APEX

Досягнення нових висот у субміліметровій астрономії

ESO управляє Експериментальним Дослідницьким Телескопом Атакама (APEX), який знаходиться на одному із найвищих спостережних місць на нашій планеті на висоті 5100 метрів плато Чахнантор в області Атакама в Чилі.

APEX - це 12 метровий радіотелескоп, який працює в міліметрових і субміліметрових довжинах хвиль: від інфрачервоного світла до радіохвиль. Субміліметрова астрономія відкриває вікно в холодний запилений далекий Всесвіт, але слабкі сигнали з космосу сильно поглинаються водяною парою в атмосфері Землі. Чахнантор є ідеальним місцем для такого телескопа, як регіон із одним з найбільш
посушливих місць на планеті. Воно більш ніж на 750 м вище, ніж обсерваторія Мауна-Кеа та на 2400 м вище, ніж Дуже Великий Телескоп (VLT) на горі Паранал.

Екскурсія по плато Чахнантор

Virtual Tour at the Chajnantor Plateau

Натисніть на зображення, щоб почати віртуальний тур по плато Чахнантор та його околицях

APEXCam LIVE.

APEX є найбільшим радіотелескопом субміліметрових довжин хвиль, що працює в південній півкулі. Він має набір різних приладів, котрі астрономи використовують у своїх спостереженнях, основним з яких є LABOCA (Large APEX Bolometer Camera), або Велика Болометрична Камера APEX. Для виявлення джерел субміліметрового випромінювання, LABOCA використовує масив надзвичайно чутливих термометрів, відомих, як болометри. Вона має майже 300 пікселів та є найбільшою такою камерою у світі. Для того, щоб бути в змозі виявити невеликі зміни температури, викликані слабким субміліметровим випромінюванням, кожен з цих термометрів охолоджують до менш ніж на 0,3 градуса вище абсолютного нуля - до мінус 272,85 градусів за Цельсієм. Висока чутливість LABOCA  поряд з широким полем зору (однієї третини діаметра повного Місяця), роблять його незамінним інструментом для роботи із зображеннями субміліметрового Всесвіту.

APEX був слідопитом для ALMA, Великого Міліметрово-субміліметрового Масиву Атакама - революційно нового телескопа, котрий ESO разом зі своїми міжнародними партнерами в даний час будує на плато Чахнантор. APEX заснований на прототипі антени, сконструйованої для проекту ALMA. Він знайде багато цілей, які ALMA буде мати можливість вивчити в найменших подробицях.

APEX використовується в співробітництвом із Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка(MPIfR), Космічною Обсерваторією Онсали (OSO) та ESO. Телескоп керується ESO.

Наука із телескопом APEX

Субміліметрова астрономія є відносно недослідженим кордоном в області астрономії і показує Всесвіт, який не може розглядатися в більш звичному видимому або інфрачервоному світлі. Це ідеальне місце для вивчення "холодного Всесвіту": світло на цих довжинах хвиль випромінюється від величезної холодної хмари в міжзоряному просторі, яка при температурі всього лише на кілька десятків градусів вище абсолютного нуля. Астрономи використовують це світло для вивчення хімічних та фізичних умов у цих молекулярних хмарах: компактних областях газу і космічного пилу, де народжуються нові зірки. У видимому світлі, ці регіони Всесвіту часто темні або затемнені пилом, але вони яскраво світяться в міліметровій і субміліметровій частинах спектру. Цей діапазон довжин хвиль також ідеально підходить для вивчення деяких з найбільш ранніх і далеких галактик у Всесвіті, де присутнє червоне зміщення для світла найдовших хвиль.

Напрямки досліджень

Астрохімія, холодний Всесвіт.

Більше про науку із APEX

Більше про телескоп APEX

  • Багато цікавого доступно на сторінці FAQ
  • Багато зображень та відео доступні в мультимедіа архіві ESO
  • Додатково про цей телескоп читайте APEX Handout у форматі PDF
  • Для науковців: для більш докладної інформації, будь ласка відвідайте APEX telescope website

APEX трейлер

Завантажити цей трейлер в інших форматах із відео архіву

 

APEX

Name: Atacama Pathfinder Experiment
Site: Chajnantor
Altitude: 5050 m
Enclosure: Open air
Type: Sub-millimeter antenna
Optical design: Cassegrain
Diameter. Primary M1: 12.0 m
Material. Primary M1: CFRP and Aluminium
Diameter. Secondary M2: 0.75 m Hyperboloidal
Material. Secondary M2: Aluminium
Mount: Alt-Azimuth mount
First Light date: 14 July 2005
Images taken with APEX: Link
Images of APEX: Link
Press Releases with APEX: Link

 

 

APEX на Google Map

 

View Larger Map