eso1317uk — Фото-реліз

Примарна зелена бульбашка

VLT ESO "впіймав" планетарну туманність

10 квітня 2013 р.

На виразному зображенні від Дуже Великого Телескопа (VLT) ESO сяюча зелена планетарна туманність IC 1295 навколо тьмяної згасаючої зорі, котра знаходиться на відстані приблизно 3300 світлових років від Землі в сузір'ї Щита. Наразі це найбільш докладна світлина цього об'єкту.

Схожі на Сонце зорі закінчують свої життєві цикли крихітними слабкими білими карликами. Але перед тим, як остаточно згаснути, їх атмосфери здуваються у космос. Протягом кількох десятків тисяч років такі зорі перебувають в оточенні мальовничих барвистих хмар сяючого іонізованого газу, відомих як планетарні туманності.

Дане нове зображення від VLT показує планетарну туманність IC 1295, котра знаходиться у сузір'ї Щита. Вона має незвичайну особливість, оскільки оточена кількома оболонками, котрі роблять її схожою на мікроорганізм із багатьма шарами мембран клітини, як то його видно через мікроскоп.

Ці оболонки утворені з газу, котрий раніше був атмосферою зорі. Його було викинуто нестаціонарними реакціями синтезу в зоряному ядрі, котрі спричинили раптові вивільнення енергії, що наче величезні термоядерні виверження. Той газ пронизує сильне ультрафіолетове випромінювання від старіючої зорі, яке і змушує його сяяти. Різні хімічні елементи світяться різними кольорами: виразний примарний зелений відтінок IC 1295 походить від іонізованого кисню.

Біля центру зображення ви можете побачити вигорілий залишок зоряного ядра, як яскраву біло-блакитну цятку посередині туманності. Центральна зоря із часом стане дуже слабким білим карликом і буде повільно холонути протягом багатьох мільярдів років.

Зорі із масами від одної і до восьми разів більше сонячної, утворюють планетарні туманності, коли входять в кінцеву стадію свого існування. Вік Сонця становить 4.6 мільярда років і, швидше за все, воно проживе іще чотири мільярди років.

Незважаючи на свою назву, планетарні туманності не мають нічого спільного з планетами. Цей описовий термін був застосований під час спостережень через перші недосконалі телескопи, через котрі ці незвичайні об'єкти виглядали, як зовнішні планети Уран та Нептун [1]. На початку спектроскопічних спостережень у дев'ятнадцятому столітті було показано, що ці туманності із сяючого газу, але термін таки стійко прижився.

Зображення було одержане за допомогою приладу FORS (FOcal Reducer Spectrograph) на Дуже Великому Телескопі (VLT) ESO, який знаходиться на горі Паранал в пустелі Атакама на півночі Чилі. Експозиції, прийняті через три різних фільтри, які пропускають блакитне світло (дало синій колір на зображенні), видиме світло (зелений колір) та червоне світло (червоний колір), були поєднані, щоб зробити цю картину

Примітки

[1] Навіть ранні спостерігачі, такі як Вільям Гершель, який виявив багато планетарних туманностей та висунув припущення про їх походження та склад, знав, що вони не були правдивими планетами, котрі обертаються навколо Сонця, оскільки не рухалися на тлі навколишніх зірок.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1317.

Про реліз

Реліз №:eso1317uk
Назва:IC 1295
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Planetary
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS1

Зображення

ESO's VLT images the planetary nebula IC 1295
ESO's VLT images the planetary nebula IC 1295
тільки на англійській
The planetary nebula IC 1295 in the constellation of Scutum (The Shield)
The planetary nebula IC 1295 in the constellation of Scutum (The Shield)
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the planetary nebula IC 1295
Zooming in on the planetary nebula IC 1295
тільки на англійській