Wirujące ślady gwiazd południowych nad ALMA

Babak Tafreshi, jeden z Fotograficznych Ambasadorów ESO, uwiecznił anteny Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) pod niebem południowym na kolejnym zapierającym dech w piersiach zdjęciu.

Dramatyczne spirale gwiazd na niebie przypominają „Gwiaździstą noc” van Gogha, albo – w przypadku fanów science fiction – być może widok ze statku kosmicznego wchodzącego w nadprzestrzeń. W rzeczywistości pokazują obrót Ziemi, ujawniony przez długi czas ekspozycji zdjęcia. Na półkuli południowej, gdy Ziemia się obraca, gwiazdy wydają się poruszać po kołach wokół południowego bieguna nieba, który znajduje się w słabym gwiazdozbiorze Oktanta, pomiędzy słynnym Krzyżem Południa, a Obłokami Magellana. Przy wystarczająco długiej ekspozycji ruch gwiazd rysuje koliste ślady.

Zdjęcie zostało wykonane na płaskowyżu Chajnantor, na wysokości 5000 metrów n.p.m., w Andach Chilijskich. Jest to miejsce teleskopu ALMA, którego anteny widać na pierwszym planie. ALMA jest najpotężniejszym teleskopem do obserwacji chłodnego Wszechświata – gazu molekularnego i pyłu, a także promieniowania reliktowego z Wielkiego Wybuchu. Gdy budowa ALMA zostanie ukończona w 2013 roku, teleskop będzie mieć 54 anteny o średnicach po 12 metrów oraz dwanaście anten 7-metrowych. Jednak wczesne obserwacje naukowe za pomocą częściowej sieci anten rozpoczęły się już w 2011 roku. Mimo, że jeszcze nie do końca zbudowany, teleskop już produkuje niesamowite wyniki, przewyższając inne teleskopy tego typu. Niektóre z anten są rozmyte na fotografii, gdyż teleskop była w trakcie działania i poruszały się.

ALMA, międzynarodowy kompleks astronomiczny, powstaje w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Konstrukcja i użytkowanie ALMA w imieniu Europy jest kierowane przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.

Linki

Źródło:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1253a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:31 grudnia 2012 10:00
Rozmiar:6094 x 4096 px

O obiekcie

Nazwa:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Typ:Milky Way : Sky Phenomenon : Night Sky : Trail : Star
Unspecified : Technology : Observatory

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
54,4 MB
Wielki JPEG
10,1 MB
JPEG do druku
5,0 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
515,7 KB
1280x1024
830,7 KB
1600x1200
1,2 MB
1920x1200
1,4 MB
2048x1536
1,8 MB