eso1312uk — Організаційний реліз

Інавгурація ALMA знаменує нову еру відкриттів

Революційний телескоп дозволить одержувати небачені види космосу

13 березня 2013 р.

Сьогодні у віддаленій частині чилійських Андах мало місце урочисте відкриття Великого Міліметрово- субміліметрового Масиву Атакама (ALMA). Дана подія ознаменувала завершення всіх основних систем гігантського телескопа та формальний перехід від стадії будівництва до повноцінної обсерваторії. ALMA являє собою партнерство між Європою, Північною Америкою та Східною Азією у співпраці з Республікою Чилі.

Сьогодні три міжнародних партнери ALMA вітали більше, ніж 500 чоловік, котрі прибули в чилійськпу пустелю Атакама на місце розташування обсерваторії, щоб відсвяткувати успіх проекту. Почесним гостем був Президент Чилі Себастьян Піньєра.

Серед почесних гостей на святі були Карлхайнц Тохтерле, Федеральний міністр науки і досліджень (Австрія), Петро Фіала, Міністр освіти, молоді та спорту (Чеська Республіка), Нуньйо Крато, Міністр освіти і науки (Португалія), Роже Жене, Генеральний директор з досліджень та інновацій (Франція), Нора ван дер Венден, Директор з досліджень та наукової політики (Нідерланди), Бруно Моор, начальник Відділу з міжнародного співробітництва в галузі досліджень та інновацій (Швейцарія), Беатріс Барбю, як представник Бразилії, Енн Гловер, Головний науковий радник президента Європейської комісії, посли в Чилі із Австрії, Бельгії, Чехії, Франції, Італії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Португалії, Швеції, Швейцарії, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів Америки.

Президент Чилі Себастьян Піньєра заявив: "Одним із багатьох наших природних ресурсів є чудове чилійське нічне небо. Вважаю, що наука зробила життєво вагомий внесок у розвиток Чилі протягом останніх років. Я дуже пишаюся нашою міжнародною співпрацею на ниві астрономії, найбільшим та найновішим результатом якого є ALMA".

На церемонії, котра транслювалася у прямому ефірі в Інтернеті, також були присутні представники міжнародних партнерів ALMA: Генеральний директор ESO Тім де Зеу, директор Національного наукового фонду США Субра Сареш та старший заступник Міністра освіти, культури, спорту, науки та технологій Японії Теру Фукуї, разом із директором ALMA Тійсом де Граау. У заході прийняли участь керівники та персонал ALMA, а також представники сусідніх поселень.

Тійс де Граау висловив свої сподівання щодо ALMA: "Завдяки зусиллям та незліченним годинам роботи вчених і техніків із світового співтовариства ALMA, інструмент вже довів, що наразі є найбільш просунутим міліметро-субміліметровим телескопом, затьмарюючи собою всі раніші подібні. Ми пристрасно бажаємо астрономам використати всю потужність цього дивовижного інструмента".

"Це приклад великих досягнень, які стали можливими, коли інститути та народи поєднують свої зусилля, що є стратегією, котра лежить у основі всієї програми Європейської Південної Обсерваторії",- додав Тім де Зеу. "Застосовуючи її в глобальному масштабі завдяки партнерству у такому великому проекті, ми даємо можливість астрономам із країн-учасниць ESO проводити унікальні дослідження, котрі можливі лише з ALMA".

Завтра група обраних гостей матиме можливість відвідати телескоп, розташований на висоті 5000 метрів над рівнем моря. Масив ALMA із 66 антен нещодавно було завершено останньою партією із семи антен, котрі наразі проходять випробування перед введенням в експлуатацію. Телескоп вже забезпечив безпрецедентні види космосу навіть із частковим масивом [1].

Маючи можливість спостерігати Всесвіт на хвилях світла, невидимих для людського ока, ALMA покаже нам досі не бачені подробиці народження зірок, молоді галактики у ранньому Всесвіті та формування планет навколо далеких сонць. Він також буде виявляти та вимірювати розподіл молекул, багато із яких необхідних для життя, як то вони утворюються у міжзоряному просторі.

Обсерваторія була задумана у 1980-х роках, як три окремих проекти в Європі, США та Японії, котрі були об'єднані в один у 1990-х роках. Будівництво почалося у 2003 році. Загальна вартість будівництва ALMA становить близько 1.4 млрд. доларів США, із яких частка ESO становить 37.5%.

Масив ALMA, до складу якого входять п'ятдесят чотири 12 м та дванадцять менших 7 м параболічних антен, працюють разом як єдиний телескоп. Кожна антена збирає випромінювання, що приходить із космосу, та фокусує його на приймач. Потім сигнали від антен збираються та обробляються спеціалізованими суперкомп'ютером-корелятором ALMA. Всі 66 антен можуть бути розташовані в різних конфігураціях, де відстані між ними можуть бути у межах від 150 метрів до 16 кілометрів.

З нагоди урочистого відкриття партнери ALMA в лиці ESO, Національної радіоастрономічної обсерваторії США та Національної астрономічної обсерваторії Японії, випускають 16-хвилинний фільм, що називається "ALMA — In Search of Our Cosmic Origins" ("ALMA - У пошуках нашого космічного походження"), фотоальбом, брошуру про місцеву етнічну астрономію та дві брошури про проект та партнерську співпрацю. Всі матеріали доступні для скачування в електронному вигляді за посиланнями нижче.

Примітки

[1] Ранні дослідження із ALMA описані у прес-релізах ESO eso1216, eso1239, eso1301 та eso1313.

Детальніше

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) на Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6761
Стільниковий: +49 173 3872 621
Email: lars@eso.org

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1312.

Про реліз

Реліз №:eso1312uk
Назва:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Тип:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Зображення

ALMA array from the air
ALMA array from the air
тільки на англійській
President Piñera inspects ALMA hardware
President Piñera inspects ALMA hardware
тільки на англійській
Guests at the ALMA inauguration on a transporter
Guests at the ALMA inauguration on a transporter
тільки на англійській
Aerial view of the Operations Support Facility (OSF)
Aerial view of the Operations Support Facility (OSF)
тільки на англійській

Відео

The movie ALMA — In Search of our Cosmic Origins (29a)
The movie ALMA — In Search of our Cosmic Origins (29a)
тільки на англійській
ESOcast 55: The ALMA Inauguration
ESOcast 55: The ALMA Inauguration
тільки на англійській
Video News Release 38: The ALMA Inauguration
Video News Release 38: The ALMA Inauguration
тільки на англійській
Scenes from the ALMA inauguration day
Scenes from the ALMA inauguration day
тільки на англійській
ALMA inauguration live streaming (recorded)
ALMA inauguration live streaming (recorded)
тільки на англійській
International Space Station Astronauts Congratulate ALMA Partners
International Space Station Astronauts Congratulate ALMA Partners
тільки на англійській