APEX na posterunku na Chajnantor

Teleskop Atacama Pathfinder Experiment (APEX) patrzy w niebo podczas jasnej, księżycowej nocy na Chajnantor, jednym z najwyżej położonych i najsuchszych lokalizacji obserwacyjnych na świecie. Niebo nad teleskopem wypełniają astronomiczne skarby, co stanowi świadectwo doskonałych warunków oferowanych przez ten region na pustyni Atakama w Chile.

Po lewej świecą gwiazdy stanowiące ogon konstelacji Skorpiona. "Żądło" skorpiona jest reprezentowane przez dwie jasne gwiazdy, które są szczególnie blisko siebie. Na niebie rozpościera się pasmo słabych, świecących obłoków - to płaszczyzna Drogi Mlecznej.

Pomiędzy Skorpionem, a kolejnym gwiazdozbiorem po prawej, Strzelcem, który wznosi się nad czaszą teleskopu APEX, wyraźnie widać gromadę gwiazd. To gromada otwarta Messier 7 (M 7), znana także jako gromada Ptolomeusza. Poniżej Messier 7, nieco na prawo, znajduje się gromada Motyl, Messier 6 (M 6). Dalej na prawo, tuż nad brzegiem czaszy teleskopu APEX, jest słaby obłok, który wygląda jak jasna smuga. To słynna mgławica Laguna (zobacz eso0936 dla dokładniejszego widoku).

Ze średnicą głównej czaszy 12 metrów, APEX jest największym pojedynczym teleskopem submilimetrowym działającym na półkuli południowej. Tak jak sugeruje nazwa teleskopu, jest on przetarciem szlaku dla największego obserwatorium submilimetrowego na świecie, Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), które zostanie ukończone w 2013 roku (eso1137). APEX będzie dzielić miejsce z 66 antenami ALMA na wysokim na 5000 metrów n.p.m. płaskowyżu Chajnantor w Chile. Teleskop APEX jest oparty o prototypową antenę skonstruowaną dla projektu ALMA. Odkryje wiele obiektów, które ALMA będzie szczegółowo badać.

Fotograficzny Ambasador ESO, Babak Tafreshi, wykonał tę panoramę za pomocą teleobiektywu. Babak jest także twórcą The World At Night, projektu mającego na celu tworzenie i prezentowanie kolekcji oszałamiających fotografii oraz sekwencji wideo najpiękniejszych i najbardziej historycznych miejsc na tle nocnego rozgwieżdżonego nieba, planet i zjawisk astronomicznych.

Więcej informacji

APEX to wspólny projekt Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Onsala Space Observatory (OSO) oraz ESO. Teleskop jest obsługiwany przez ESO.

ALMA - międzynarodowe urządzenie astronomiczne, jest wynikiem partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Budowa i obsługa ALMA są wykonywane w imieniu Europy przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierownictwo i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i obsługą ALMA.

Linki

Źródło:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1216a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:16 kwietnia 2012 10:00
Rozmiar:8500 x 4198 px
Field of View:60° x 40°

O obiekcie

Nazwa:Atacama Pathfinder Experiment, Panorama
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Mounted Image

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
47,2 MB
Wielki JPEG
5,9 MB
JPEG do druku
1,7 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
242,1 KB
1280x1024
383,6 KB
1600x1200
536,9 KB
1920x1200
637,0 KB
2048x1536
811,7 KB