Antarktický vzduch navštívil Paranal

Tento překrásný panoramatický snímek paranalské observatoře ESO byl pořízen pátého července 2012, kdy byl zaznamenán jeden z vůbec nejsušších dní u dalekohledu VLT (Very Large Telescope). Paranal stojí jako ostrov uprostřed obrázku, obklopen masivními mraky vznášejícími se dole nad vzdáleným Tichým oceánem.

Extrémně nízkou vlhkost na Paranalu ve zmiňovaném období zaznamenal radiometr LHATPRO měřící vodní páry, který sleduje atmosféru kvůli pozorováním prováděným na observatoři[1]. Meteorologové ze dvou chilským univerzit odhalili příčinu těchto nezvykle suchých podmínek: vysokohorský antarktický vzduch, který se přesunul daleko na sever a nad Paranalem klesl k zemi.

Tato studená fronta vydržela nad Paranalem asi dvanáct hodin a vytvořila rekord v nízké vlhkosti vzduchu na observatoři[2]. Florian Kerber (ESO) a jeho kolegové analyzovali toto neobvyklé počasí a uveřejnili výsledky v článku v časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dvacátého devátého ledna 2014 (odkaz zde).

Hm, suchá poušť ... co je na tom tak zvláštního? Hlavně to, že suchost této úrovně je typická pro mnohem větší nadmořské výšky, např. pro observatoř ALMA na náhorní planině Chajnantor, která je umístěna 5000 metrů nad mořem. Paranal, s nadmořskou výškou 2635 metrů, je asi v polovině této hodnoty. Infračervená pozorování se nejlépe provádějí tam, kde je ve vzduchu co nejméně vodní páry, což znamená, že rutinní pozorování pomocí radiometru LHATPRO mohou umožnit astronomům využít příští období suchého počasí na Paranalu a pořídit skvělá infračervená pozorování vesmíru okolo nás.

Fotografii pořídil fotovyslanec ESO Gabriel Brammer, který náhodou pozoroval západ Slunce těsně před touto suchou epizodou, a zdál se mu výjimečně jasný a krásný. Gabriel pracuje jako astronom na observatoři ESO La Silla-Paranal. Když se zrovna nevěnuje provozu observatoře, studuje tvorbu a vývoj vzdálených galaxií za pomoci nejsofistikovanějších dalekohledů a přístrojů na světě, včetně velkého dalekohledu ESO a Hubbleova vesmírného dalekohledu.

Poznámky

[1] LHATPRO (Low Humidity and Temperature Profiling radiometer), vyrobený společností Radiometer Physics GmbH v Německu, používá výrazné spektrální čáry určitých prvků pro měření množství vody v atmosféře.

[2] Vlhkost je měřena ve formě celkového množství vodní páry v atmosféře (precipitable water vapour), které udává množství vody ve sloupci atmosféry, kdyby veškerá spadla na Zem ve formě deště (tato veličina se liší od běžnější relativní vlhkosti vzduchu). V tomto případě bylo v atmosféře nad Paranalem obsaženo pouhých 0.1 mm vodních par na rozdíl od obvyklé (ale i tak nízké) hodnoty 2 mm.

Kredit:

ESO/G. Brammer
Acknowledgement: F. Kerber (ESO)

O snímku

Id:potw1405a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:3. února 2014 10:00
Velikost:16000 x 6661 px
Field of View:360° x 149.9°

O objektu

Jméno:Cerro Paranal
Typ:Unspecified : Technology : Observatory

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
256,3 KB
1280x1024
409,2 KB
1600x1200
580,2 KB
1920x1200
685,7 KB
2048x1536
907,0 KB