Ogłoszenie

Aplikowano o rekordową ilość czasu obserwacyjnego w 4. Cyklu ALMA

23 sierpnia 2016

Międzynarodowa społeczność astronomiczna złożyła wnioski o rekordową ilość czasu obserwacyjnego w Cyklu 4 przyjmowania wniosków obserwacyjnych na Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Duże zapotrzebowanie na ten rewolucyjny teleskop poskutkowało o 50% większą liczbą wnioskowanych godzin w porównaniu do poprzedniego cyklu.

Czas obserwacyjny na ALMA, najpotężniejszym radioteleskopie na Ziemi, przyznano ponad 400 astronomom. Proces selekcji zajął prawie pięć miesięcy, specjaliści z całego świata spotkali się w Wiedniu (Austria) w czerwcu, aby ocenić 1571 wniosków o czas obserwacyjny. 145 doradców naukowych z ALMA Proposal Review Committee spotkało się na tydzień, aby ustalić kryteria i ranking w celu dokonania selekcji wniosków obserwacyjnych na tyle obiektywnie na ile jest to możliwe. Obejmowało to rozpatrzenie wielu różnych aspektów, które definiują wagę naukową i techniczną wykonalność projektu, a także prawdopodobieństwo jego sukcesu. Eksperci przygotowali następnie wyczerpujące recenzje każdego z wniosków obserwacyjnych, w oparciu o zdefiniowane kryteria.

Łączny czas obserwacyjny reprezentowany przez 1571 prawidłowo nadesłanych wniosków obserwacyjnych z ponad 30 krajów wyniósł 18 630 godzin (12 285 godzin na sieć 12-metrową anten i 6345 godzin na zwartą sieć). Ostatecznie przyznano 3000 godzin na sieć 12-metrową i 1800 godzin na sieć zwartą.

Kategorią najczęściej wnioskowaną i wybieraną - około raz na cztery wnioski - była "Ośrodek międzygwiazdowy, powstawanie gwiazd i astrochemia". Z kolei kategorie "Kosmologia i Wszechświat o dużych przesunięciach ku czerwieni", "Galaktyki i jądra galaktyk", "Dyski okołogwiazdowe, egzoplanety i Układ Słoneczny" stanowiły po około jednej piątej wniosków każda, a "Ewolucja gwiazdowa i Słońce" około jedną dziesiątą.

Obserwacje Cyklu 4 rozpoczną się w październiku 2016 r., a zakończą we wrześniu 2017 r. i obejmą łącznie 476 wniosków obserwacyjnych. Wybrane wnioski będą miały dostęp do co najmniej 53 anten ALMA, aby badać Wszechświat - czterdziestu trzech anten 12-metrowych i dziesięciu 7-metrowych - na falach milimetrowych i submilimetrowych, korzystając z siedmiu odbiorników (pasma 3, 4, 6, 7, 8, 9 i 10). ALMA będzie w stanie obserwować z maksymalną kątową rozdzielczością 0,029 sekundy łuku, korzystając z maksymalnej bazy 12,6 km.

Więcej informacji

ALMA to międzynarodowy kompleks astronomiczny stanowiący partnerstwo pomiędzy ESO, amerykańską National Science Foundation (NSF) oraz National Institutes of Natural Sciences (NINS) of Japan, we współpracy z Chile.

Kontakt

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Niemcy
Tel: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann16054

Zdjęcia

Description of ALMA Cycle 4 main new capabilities
Description of ALMA Cycle 4 main new capabilities
Po angielsku
Locations of ALMA Cycle 4 proposers
Locations of ALMA Cycle 4 proposers
Po angielsku
Breakdown of ALMA Cycle 4 accepted proposals by science category
Breakdown of ALMA Cycle 4 accepted proposals by science category
Po angielsku