eso1411uk — Фото-реліз

Галактичний "серійний вбивця"

02 квітня 2014 р.

Дане нове зображення від 2.2 м телескопа MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла показує дві відмінних галактики: NGC 1316 та її меншу сусідку NGC 1317. Вони досить близько одна до одної у просторі, проте мають дуже різні історії. Невелика спіраль NGC 1317 провела звичайне галактичне життя, а NGC 1316 поглинула кілька інших галактик на протязі своєї бурхливої історії і показує "бойові шрами".

Кілька важливих доказів у структурі NGC 1316 свідчать, що її минуле було бурхливим. Наприклад, є деякі незвичайні пилові смуги [1], "вбудовані" в набагато більшу "обгортку" із зірок, а також популяція надзвичайно малих кульових зоряних скупчень. Схоже на те, що галактика ймовірно вже проковтнула іншу, багату на пил спіральну галактику, близько трьох мільярдів років тому.

Також навколо галактики видно дуже слабкі припливні "хвости" - згустки матерії та залишки оболонок зірок, котрі були відірваними від колишніх місць та кинуті у міжгалактичний простір. Ці утворення виникли в результаті дії складних гравітаційних ефектів на найближчі зорі, коли інша галактика підходила занадто близько. Всі ці ознаки вказують на бурхливе минуле, під час якого NGC 1316 поглинала інші галактики. Цілком ймовірно, що це "неподобство" і далі триває.

NGC 1316 перебуває на відстані близько 60 мільйонів світлових років від Землі у південному сузір'ї із назвою Піч (Fornax). Вона також носить ім'я Fornax A, відбиваючи той факт, що є яскравим джерелом радіовипромінювання у межах сузір'я, а також четвертим яскравим космічним джерелом радіопроменів на усьому небі [2]. Це радіовипромінювання виникає у процессі поглинання матерії в надмасивній чорній дірі в центрі галактики. Цілком ймовірно, що додатковим "паливом" галактика себе забезпечує завдяки взаємодіями з іншими.

Це дуже докладне нове зображення, отримане при допомозі 2.2 м телескопа MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, було створене шляхом поєднання багатьох окремих експозицій із архіву ESO. Метою оригінальних спостережень було виявити найслабші подробиці та вивчити порушення цієї цікавої системи.

І на додаток, картина також відкриває вікно у далекий Всесвіт, котрий набагато далі за межами двох яскравих небесних сусідок на передньому плані. Більшість слабких нечітких плям на зображенні є доволі далекими галактиками: особливо щільна концентрація зліва від NGC 1316.

Примітки

[1] Ці пилові стежки добре видно із подробицями на зображенні від Космічного Телескопа Хаббл (NASA/ESA).

[2] Мова про радіочастоту 1400 МГц, бо на інших частотах інший рейтинг.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1411.

Про реліз

Реліз №:eso1411uk
Назва:NGC 1316
Тип:Local Universe : Galaxy : Grouping : Pair
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

The contrasting galaxies NGC 1316 and 1317
The contrasting galaxies NGC 1316 and 1317
тільки на англійській
The galaxy pair NGC 1316 and 1317 in the constellation of Fornax
The galaxy pair NGC 1316 and 1317 in the constellation of Fornax
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the galaxies NGC 1316 and 1317
Wide-field view of the sky around the galaxies NGC 1316 and 1317
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the galaxies NGC 1316 and 1317
Zooming in on the galaxies NGC 1316 and 1317
тільки на англійській
Panning across the galaxies NGC 1316 and 1317
Panning across the galaxies NGC 1316 and 1317
тільки на англійській