eso1320uk — Фото-реліз

Анархічна область зореутворення

02 травня 2013 р.

Данський 1.54 м телескоп, розташований в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, захопив чудовий образ NGC 6559 - об'єкту, котрий демонструє безлад, що панує всередині міжзоряної хмари під час зореутворення.

NGC 6559 являє собою газо-пилову хмару, розташовану на відстані близько 5000 світлових років від Землі у сузір'ї Стрільця. Світна область є відносно невеликим об'єктом, всього лише кілька світлових років у перетині, на відміну від простертої на більше ста світлових років його знаменитої сусідки туманності Лагуна (Messier 8, eso0936). Хоча остання зазвичай привертає до себе всю увагу, NGC 6559 грає провідну роль у цій новій картині.

Газ в хмарах NGC 6559, котрий в основному водень, є сировиною для формування зірок. Коли область всередині цієї туманності збирає досить речовини, то після починає стискатись під дією власної гравітації. Центр хмари стає все щільнішим та гарячішим, поки не настає термоядерний синтез і не народжується зоря. Атоми водню поєднюються в атоми гелію, від чого виділяється енергія, що змушує зорю сяяти.

Ці яскраві гарячі молоді зірки, що народилися з хмари, опромінюють газоподібний водень, котрий ще присутній у навколишній туманності [1]. Потім газ перевипромінює цю енергію, виробляючи світлоносну червону волокнисту хмару біля центру зображення, котру відносять до емісійних туманностей.

Проте у складі NGC 6559 не тільки газоподібний водень. Об’єкт також містить тверді частинки пилу, утворені із більш важких елементів, таких як вуглець, залізо або кремній. Блакитна пляма поруч із червоною емісійною туманністю - це розсіяне світло молодих зірок мікроскопічними частинками туманності. Астрономи називають подібні плями відбивними туманностями. Об’єкти цього типу зазвичай блакитних кольорів, бо у них максимум розсіювання світла коротших довжин хвиль.

У частинах із високою щільністю, пил повністю блокує світло, як і у випадках із окремими темними плямами та звивистими смугами у нижній лівій та правій стороні зображення. Щоб побачити, що криється за хмарами, астрономи повинні спостерігати туманності на більш довгих світлових хвилях, які не будуть поглинені.

Чумацький Шлях заповнює тло зображення незліченними жовтуватими старими зорями. Деякі з них виглядають слабшими та червонішими через ослаблення пилом в NGC 6559.

Даний привабливий образ зореутворення був захоплений при допомозі камери DFOSC (Danish Faint Object Spectrograph and Camera) на 1.54 м данському телескопі в обсерваторії Ла Сілла в Чилі. Цей національний телескоп знаходиться у використанні від 1979 року і був нещодавно оновлений, щоб перетворити його в найсучасніший інструмент із віддаленим доступом.

Примітки

[1] Ці молоді зорі, котрі зазвичай відносять до спектрального класу O і B, мають температури поверхні від 10 000 до 60 000 К і випромінюють величезну кількість ультрафіолетового світла високої енергії, яке іонізує атоми водню.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1320.

Про реліз

Реліз №:eso1320uk
Назва:NGC 6559
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:Danish 1.54-metre telescope
Instruments:DFOSC

Зображення

The star formation region NGC 6559
The star formation region NGC 6559
тільки на англійській
The star formation region NGC 6559 in the constellation of Sagittarius
The star formation region NGC 6559 in the constellation of Sagittarius
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the star formation region  NGC 6559
Zooming in on the star formation region NGC 6559
тільки на англійській
Panning across the star formation region NGC 6559
Panning across the star formation region NGC 6559
тільки на англійській