eso1315uk — Фото-реліз

Спіральна краса із згасаючою надновою

20 березня 2013 р.

На відстані близько 35 мільйонів світлових років від Землі, у сузір'ї Ерідана знаходиться спіральна галактика NGC 1637. У 1999 році звичний зовнішній вигляд цієї галактики було порушено появою дуже яскравої наднової. Астрономи, котрі досліджують наслідки цього вибуху в Дуже Великий Телескоп (VLT) ESO в обсерваторії Паранал в Чилі, надали нам незрівнянне зображення цієї відносно близької галактики.

Наднові є одними з найбільш бурхливих подій у природі. Вони знаменують собою сліпучі смерті зірок і можуть затьмарити сумарне світло мільярдів зірок цієї ж галактики.

У 1999 році Лікська обсерваторії в Каліфорнії повідомила про відкриття нової наднової зорі у спіральній галактиці NGC 1637. Її було виявлено за допомогою телескопа, котрий був спеціально побудований для пошуку цих рідкісних, але важливих космічних об'єктів [1]. Проводилась низка спостережень із метою підтвердження відкриття та подальшого вивчення. Дана наднова була широко спостерігалась та отримала назву SN 1999em. Після її вражаючого вибуху у 1999 році, яскравість наднової ретельно відстежувалась вчених, показуючи її відносно пологе падіння протягом багатьох років.

Зоря, котра потім стала SN 1999em, до вибуху була дуже масивною: її маса більше ніж у вісім разів перевищувала масу Сонця. В кінці свого життя ядро зорі колапсувало, що й спонукало катастрофічний вибух [2].

Під час спостережень SN 1999em, астрономи багато раз відзняли її із VLT, а потім ці кадри були об'єднані, щоб зробити дане дуже виразне зображення галактики NGC 1637. Її спіральна структура проявлена дуже чітким малюнком блакитних стежин із молодих зірок, сяючих хмар газу та темних пилових смуг.

Хоча на перший погляд NGC 1637 видається досить симетричним об'єктом, вона має деякі цікаві особливості, через які астрономам класифікували її, як кривобоку спіральну галактики: відносно вільно загнутий спіральний рукав у лівому верхньому куті ядра простирається навколо нього набагато далі, ніж більш компактний і більш короткий рукав у нижньому правому куті, котрий виглядає різко обірваний на півдорозі свого напряму.

По усьому полі зображення розкидані набагато ближчі зорі та більш далекі галактики, котрим трапилось перебувати у тій же частині неба.

Примітки

[1] Наднова була відкрита Katzman Automatic Imaging Telescope в Лікській обсерваторії на горі Гамільтона в Каліфорнії.

[2] SN 1999em походить від вибуху колапсованого ядра. Її відносять до типу IIp, де літера “p” є скороченням від слова plato (плато), оскільки крива блиску подібних наднових, протягом тривалого часу після максимуму, залишається майже незмінною (майже горизонтальна).

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Переклади прес-релізів ESO виконуються Інформаційно-пропагандистською мережею ESO (ESON), яка охоплює фахівців та комунікаторів науки в усіх країнах-учасницях ESO та в інших країнах.

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1315.

Про реліз

Реліз №:eso1315uk
Назва:NGC 1637, Supernova
Тип:Local Universe : Star : Evolutionary Stage : Supernova
Local Universe : Galaxy : Type : Spiral
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS1

Зображення

Spiral galaxy NGC 1637
Spiral galaxy NGC 1637
тільки на англійській
The supernova 1999em in the galaxy NGC 1637 (annotated)
The supernova 1999em in the galaxy NGC 1637 (annotated)
тільки на англійській
The spiral galaxy NGC 1637 in the constellation of Eridanus
The spiral galaxy NGC 1637 in the constellation of Eridanus
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the spiral galaxy NGC 1637
Wide-field view of the sky around the spiral galaxy NGC 1637
тільки на англійській

Відео

Zooming in on the spiral galaxy NGC 1637
Zooming in on the spiral galaxy NGC 1637
тільки на англійській
A close look at the spiral galaxy NGC 1637
A close look at the spiral galaxy NGC 1637
тільки на англійській