Stożek wulkanu Licancabur patrzy na Chajnantor

Ten imponujący panoramiczny obraz przedstawia płaskowyż Chajnantor – dom Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) – z majestatycznym wulkanem Licancabur w tle. Przed Licancaburem widoczny jest lodowy las penitentów. Są to naturalne zjawiska występujące w rejonach wysokogórskich. Penitenty to cienkie twory z zestalonego śniegu lub lodu, o ostrych brzegach skierowanych w stronę Słońca. Osiągają wysokość od kilku centymetrów do kilku metrów. Więcej na temat penitentów można przeczytać w poprzednim Zdjęciu Tygodnia (potw1221).

Wulkan Licancabur, o wysokości 5920 metrów, jest najbardziej znany wśród wulkanów na obszarze San Pedro de Atakama w Chile. Jego …. Kształt czyni go łatwo rozpoznawalnym nawet z bardzo daleka. Znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części granicy pomiędzy Chile, a Boliwią. W swoim kraterze wulkan zawiera jedno z najwyżej na świecie położonych jezior. Przyciąga ono uwagę biologów, zainteresowanych badaniem w jaki sposób potrafią w nim przetrwać mikroorganizmy, pomimo bardzo trudnych warunków otoczenia, intensywnego promieniowania ultrafioletowego, cienkiej atmosfery i niskich temperatur. Strategie przetrwania mikroorganizmów z jeziora Licancabur mogą nawet dać nam wgląd w możliwości życia na dawnym Marsie.

Zdjęcie zostało wykonane w pobliżu ALMA, przez Babaka Tafreshiego, jednego z Fotograficznych Ambasadorów ESO w pobliżu

ALMA, międzynarodowe urządzenie badawcze, jest efektem partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Budowa i eksploatacja ALMA jest prowadzona w imieniu Europy przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a w imieniu Azji Wschodniej przez the National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) dostarcza zunifikowanego kierownictwa i zarządzania budową, testowaniem i eksploatowaniem ALMA.

Linki

Źródło:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1240a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:1 października 2012 10:00
Rozmiar:8293 x 3336 px

O obiekcie

Nazwa:Chajnantor, Panorama
Typ:Solar System : Planet : Feature : Surface : Mountain

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
33,2 MB
Wielki JPEG
5,3 MB
JPEG do druku
1,7 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
295,3 KB
1280x1024
439,2 KB
1600x1200
605,3 KB
1920x1200
743,8 KB
2048x1536
881,6 KB