Zrození planety

Obrázek týdne ukazuje nově vzniklou planetu o hmotnosti podobné Jupiteru, která obíhá kolem hvězdy HD 169142. Hvězda má kolem sebe disk, do kterého protoplaneta svým pohybem "vyřezává" kruhovou brázdu, jak je vidět na prvním snímku. Jak ale byla tato planeta nalezena?

Astronomové pozorovali soustavu několik let pomocí přístroje SPHERE na ESO dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile. Nová analýza těchto dat, kterou vedl Iain Hammond z Monash University v Austrálii, potvrdila přítomnost protoplanety, která se pohybuje kolem hvězdy ve vzdálenosti o něco větší, než je vzdálenost Neptunu od Slunce.
Skupina také rozpoznala spirální vlnu, kterou protoplaneta zanechává za sebou tím, že přeskupuje část materiálu v disku, podobně jako loď tvořící vlnu na vodě.

Protoplaneta vzniká v raných fázích vývoje planetárního systému. Roste tím, že akretuje prach, plyn, horniny a další materiál, který obklopuje její hostitelskou hvězdu. Vyklízí tak její dráhu a vytváří brázdy, jako je ta, kterou vidíme zde. Přístroj SPHERE je speciálně navržen pro pozorování těchto útvarů. Blokuje světlo hostitelské hvězdy, aby zvýšil kontrast snímku, a koriguje rozmazání způsobené atmosférickými turbulencemi, aby zlepšil rozlišení. Studiem spirální vlny a mezery, kterou protoplaneta vytvořila kolem hvězdy HD 169142, se astronomové mohou dozvědět více o tom, jak vznikají obří planety, jako je Jupiter.

Kredit:

ESO/Hammond et al.

O videu

Id:potw2317a
Jazyk:cs
Datum zveřejnění:24. dubna 2023 6:00
Doba trvání:11 s
Frame rate:25 fps

O objektu

Jméno:HD 169142
Typ:Milky Way : Planet
Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary

HD


Medium

Video podcast
1,6 MB

For Broadcasters