eso1336uk — Фото-реліз

ALMA дивиться драму про народження зірок

20 серпня 2013 р.

Астрономи, використавши Великий Міліметрово-субміліметровий масив Атаками (ALMA), отримали живе докладне зображення витоку матерії від новонародженої зорі. Спостерігаючи світіння молекул монооксиду вуглецю в об'єкті, званому Herbig-Haro 46/47, вони виявили, що викиди матерії із нього є іще більш енергійними, ніж це вважалося раніше. Дуже докладні нові зображення також виявили раніше непомічений потік (джет) в зовсім іншому напрямку.

Молоді зорі є "несамовитими" об'єктами, що вивергають із себе матерію зі швидкостями вище, ніж один мільйон кілометрів на годину. Коли та матерія врізається в газову хмару навколо зорі, то виникає світіння, котре власне і називають об’єктом Хербіга-Аро [1]. Їх гарним взірцем є Herbig-Haro 46/47, котрий перебуває у південному сузір’ї Вітрил, на відстані 1400 світлових років від Землі. Згаданий об’єкт досліджували із ALMA на стадії "ранньої науки", тобто під час побудови телескопу, задовго до його остаточного завершення.

Нові зображення показують подробиці у двох струменях матерії, один з яких у напрямі до Землі, а інший у протилежному. Той інший струмінь був майже непомітний на більш ранніх знімках, зроблених у видимому світлі, через затемнення пилом хмар, котрі оточують новонароджену зорю. ALMA не тільки надав набагато більш чіткі зображення, ніж попередні телескопи, але також дозволив астрономам провести вимірювання того, як швидко потік сяючої речовини рухається у просторі.

Дані нові спостереження Herbig-Haro 46/47 показали, що деякі із частин викинутої матерії мають швидкості набагато вищі, ніж їх дали попередні вимірювання. Це означає, що витоки газу несуть набагато більше енергії та імпульсу, ніж вважалося раніше.

Очільник групи астрономів та перший автор нового дослідження, Ектор Арс (Єльський Університет, США) пояснює: "Неймовірна чутливість ALMA дозволяє виявляти раніше небачені риси цього об’єкту, як ось цей дуже швидкий потік речовини. Дане джерело також може слугувати хрестоматійним прикладом простої моделі, де молекулярний відтік генерується ширококутним вітром від молодої зорі".

Результати даних досліджень були отримані всього за п'ять годин роботи із ALMA, коли телескоп перебував на стадії будівництва. Зауважимо, що спостереження подібної якості із іншими телескопами потребували б часу в десятки разів більшого.

"Подробиці у Herbig-Haro 46/47 приголомшують. Можливо, іще більш інтригуючим є те, що ми тільки почали такі спостереження. У майбутньому ALMA надасть нам іще кращі зображення за такий же час застосування", - додає Стюарт Кордер (Об'єднана обсерваторія ALMA, Чилі), співавтор нової статті.

Дієго Мардонес (Університет Чилі), інший співавтор, підкреслює: "Дана система схожа на найбільш ізольовані зорі із низькими масами, котрі перебувають на стадії формування та народження. Проте вона незвична, оскільки потік зіштовхується із газовою хмарою по один бік від молодої зорі, а виходить із хмари з іншого боку. Це робить його відмінною системою для вивчення впливу зоряного вітру на материнську хмару, з якої утворилась молода зоря".

Чіткість та чутливість, досягнуті в даних спостереженнях із ALMA, також дозволили науково-дослідній групі виявити несподівану частину потоку, що схоже виходить із менш масивного компаньйона молодої зорі. Цей вторинний відтік видно майже під прямим кутом до головного об'єкту: схоже на те, що він сам по собі "свердлить" навколишню хмару.

Арс укладає: "ALMA дозволив виявити подробиці у спостережуваному витоку набагато більш чітко, ніж у попередніх дослідженнях. Це свідчить, що на нас чекають багато несподіванок та захоплюючих відкриттів із повністю побудованим телесопом. ALMA однозначно звершить революцію на царині дослідження зореутворення!".

Примітки

[1] Астрономи Джордж Хербіг та Гільєрмо Аро не були першими, хто побачив один із об'єктів, котрі зараз носять їх імена, але вони були першими, хто докладно дослідив спектри цих дивних об'єктів. Також вони зрозуміли, що то не просто скупчення газу та пилу, котрі відбивають світло або ж сяють під впливом ультрафіолетового випромінювання молодих зірок, а новий клас об'єктів, де мають місце ударні хвилі від матерії, що із високими швидкостями вивергається в регіонах зореутворення.

Детальніше

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) на Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Дане дослідження представлене у статті "ALMA Observations of the HH 46/47 Molecular Outflow" by Héctor Arce et al, котра вийшла у Astrophysical Journal.

Науково-дослідна група у складі Héctor G. Arce (Yale University, New Haven, USA), Diego Mardones (Universidad de Chile, Santiago, Chile), Stuartt A. Corder (Joint ALMA Observatory, Santiago, Chile), Guido Garay (Universidad de Chile), Alberto Noriega-Crespo (Infrared Processing and Analysis Center, California Institute of Technology, Pasadena, USA) та Alejandro C. Raga (Instituto de Ciencias Nucleares, Mexico).

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: eson-ukraine@eso.org

Héctor Arce
Yale University
New Haven, USA
Телефон: +1 203 432 3018
Email: hector.arce@yale.edu

Diego Mardones
Universidad de Chile
Santiago, Chile
Телефон: + 56 2 977 1143
Email: dmardone@das.uchile.cl

Stuartt Corder
Joint ALMA Observatory
Santiago, Chile
Email: scorder@alma.cl

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Стільниковий: +49 173 38 72 621
Email: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1336.

Про реліз

Реліз №:eso1336uk
Назва:HH 46, HH 47
Тип:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Outflow
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Science data:2013ApJ...774...39A

Зображення

Stunning ALMA and NTT image of newborn star
Stunning ALMA and NTT image of newborn star
тільки на англійській
ALMA’s view of the outflow associated with the Herbig-Haro object HH 46/47
ALMA’s view of the outflow associated with the Herbig-Haro object HH 46/47
тільки на англійській
The Herbig-Haro object HH 46/47 seen with ESO’s New Technology Telescope
The Herbig-Haro object HH 46/47 seen with ESO’s New Technology Telescope
тільки на англійській
Wide-field view of the star-forming region around the Herbig-Haro object HH 46/47
Wide-field view of the star-forming region around the Herbig-Haro object HH 46/47
тільки на англійській
The Herbig-Haro object HH 46/47 in the constellation of Vela
The Herbig-Haro object HH 46/47 in the constellation of Vela
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the Herbig-Haro object HH 46/47
Zooming in on the Herbig-Haro object HH 46/47
тільки на англійській