Svatojánská noc přináší skřítky: zvláštní jev zachycen kamerou na La Sille

Tento unikátní a úžasný obrázek observatoře ESO La Silla zobrazuje bezmračné nebe pošpiněné světelným zářením atmosféry (tzv. airglow) a okrášlené nebeskými objekty. Mezi nimi jsou Velký a Malý Magellanův oblak (napravo od středu), různé oblasti tvorby hvězd zářící růžovo-červeně a slabý zelený pruh meteoru nalevo od Mléčné dráhy. Tyto nádherné nebeské stálice jsou ale překonány přítomností něčeho mnohem prchavějšího a nám bližšího.

Šest panelů pod hlavním obrázkem zvětšuje sérii extrémně vzácného atmosférického úkazu známého jako sprites - skřítci (česky obvykle nadoblačné blesky). Několik hodin před úsvitem - signalizováno stopou zodiakálního světla zvedajícího se ze základny Mléčné dráhy - se na vzdáleném horizontu objevila silná bouře a vrchní atmosféra Země se stala hřištěm pro tyto prchavé úkazy.

Skřítci, v angličtině pojmenovaní po Shakespearových zlomyslných skřítcích Pukovi (ze Snu noci svatojánské) a Arielovi (z Bouře), jsou způsobeni nepravidelnostmi v ionosféře, v nadmořské výšce asi 80 kilometrů, vysoko nad bouřkovými mraky. Typicky se objevují jako skupiny červenooranžových záblesků. Jsou způsobeny pozitivním bleskem mezi mrakem a zemí. Tento typ blesků je mnohem vzácnější a silnější než jeho negativní protějšek, protože blesk se vybíjí z horních částí mraku, vzdálenějších od země. V krátkém výboji skřítci rychle rostou dolů a před zmizením vytváří červená visící chapadla.

Skřítci na obrázku se objevili v rozmezí 40 minut a byli pravděpodobně přes 500 kilometrů vzdáleni (porovnej se satelitním snímkem, který ukazuje bouři nad Argentinou). Každý měřil až osmdesát kilometrů na výšku a trval jen zlomek sekundy. Tyto útvary je notoricky těžké vyfotit něčím jiným než specializovanou vědeckou kamerou, takže zobrazená nádherná série obrázků je opravdovou odměnou trpělivosti fotovyslance ESO Petra Horálka.   

Petr vyfotil jiný krásný obrázek skřítka na La Sille a o několik dní později na Paranalu zachytil tento nádherný snímek z pozorovací plošiny VLT (původcem je tato bouře).

Odkazy:
Červení skřítci na observatoři La Silla
Skřítci na observatoři Paranal
Skřítci na observatoři La Silla

Kredit:

P. Horálek/ESO

O snímku

Id:potw1505a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:2. února 2015 10:00
Velikost:9000 x 4847 px

O objektu

Jméno:La Silla, Milky Way
Typ:Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky
Unspecified : Technology : Observatory

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
308,5 KB
1280x1024
522,9 KB
1600x1200
760,0 KB
1920x1200
905,3 KB
2048x1536
1,2 MB