Tisková zpráva

Italský premiér navštívil observatoř Paranal

26. října 2015

Italský premiér Matteo Renzi navštívil 24. října 2015 observatoř ESO/Paranal v Chile. Při prohlídce tohoto špičkového astronomického zařízení jej provázali generální ředitel ESO profesor Tim de Zeeuw, a vedoucí programu výstavby dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) Roberto Tamai.

Italského premiéra doprovázeli další oficiální členové italské i chilské vládní delegace: Mario Giro, zástupce italského ministra zahraničních věcí, Marco Ricci, italský velvyslance v Chile, Francesco Starace, ředitel italské mezinárodní energetické společnosti ENEL, Gloria Navarrete, vedoucí protokolu chilského ministerstva zahraničních věcí, senátor Guido Girardi a velvyslanec Chile v Itálii Fernando Ayala.

Při příjezdu delagaci přivítali generální ředitel ESO Tim de Zeeuw a vedoucí programu stavby dalekohledu E-ELT Roberto Tamai, kteří se následně ujali role průvodců při prohlídce observatoře.

Je mi ctí přivítat premiéra Ranziho na observatoři Paranal,“ řekl Tim de Zeeuw. „Itálie je členským státem ESO ji 33 let a italský průmysl významně přispěl k rozvoji této organizace, například konstrukce budov ukrývajících dalekohledy VLT, byly vyrobeny v Itálii. Velmi aktivní komunita italských astronomů patří k těm, které využívají vybavení ESO nejvíce a provádí vědecký výzkum světové úrovně.“

Čestní hosté byli následně svědky otevírání kopulí všech čtyř dalekohledů VLT při přípravě na noční pozorování. Prohlédli si dalekohled VST (VLT Survey Telescope), který byl navržen a postaven v Itálii, a následně povečeřeli v architektonicky oceněném ubytovacím a kancelářském komplexu Residencia. 

Italští inženýři a astronomové se v současnosti významně podílejí na návrhu a konstrukci nového dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope), který by se měl stát největším dalekohledem světa pro viditelnou a infračervenou oblast. Vedoucím programu konstrukce dalekohledu E-ELT je Ital, Roberto Tamai. Ministerský předseda s delegací si také prohlédli místo, kde by měl dalekohled E-ELT v budoucnu stát, vrchol Cerro Armazones ležící necelých 20 km od Paranalu.

Plán předsedy vlády navštívit observatoř byl poprvé oznámen v červnu 2015 v Miláně, u příležitosti výstavy Expo Milano, které se zúčastnilo na 140 zemí z celého světa a desítky organizací. V rámci této akce ESO zaštítila aktivity s astronomickou tématikou a prezentovala svůj projekt videozáznamů s rozlišením UHD (ESO Ultra HD videos) zachycujících působivou noční oblohu v Chile. 

Observatoř ESO/Paranal se nachází asi 130 km jižně od města Antofagasta, v srdci chilské pouště Atacama. S nadmořskou výškou 2653 m patří tato observatoř k nejpříhodnějším místům na Zemi pro získávání astronomických pozorování vesmíru. Systém VLT (Very Large Telescope) vybavený čtyřmi hlavními dalekohledy o průměru 8,2 m a čtyřmi pomocnými dalekohledy o průměru 1,8 m patří k nejmodernějším optickým přístrojům určeným k astronomickému výzkumu, stejně jako přehlídkové dalekohledy VISTA a VST. Tento arzenál přístrojů dělá z Paranalu nejproduktivnější pozemní astronomickou observatoř světa.

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy, která v současnosti provozuje jedny z nejproduktivnějších pozemních astronomických observatoří světa. ESO podporuje celkem 16 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a hostící stát Chile. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a také dva další přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem na světě, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Paranalu v oblasti Cero Armazones staví ESO nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope), který se stane „největším okem hledícím do vesmíru“.

Kontakty

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Mobil: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network and Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1541. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso1541cs
Jméno:ESO Director General, Paranal, Site visit
Typ:Unspecified : People
Facility:Very Large Telescope

Obrázky

Italský premiér navštívil observatoř ESO/Paranal
Italský premiér navštívil observatoř ESO/Paranal
Italský premiér navštívil observatoř ESO/Paranal
Italský premiér navštívil observatoř ESO/Paranal
Italský premiér navštívil observatoř ESO/Paranal
Italský premiér navštívil observatoř ESO/Paranal