Ogłoszenie

Starmus V — sznur gwiazd na rok 2019

9 lutego 2018

Od kiedy pierwsi ludzie spojrzeli na wypełnione gwiazdami niebo, jesteśmy oszołomieni ogromem kosmosu. Nawet dzisiaj, gdy staliśmy się bardziej świadomi gigantycznych odległości, pozostajemy przytłoczeni niezmierzoną przestrzenią kosmiczną — nawet przy odległościach do najbliższych gwiazd.

Starmus Festival stanowi połączenie nauki, sztuki i muzyki, w tym prezentacji wykonywanych przez astronautów, kosmonautów, laureatów Nagrody Nobla i innych znanych osobistości ze świata nauki, kultury, sztuki i muzyki. Został utworzony przez Garika Israeliana, naukowca z Institute of Astrophysics of the Canary Islands (IAC). ESO jest organizacją partnerską festiwalu Starmus.

Starmus został zainaugurowany w 2011 roku przez Neila Armstronga. Poprzednie edycje miały miejsce w latach 2011, 2014, 2016 i 2017. Do tej pory Starmus gościł 21 noblistów, wielu astronautów i muzyków, w tym Hansa Zimmera, Briana Maya, Ricka Wakemana, Sarah Brightman i Briana Eno.

Świętując swój piąty rok i w związku z 50. rocznicą lądowań na Księżycu, Starmus V odbędzie się w Zurych w Szwajcarii w dniach 24–29 czerwca 2019 r. Będzie największą z dotychczasowych edycji — wystąpią na nim Brian May, Emmanuelle Charpentier, Richard Dawkins, Elizabeth Blackburn, Chris Hadfield, Martin Rees, Jill Tarter i Helen Sharman, a także co najmniej siedmioro członków załogi z misji Apollo.

Dyrektor Generalny ESO, Xavier Barcons, oraz Przewodniczący Rady ESO, Willy Benz także znajdują się na liście prelegentów.

Starmus V będzie gościć na scenie 11 laureatów Nagrody Nobla, a także luminarzy ze świata sztuki i muzyki, w celu dyskusji i debat w szerokim zakresie nauki, od mikrobiologii i biochemii do astrofizyki i neuronauk. Rada Starmus (w której składzie znajdują się Stephen Hawking, Brian May, Peter Gabriel, Richard Dawkins, Aleksiej Leonow, Jill Tarter, Robert Williams, David Eicher, Jack Szostak oraz fundator - Garik Israelian) opracowała program na rok 2019, który zbierze razem wielu z najbardziej wpływowych, kreatywnych i artystycznych ludzi na naszej planecie.

Muzyczny element festiwalu również będzie gwiazdowy. Rada festiwalu ogłosi pełną listę prelegentów 15 czerwca 2018 r., gdy rozpocznie się sprzedaż biletów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.starmus.com, można na niej także nabyć bilety.

Linki

Kontakt

Garik Israelian
Starmus Festival Founding Director
Email: garik.israelian@gmail.com

Patrick Harrison
Weber Shandwick
Tel: +44 207 067 0500
Emai: press@starmus.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann18011

Zdjęcia

Starmus V festival announced
Starmus V festival announced
Po angielsku
Starmus V festival announced
Starmus V festival announced
Po angielsku