Komunikat prasowy

Uroczysta gala na 50-lecie Europejskiego Obserwatorium Południowego

12 października 2012

Wieczorem 11 października 2012 roku w Kaisersaal w Munich Residenz w Niemczech odbyła się uroczysta gala dla uczczenia 50. rocznicy Europejskiego Obserwatorium Południowego. Dla upamiętnienia chwili główni przedstawiciele Krajów Członkowskich ESO oraz Chile, a wśród nich siedmiu Ministrów i dwóch Ambasadorów, a także przedstawiciele obserwatorium, podpisali prototypowy segment Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

Dyrektor Generalny ESO, profesor Tim de Zeeuw oraz Prezydent Rady ESO, profesor Xavier Barcons, powitali dostojnych przedstawicieli z Krajów Członkowskich ESO oraz z Chile, a także Radę ESO, przedstawicieli komitetów ESO, byłych Dyrektorów Generalnych, słynnych astronomów i inne osoby ważne dla historii ESO.

Uroczysta gala [1] świętowała pięćdziesiąt lat osiągnięć od podpisania konwencji ESO w październiku 1962 roku, na mocy której powstała organizacja. Przez ostatnie pół wieku ESO stało się najbardziej efektywnym naukowo naziemnym obserwatorium astronomicznym i wydarzenie było okazją dla uczczenia wkładu wielu osób i organizacji, które walnie przyczyniły się do sukcesu ESO.

Otwierając galę profesor Barcons powiedział “Praca razem jako członkowie ESO jest podstawową drogą dla Krajów Członkowskich na projektowanie i budowanie najnowocześniejszej, wielkoskalowej infrastruktury astronomicznej, której nie moglibyśmy wybudować indywidualnie, a także sposobem zademonstrowania w jaki sposób duch współpracy międzynarodowej przekracza narodowe granice.”

Witając gości w Niemczech, profesor dr Annette Schavan, Bundesministerin für Bildung und Forschung, powiedziała: “Badania naukowe prowadzone przez ESO są światowej klasy i chcemy utrzymać wiodącą pozycję także w przyszłości. Historie sukcesu muszą być dalej kontynuowane i dlatego tak ważne jest przeprowadzenie budowy największego optycznego teleskopu na świecie, Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). E-ELT może dać nam odpowiedzi na część z najbardziej gorących pytań astrofizyki.”

„W żyznym bawarskim krajobrazie badań naukowych ESO stanowi wyjątkowy i cenny punkt orientacyjny” dodał dr Wolfgang Heubisch, MdL Staatsminister für Wissenschaft, Forschung und Kunst, Bayern, Niemcy. „Ma swój wkład w reputację Bawarii jako ważnego miejsca dla nauki oraz przyciąga wielką liczbę czołowych naukowców z całego świata.”

Wśród wybitnych naukowców na gali był profesor Brian Schmidt, Laureat Nagrody Nobla z Fizyki 2011, który krótko podsumował swoje spojrzenie na ESO: „Nie widzę jasną przyszłość astronomii w ESO, ale raczej uważam, że ESO jest przyszłością astronomii.”

Profesor Tim de Zeeuw opowiedział o ewolucji ESO i jego trzech obecnych obserwatoriach: La Silla, Paranal i Chajnantor, a także o Armazones, miejscu przyszłego Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Ta infrastruktura jest udanym wcieleniem w życie misji organizacji – tworzenia i użytkowania światowej klasy urządzeniami obserwacyjnymi do badań astronomicznych i wspierania współpracy w astronomii.

„Sukces ESO został osiągnięty przez bardzo jego zmotywowanych i wysoko wykwalifikowanych pracowników, w połączeniu z istotnymi wysiłkami ze strony przemysłu oraz naukowych i technicznych instytucji w Krajach Członkowskich” zadeklarował profesor de Zeeuw.

Profesor de Zeeuw spojrzał także w przyszłość ESO oraz astronomii i wskazał na rosnące znaczenie badań naukowych dla społeczeństwa, stwierdzając „Jeżeli nasze społeczeństwo nie pozostanie zainteresowane badaniami naukowymi, będzie zgubione. Musi istnieć element niebieskiego myślenia i badań podstawowych”.

Goście obejrzeli także fragmenty dokumentalnego filmu „Europa do gwiazd – pierwsze 50 lat ESO w eksplorowaniu nieba południowego” (Europe to the Stars — ESO's first 50 years of Exploring the Southern Sky), który opowiada o historii ESO – projektowaniu, budowaniu i użytkowaniu najpotężniejszych naziemnych teleskopów na naszej planecie.

Dla uczczenia wieczoru przedstawiciele krajowych delegacji oraz profesorowie de Zeeuw i Barcons podpisali prototypowy segment zwierciadła Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego, największego oka świata na niebo. 39-metrowe zwierciadło główne E-ELT będzie złożone z 798 tego rodzaju heksagonalnych szklanych elementów, każdy o rozmiarze 1,4 metra, ale o grubości zaledwie 50 milimetrów. E-ELT będzie zdecydowanie największym teleskopem optycznym i podczerwonym świata. Podpisy na segmencie zostaną wygrawerowane w szkle, uwieczniając chwilę obchodów pierwszych 50 lat ESO.

Przemawiając po ceremonii podpisania chilijski Minister Spraw Zagranicznych, Alfredo Moreno, powiedział “Astronomiczne miejsca obserwacyjne w Chile są najlepsze na Ziemi, będąc cudownymi bramami do eksplorowania nieba południowego, a chilijska silna społeczność naukowa i techniczna daje kluczowe wsparcie dla rozwoju badań astronomicznych. Jesteśmy dumni będąc narodem goszczącym ESO i świętując 50 lat wspólnej pracy w celu lepszego zrozumienia Wszechświata.”

Uwagi

[1] Uroczysta gala jest jednym z wielu wydarzeń zorganizowanych dla uczczenia rocznicy ESO. Więcej informacji jest dostępnych on-line.

Więcej informacji

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Douglas Pierce-Price
Public Information Officer, ESO
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6759
E-mail: dpiercep@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1240

O komunikacie

Komunikat nr:eso1240pl
Nazwa:ESO 50th anniversary, ESO Director General
Typ:Unspecified : People : Other/General
Facility:Other

Zdjęcia

Gala dla uczczenia 50 lat Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO)
Gala dla uczczenia 50 lat Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO)
Brian Schmidt podczas gali z okazji 50. rocznicy ESO
Brian Schmidt podczas gali z okazji 50. rocznicy ESO
Tim de Zeeuw podczas gali z okazji 50. rocznicy ESO
Tim de Zeeuw podczas gali z okazji 50. rocznicy ESO
Podpisywanie prototypowego segmentu zwierciadła dla E-ELT, dla uczczenia 50. rocznicy
Podpisywanie prototypowego segmentu zwierciadła dla E-ELT, dla uczczenia 50. rocznicy
Uroczysta gala z okazji 50. rocznicy ESO w Kaisersaal of the Munich Residenz w Niemczech
Uroczysta gala z okazji 50. rocznicy ESO w Kaisersaal of the Munich Residenz w Niemczech
Munich Residenz Kaisersaal, Niemcy
Munich Residenz Kaisersaal, Niemcy

Filmy

ESO’s 50th Anniversary Gala Event compilation
ESO’s 50th Anniversary Gala Event compilation
Po angielsku