Komunikat prasowy
ALMA dostrzega zaskakującą strukturę spiralną
Nowe obserwacje ujawniają sekrety umierającej gwiazdy
10 października 2012
Astronomowie korzystający z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) odkryli zupełnie nieoczekiwaną strukturę spiralną w materii wokół starej gwiazdy R Sculptoris. Po raz pierwszy tego typy strukturę, wraz z zewnętrzną sferyczną otoczką (ang. shell), odnaleziono wokół czerwonego olbrzyma. Również po raz pierwszy astronomowie byli wstanie uzyskać w pełni trójwymiarowe informacje o tego rodzaju spirali. Dziwny kształt został prawdopodobnie utworzony przez niewidocznego towarzysza – gwiazdę okrążającą czerwonego olbrzyma. Uzyskane wyniki są jedną z pierwszych prac naukowych z wczesnej fazy testowej ALMA i zostaną opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie „Nature”.
Zespół korzystający z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), najpotężniejszego teleskopu milimetrowego/submilimetrowego na świecie, odkrył zaskakującą strukturę spiralną w gazie wokół czerwonego olbrzyma R Sculptoris [1][2][3]. Oznacza to, że prawdopodobnie na orbicie wokół R Sculptoris istnieje wcześniej nieznany towarzysz gwiazdowy [4]. Astronomów zaskoczyło także, że czerwony olbrzym wyrzucił znacznie więcej materii niż się spodziewano.
„Już wcześniej obserwowaliśmy otoczki (ang. shell) wokół gwiazd tego typu, ale po raz pierwszy dostrzegliśmy spirale materii wychodzącą od gwiazdy, razem z otaczającym ją shellem” mówi główny autor artykułu opisującego wyniki badań, Matthias Maercker (ESO oraz Argelander Institute for Astronomy, University of Bonn, Niemcy).
Ze względu na wywiewanie wielkich ilości materii, czerwone olbrzymy takie jak R Sculptoris czynią duży wkład w pył i gaz, który jest źródłem materiału dla formowania się przyszłych generacji gwiazd, układów planetarnych, a w konsekwencji także dla życia.
Nawet we wczesnej fazie naukowej, gdy dokonywano nowych obserwacji, ALMA już przewyższyła inne obserwatoria submilimetrowe. Wcześniejsze obserwacje wyraźnie pokazywały sferyczną otoczkę (shell) wokół R Sculptoris, ale nie wskazywały na istnienie spiralnej struktury, ani towarzysza.
„Gdy obserwowaliśmy gwiazdę za pomocą ALMA, z mniej niż połową zamontowanych anten. Naprawdę ekscytujące jest wyobrazić sobie czego będzie w stanie dokonać ALMA, gdy zostanie ukończona w 2013 roku” dodaje Wouter Vlemmings (Chalmers University of Technology, Szwecja), współautor badań.
W późnym etapie swojego życia gwiazdy o masach do ośmiu mas Słońca stają się czerwonymi olbrzymami i tracą wielkie ilości masy poprzez gęsty wiatr gwiazdowy. Podczas fazy czerwonego olbrzyma przechodzą także cykliczne pulsy termiczne. Są to krótkotrwałe fazy wybuchowego palenia helu w warstwie wokół jądra gwiazdy (shellu). Termiczny puls prowadzi do utraty materii z powierzchni gwiazdy w znacznie szybszym tempie, w efekcie czego wokół gwiazdy formuje się wielka otoczka pyłu i gazu. Po zakończeniu pulsu tempo, w którym gwiazda traci masę, ponownie spada do normalnej wartości.
Pulsy termiczne mogą zdarzać się co około 10 000 do 50 000 lat i trwają zaledwie po kilkaset lat. Nowe obserwacje R Sculptoris wskazują, że około 1800 lat temu zaszedł w niej puls termiczny trwający przez około 200 lat. Towarzysząca gwiazda wykształciła spiralną strukturę w wietrze R Sculptoris.
„Wykorzystując moc ALMA do dokładniejszego zobaczenia szczegółów, możemy znacznie lepiej zrozumieć co stało się z gwiazdą wcześniej, podczas i po pulsie termicznym, badając w jaki sposób są ukształtowane warstwa shella i struktura spiralna” mówi Maercker. „Oczekiwaliśmy, że ALMA dostarczy nam nowego spojrzenia na Wszechświat, ale odkrywanie nieoczekiwanych rzeczy już teraz, w trakcie jednej z pierwszych rund obserwacyjnych, jest niezmiernie ciekawe.”
Aby opisać strukturę obserwowaną wokół R Sculptoris zespół astronomów przeprowadził także symulacje komputerowe, aby prześledzić ewolucję układu podwójnego [5]. Modele te bardzo dobrze pasują do nowych obserwacji z ALMA.
„Teoretyczne opisane wszystkich obserwowanych detali pochodzących z ALMA jest prawdziwym wyzwaniem, ale nasze modele komputerowe pokazują, że jesteśmy na właściwej drodze. ALMA daje nam nowy wgląd w to, co dzieje się w tego rodzaju gwiazdach i co może dziać się na Słońcu za kilka miliardów lat” mówi Shazrene Mohamed (South African Astronomical Observatory), współautor badań.
„W najbliższej przyszłości obserwacje za pomocą ALMA gwiazd takich jak R Sculptoris pomogą nam zrozumieć w jaki sposób pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani, dotarły do miejsc takich jak Ziemia. Dadzą nam także wskazówkę jak może wyglądać daleka przyszłość naszej własnej gwiazdy.” podsumowuje Matthias Maercker.
Uwagi
[1] R Sculptoris jest przykładem asymptotycznej gałęzi olbrzymów (AGB). Są to gwiazdy w późnej fazie swojego życia, o początkowych masach pomiędzy 0,8, a 8 mas Słońca. Są chłodnymi czerwonymi olbrzymami z bardzo dużą utratą masy poprzez silne wiatry gwiazdowe, zwykle są też długookresowymi gwiazdami zmiennymi. Ich struktura zawiera małe centralne jądro węglowo-tlenowe, otoczone przez warstwę, w której pali się hel i wodór (shell), nad którą występuje olbrzymia otoczka konwektywna. Słońce może w przyszłości wyewoluować do gwiazdy AGB.
[2] Wyrzucona otoczka, która formuje się wokół gwiazd AGB, jest zbudowana z gazu i ziaren pyłu. Ziarna pyłu można dostrzec poszukując emisji termicznej rozciągającej się od dalekiej podczerwieni poprzez fale milimetrowe. Na falach milimetrowych emisje od cząsteczek CO pozwalają astronomom uzyskać wysokiej rozdzielczości mapy emisji gazu z silnych wiatrów gwiazdowych generowanych przez gwiazdy AGB. Obserwacje te są także doskonałym sposobem na śledzenie rozmieszczenia gazu wokół tego rodzaju obiektów. Duża czułość ALMA pozwala na uzyskiwanie bezpośrednich obrazów stref koncentracji pyłu i struktury materiału wokół gwiazd AGB, ukazując szczegóły mniejsze niż 0,1 sekundy łuku.
[3] Podobna spirala, ale bez otoczki, została dostrzeżona za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, należącego do NASA/ESA. Było to w ramach obserwacji gwiazdy LL Pegasi. Jednak w przeciwieństwie do nowych obserwacji ALMA, dane te nie pozwalają na zbadanie pełnej trójwymiarowej struktury. Obserwacje z Hubble’a wykryły pył, a ALMA emisję molekularną.
[4] Niewidoczne układy podwójne zostały także zasugerowane jako wyjaśnienie dziwnych kształtów obserwowanych w powiązanych obiektach – mgławicach planetarnych. Po fazie AGB średniomasywne i małomasywne gwiazdy (0,8-8 mas Słońca) kończą swoje życie formując mgławice planetarne. Są to świecące pozostałości otoczki gwiazdowej z gazu wyrzuconego podczas fazy AGB, jonizowanego przez ultrafioletowe promieniowanie, które emituje gwiazda centralna. Wiele mgławic planetarnych ma bardzo złożone i różnorodne morfologie. Jako mechanizm, który tworzy tak zróżnicowane kształty sugerowane są podwójne gwiazdy centralne, dyski gwiazdowe oraz pola magnetyczne.
[5] Modelowany tutaj system zawiera jako składnik główny gwiazdę AGB, przechodząca puls termiczny oraz towarzyszącą jej mniejszą gwiazdę. Przyjęta w symulacji separacja pomiędzy gwiazdami wynosi 60 jednostek astronomicznych, a całkowita masa systemu to dwie masy Słońca. Okres orbitalny wynosi 350 lat.
Więcej informacji
Wyniki badań zaprezentowano w artykule “Unexpectedly large mass loss during the thermal pulse cycle of the red giant star R Sculptoris”, Maercker et al., który ukaże się w czasopiśmie Nature.
Skład zespołu badawczego: M. Maercker (ESO; Argelander Institute for Astronomy, University of Bonn, Niemcy), S. Mohamed (Argelander Institute for Astronomy; South African Astronomical Observatory, RPA), W. H. T. Vlemmings (Onsala Space Observatory, Chalmers University of Technology, Onsala, Szwecja), S. Ramstedt (Argelander Institute), M. A. T. Groenewegen (Royal Observatory of Belgium, Brussels, Belgia), E. Humphreys (ESO), F. Kerschbaum (Department of Astronomy, University of Vienna, Austria), M. Lindqvist (Onsala Space Observatory), H. Olofsson (Onsala Space Observatory), C. Paladini (Department of Astronomy, University of Vienna, Austria), M. Wittkowski (ESO), I. de Gregorio-Monsalvo (Joint ALMA Observatory, Chile) oraz L. A. Nyman (Joint ALMA Observatory).
W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.
Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) to międzynarodowy projekt astronomiczny w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana w Europie przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), w Ameryce Północnej przez U.S. National Science Foundation (NSF) we współpracy z National Research Council of Canada (NRC) oraz National Science Council of Taiwan (NSC), a w Azji Wschodniej przez National Institutes of Natural Sciences (NINS) of Japan we współpracy z Academia Sinica (AS) na Tajwanie. Budowa i zarządzanie ALMA są prowadzone w imieniu Europy przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), które jest zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia zunifikowane kierownictwo i zarządzanie konstrukcją, testowaniem oraz użytkowaniem ALMA.
Obserwatorium ALMA zostanie oficjalnie otwarte 13 marca 2013 roku.
Linki
Kontakt
Matthias Maercker
ESO ALMA Cofund Fellow
Argelander Institute for Astronomy, University of Bonn, Germany
Tel.: +49 228 735768
Tel. kom.: +49 176 706 21 632
E-mail: maercker@astro.uni-bonn.de
Wouter Vlemmings
Onsala Space Observatory
Chalmers University of Technology, Sweden
Tel.: +46 31 772 5509
Tel. kom.: +46 733 544 667
E-mail: wouter.vlemmings@chalmers.se
Shazrene S. Mohamed
Postdoctoral Research Fellow
South African Astronomical Observatory, Cape Town, South Africa
Tel.: +27 21 447 0025 ext 7025
Tel. kom.: +27 729 661 707
E-mail: shazrene@saao.ac.za
Douglas Pierce-Price
Public Information Officer, ESO
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6759
E-mail: dpiercep@eso.org
Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO
oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org
O komunikacie
Komunikat nr: | eso1239pl |
Nazwa: | R Sculptoris |
Typ: | Milky Way : Star : Type : Variable |
Facility: | Atacama Large Millimeter/submillimeter Array |
Science data: | 2012Natur.490..232M |
Our use of Cookies
We use cookies that are essential for accessing our websites and using our services. We also use cookies to analyse, measure and improve our websites’ performance, to enable content sharing via social media and to display media content hosted on third-party platforms.
ESO Cookies Policy
The European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere (ESO) is the pre-eminent intergovernmental science and technology organisation in astronomy. It carries out an ambitious programme focused on the design, construction and operation of powerful ground-based observing facilities for astronomy.
This Cookies Policy is intended to provide clarity by outlining the cookies used on the ESO public websites, their functions, the options you have for controlling them, and the ways you can contact us for additional details.
What are cookies?
Cookies are small pieces of data stored on your device by websites you visit. They serve various purposes, such as remembering login credentials and preferences and enhance your browsing experience.
Categories of cookies we use
Essential cookies (always active): These cookies are strictly necessary for the proper functioning of our website. Without these cookies, the website cannot operate correctly, and certain services, such as logging in or accessing secure areas, may not be available; because they are essential for the website’s operation, they cannot be disabled.
Functional Cookies: These cookies enhance your browsing experience by enabling additional features and personalization, such as remembering your preferences and settings. While not strictly necessary for the website to function, they improve usability and convenience; these cookies are only placed if you provide your consent.
Analytics cookies: These cookies collect information about how visitors interact with our website, such as which pages are visited most often and how users navigate the site. This data helps us improve website performance, optimize content, and enhance the user experience; these cookies are only placed if you provide your consent. We use the following analytics cookies.
Matomo Cookies:
This website uses Matomo (formerly Piwik), an open source software which enables the statistical analysis of website visits. Matomo uses cookies (text files) which are saved on your computer and which allow us to analyze how you use our website. The website user information generated by the cookies will only be saved on the servers of our IT Department. We use this information to analyze www.eso.org visits and to prepare reports on website activities. These data will not be disclosed to third parties.
On behalf of ESO, Matomo will use this information for the purpose of evaluating your use of the website, compiling reports on website activity and providing other services relating to website activity and internet usage.
Matomo cookies settings:
Additional Third-party cookies on ESO websites: some of our pages display content from external providers, e.g. YouTube.
Such third-party services are outside of ESO control and may, at any time, change their terms of service, use of cookies, etc.
YouTube: Some videos on the ESO website are embedded from ESO’s official YouTube channel. We have enabled YouTube’s privacy-enhanced mode, meaning that no cookies are set unless the user actively clicks on the video to play it. Additionally, in this mode, YouTube does not store any personally identifiable cookie data for embedded video playbacks. For more details, please refer to YouTube’s embedding videos information page.
Cookies can also be classified based on the following elements.
Regarding the domain, there are:
- First-party cookies, set by the website you are currently visiting. They are stored by the same domain that you are browsing and are used to enhance your experience on that site;
- Third-party cookies, set by a domain other than the one you are currently visiting.
As for their duration, cookies can be:
- Browser-session cookies, which are deleted when the user closes the browser;
- Stored cookies, which stay on the user's device for a predetermined period of time.
How to manage cookies
Cookie settings: You can modify your cookie choices for the ESO webpages at any time by clicking on the link Cookie settings at the bottom of any page.
In your browser: If you wish to delete cookies or instruct your browser to delete or block cookies by default, please visit the help pages of your browser:
Please be aware that if you delete or decline cookies, certain functionalities of our website may be not be available and your browsing experience may be affected.
You can set most browsers to prevent any cookies being placed on your device, but you may then have to manually adjust some preferences every time you visit a site/page. And some services and functionalities may not work properly at all (e.g. profile logging-in, shop check out).
Updates to the ESO Cookies Policy
The ESO Cookies Policy may be subject to future updates, which will be made available on this page.
Additional information
For any queries related to cookies, please contact: pdprATesoDOTorg.
As ESO public webpages are managed by our Department of Communication, your questions will be dealt with the support of the said Department.