Zprávy

Třetí Astronomický kemp ESO pro studenty středních škol

Vyhrajte astronomickou cestu do Alp

25. května 2015

ESO a její Science Outreach Network (ESON) spolupracují s organizací Sterrenlab na přípravě třetího Astronomického kempu ESO (ESO Astronomy Camp), který bude zaměřen na problematiku Sluneční soustavy a extrasolárních planet. Kemp se uskuteční od 26. prosince 2015 do 1. ledna 2016 na Astronomical Observatory of the Autonomous Region of the Aosta Valley, která se nachází v údolí Saint-Barthélemy ve městě Nus v Itálii. Řada partnerů včetně ESO poskytuje stipendia na tuto akci, která mohou získat vítězní uchazeči. 

Hlavními tématy kempu budou Sluneční soustava a exoplanety a účatníci se s nimi seznámí prostřednictvím řady astronomických aktivit včetně přednášek, samostatných úkolů nebo nočních pozorování dalekohledy observatoře. Připraveny jsou však také oddechové společenské aktivity – můžete se věnovat zimním sportům, nebo se zúčastnit exkurzí, což z kempu učiní nezapomenutelný zážitek. Za vědecký program kempu zodpovídá Evropská jižní observatoř (ESO), která zároveň, společně s dalšími partnery, zajišťuje zkušené lektory a potřebné vybavení.

Z celého programu jen několik lahůdek, které letošní Astronomický kemp ESO nabídne: přednášky o kosmických misích k planetám a objevu první extrasolární planety, měření vzdálenosti planetky nebo výlet na Matterhorn. 

Poplatek účastníka kempu činí 500 Euro a zahrnuje ubytování s plnou penzí (snídaně, oběd, večeře) v hostelu Saint-Barthélemy, dohled profesionálního personálu, všechny astronomické a volnočasové aktivity, materiály, výlety, přepravu v rámci aktivit kempu, dopravu z letiště Milán Malpensa a Linate na observatoř a zpět (soukromým autobusem) a pojištění. Poplatek nezahrnuje cestovní náklady z domova účastníka na letiště Milán Malpensa a Linate nebo do Saint Barthélemy ani zpět.

Maximální počet účastníku kempu je 56. Kemp je koncipován pro studenty středních škol ve věku od 16 do 18 let (ročník 1997, 1998 a 1999) z členských států ESO (ESO Member States) a dalších zemí, které jsou součástí ESON (ESO Science Outreach Network countries). Určitý počet míst bude k dispozici i pro studenty z jiných zemí, ti však nemají nárok na poskytnutí podpory (stipendia).

Student, který se chce zaregistrovat, musí vyplnit formulář na stránkách kempu a do 4. října 2015 nahrát 3 minuty dlouhé video. Video musí být pojato jako prezentace vlastního zájmu o účast na kempu. Porota bude brát v úvahu vědeckou správnost, motivaci, originalitu, rozmanitost a ochotu zapojit se do činnosti v kolektivu. Video by mělo být v angličtině na téma "Můj oblíbený astronomický objekt / jev". Žadatel musí ve videu vystupovat, musí hovořit anglicky a vzít v úvahu uvedená hodnotící kritéria. Vítězové finanční podpory a oznámení o přijetí žádosti o účast budou zveřejněny do 16. října 2015. Registrace účastníků bude ukončena do 30. října. Další informace naleznete na stránkách Astronomického kempu ESO 2015.

Žadatel z členského státu ESO či ESON, jehož přihlašovací video bude organizátory vyhodnoceno jako nejlepší, získá jako sponzorský dar ESO uhrazení úplných nákladů na účast v kempu včetně dopravy.  Národní partneři budou přispívat na účastnický poplatek autorům nejlepších prací v jejich zemích.

Národními partnery v současnosti jsou:

 • Institute of Astronomy of Leuven: Belgie
 • Stellar Astrophysics Centre at Aarhus University: Dánsko
 • German Astronomical Society: Německo
 • Istituto Nazionale di Astrofisica: Itálie
 • NOVA, the Netherlands Research School for Astronomy: Nizozemí
 • Polish Astronomical Society: Polsko
 • Ciência Viva: Portugalsko
 • Center for the Promotion of Science: Srbsko
 • Spanish Astronomical Society: Španělsko
 • Swedish Astronomical Society: Švédsko
 • University of Geneva: Švýcarsko
 • Eyuboglu High School: Turecko
 • Royal Astronomical Society: UK

Tento seznam je pravidelně aktualizován na stránkách ESO Camp 2015

Odkazy

Kontakty

S případnýmy dotazy se můžete obrátit na zástupce ESON v ČR na adrese eson-czech@eso.org.

O zprávě

Id:ann15038

Obrázky

ESO Astronomy Camp 2015
ESO Astronomy Camp 2015
pouze anglicky