduje: „Astronomowie w Brazylii uzyskają korzyści ze współpracy z europejskimi kolegami i oczywiście z posiadania czasu obserwacyjnego w światowej klasy obserwatoriach ESO w La Silla i Paranall, jak również w ALMA, sieci radioteleskopów budowanej przez ESO wspólnie z międzynarodowymi partnerami.”

Uwagi

[1] Po ratyfikacji członkostwa Brazylii, krajami członkowskimi ESO będą: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.

Linki

  • Press release from the Brazilian Ministry of Science and Technology
  • More info about Brazil's accession in our FAQ: ESO & Brazil

Kontakt

Krzysztof Czart
Astronomia.pl
Toruń, Poland
E-mail: k.czart@astronomia.pl

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel.: +56-2-463-3258
Tel. kom.: +56-9-9-233-6137/+56-9-9-829-4202
E-mail: gargando@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1050

O komunikacie

Komunikat nr:eso1050pl
Nazwa:ESO Member States
Typ:Unspecified : People : Other/General
Facility:Other

Zdjęcia

Brazil to join the European Southern Observatory
Brazil to join the European Southern Observatory
Po angielsku
The signing ceremony with Brazil
The signing ceremony with Brazil
Po angielsku