Ogłoszenie

Julien Milli laureatem nagrody Oliviera Chesneau 2015

29 kwietnia 2015

Nagroda Oliviera Chesneau 2015 została przyznana dla Juliena Milliego za jego imponujące osiągnięcia w zakresie uzyskiwania zdjęć o dużej kątowej zdolności rozdzielczej i dużym kontraście w przypadku słanych dysków wokół jasnych gwiazd.

Nagroda została ustanowiona przez ESO oraz Observatoire de la Côte d’Azur (OCA) na cześć zmarłego Oliviera Chesneau, jednego z najbardziej aktywnych i płodnych członków społeczności zajmującej się interferometrią optyczną. Julien Milli jest pierwszym laureatem nagrody.

Jury było szczególnie pod wrażeniem połączenia u Juliena głębokiego zrozumienia różnić w technikach optyki adaptatywnej oraz jego zdolności do wykorzystania tej wiedzu do wydobycia najlepszych naukowych informacji z instrumentów NACO oraz SPHERE. Jego doświadczenie w badaniach struktury dysków cieszy się obecnie powszechnym uznaniem i było istotne w odniesienie sukcesu we wczesnej fazie naukowego użytkowania SPHERE. Doceniona została także produktywność naukowa laureata oraz szerokie możliwości współpracy na tak trudnym polu.

Julien Milli ukończył rozprawę doktorską na Joseph Fourier University w Grenoble we Francji we wrześniu 2014 r. Praca nad uzyskiwaniem obrazów dysków za pomocą NACO i SPHERE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) została przeprowadzona w ramach studenckiego stypendium ESO, które nadzorowali D. Mawet (ESO/Caltech, Pasadena, USA) oraz D. Mouillet (Institut de Planétologie et d'Astrophysique de Grenoble, Francja). Julien odbywa teraz staż podoktorski w ESO, regularnie obserwując za pomocą SPHERE, aby kontynuować swoje badania nad powstawaniem systemów planetarnych i obrazowaniem w dużej rozdzielczości.

Olivier Chesneau (1972–2014) był utalentowanym naukowcem, pasjonatem tego tematu. Kierował pionierskimi pracami wykorzystującymi wielkobazową interferometrię widzialną i podczerwoną do badania powstawania dysków wokół wielu obiektów astrofizycznych, w tym wyewoluowanych gwiazd masywnych, mgławic planetarnych oraz nowych.

Jego najsłynniejsze wyniki obejmują badania bliskiego otoczenia Eta Carinae i innych gwiazd masywnych, pierwsze wykrycie dysków w mgławicach planetarnych, co dostarczyło dowodu na dwubiegunowe wyrzuty pyłu przez nowe krótko po wybuchu oraz odkrycie największego żółtego hiperolbrzyma w Drodze Mlecznej.

Uzyskiwane wyniki często były szeroko nagłośnione przy pomocy komunikatów prasowych ESO oraz CNRS-INSU. W 2012 roku Olivier Chesneau otrzymał Nagrodę Michelsona od Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz Mount Wilson Institute za duży wkład w astrofizykę gwiazdową przy użyciu interferometrii wielkobazowej.

Nagroda Oliviera Chesneau 2015 będzie wręczona Julienowi Milliemu podczas międzynarodowej konferencji Physics of Evolved Stars (Fizyka gwiazd wyewoluowanych) poświęconej pamięci Oliviera Chesneau, która odbędzie się 8–12 czerwca2015 r. w Nicei we Francji.

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15031

Zdjęcia

Julien Milli, first recipient of the Olivier Chesneau Prize
Julien Milli, first recipient of the Olivier Chesneau Prize
Po angielsku