Mapování splývajících galaxií

Hubble image of NGC 7252
VLT map of gas within NGC 7252’s minispiral
Táhni zeleným držátkem pro obdržení snímků

Tento neobvyklý obrázek ukazuje následky katastrofické srážky dvou galaxií, která se odehrála asi před miliardou let. A k čemu to vedlo? Jedna velmi zvláštní galaxie se jménem NGC 7252 a s ještě pozoruhodnější přezdívkou "Atomy pro mír".

Uvnitř pozůstatku po splynutí dvou galaxií leží fascinující minispirála - rotující disk zářícího plynu, ve kterém se tvoří spousta hvězd. Pomocí přístroje VIMOS na dalekohledu ESO/VLT byli astronomové schopni měřit pohyb v tomto disku. Červené oblasti označují plyn, který se pohybuje od nás, modré oblasti se naopak pohybují k nám. Z celku je vidět rotující disk a dva výtrysky horkého plynu severozápadně a jihovýchodně od středu. Minulé studie naznačovaly, že centrální spirála rotuje v opačném směru než zbytek galaxie, ale když srovnáme pohyb hvězd s pohybem plynu ionizovaném nově vytvořenými hvězdami minispirály, zjistímě, že ve skutečnosti rotují stejným směrem.

Takovouto detailní mapu je možné vytvořit pomocí tzv. IFU (Integral Field Unit) na přístroji VIMOS, což znamená, že se na objekty, třeba NGC 7252, dívá "mozaikovým" pohledem. Podobně jako moucha, IFU si rozdělí objekt na buňky - či pixely - a změří spektrum v každém z nich. Výsledná informace je uspořádána do 3D kostky, která je obzvláště užitečná pro studium rozlehlých (tj. nebodových) objektů.

Pomocí posuvníku můžete překrývat novou mapu z VLT přes starší obrázek z dalekohledu HST (NASA/ESA) a tak srovnávat vizuální krásu galaxie s jejími komplikovanými vnitřními procesy.

Kredit

ESO

O porovnání snímku

Id:potw1806a
Datum zveřejnění:5. února 2018 6:00

Obrázky

Hubbleův obrázek NGC 7252
Hubbleův obrázek NGC 7252
VLT mapuje minispirálu v NGC 7252
VLT mapuje minispirálu v NGC 7252