eso1310uk — Науковий реліз

Народження планети-гіганта?

Кандидат на протопланету виявлений всередині космічної "материнської утроби"

28 лютого 2013 р.

Астрономи, що використовують Дуже Великий Телескоп ESO отримали результат, котрий цілком ймовірно може бути першим прямим спостереженням утворення планети, яка досі перебуває в ущільненому газо-пиловому диску. Якщо це підтвердиться, то дане відкриття може значно поліпшити наше розуміння механізмів утворення планет, дозволивши вченим перевірити поточні теорії шляхом спостережень.

Міжнародна науково-дослідна група на чолі з Сашею Кванцем (ETH Цюріх, Швейцарія) вивчала газо-пиловий диск, що оточує молоду зорю HD100546, котра перебуває на відстані 335 світлових років від Землі. Вчені були здивовані, побачивши те, що подібне на планету в процесі формування, котра все ще занурена у диск матерії навколо молодої зірки. Кандидатом на планету виявився газовий гігант, схожий на Юпітер.

"Досі тема формування планет головно вирішувалась комп'ютерним моделюванням",- говорить Саша Кванц. "Якщо наше відкриття є дійсним утворенням планети, тоді вчені вперше зможуть безпосереньо вивчити процес формування планети та її взаємодію із навколишнім середовищем народження на дуже ранній стадії".

HD 100546 є добре вивченим об'єктом. Також вже відомо, що навколо цієї зорі обертається планета-гігант, котра знаходиться від неї приблизно в шість разів далі, ніж Земля від Сонця. А нещодавно виявлений кандидат на планету перебуває приблизно в десять разів далі, тобто в зовнішніх частинах системи [1].

Кандидат на планету навколо HD100546 був виявлений, як слабке ущільнення у навколозоряному диску, завдяки приладу NACO із адаптивною оптикою, котрий на телескопі VLT ESO, у поєднанні із новаторськими методами аналізу даних. Спостереження були проведені за допомогою коронографа NACO, який працює у ближньому інфрачервоному діапазоні та пригнічує яскраве світло зорі у місці перебування протопланети [2].

Відповідно до сучасної теорії, планети-гіганти зростають, захоплюючи залишки газу та пилу, котрі залишаються після формування зірки [3]. Астрономи виявили ряд особливостей у новому зображенні диска навколо HD100546, які підтримують цю протопланетну гіпотезу. Структури у пиловому навколозоряному диску, котрі можуть бути викликані взаємодією між планетою та диском, були виявлені поруч із відкритою протопланетою. Також є ознаки того, що оточення протопланети ймовірно нагрівається у процесі її формування.

Адам Амара із групи дослідників у захваті від знахідки: "Дослідження екзопланет є одним з найбільш захоплюючих нових рубежів на ниві астрономії, а безпосередні зображення планет наразі є новою цариною, завдяки перевагам від недавніх поліпшень приладів та методів аналізу даних. У цьому дослідженні ми використовували методи аналізу даних, розроблені для космологічних досліджень. Це свідчить, що взаємне збагачення ідеями між царинами науки може призвести до надзвичайного поступу".

Хоча протопланетна версія є найбільш вірогідним поясненням побаченого, результати даного дослідження вимагають подальших спостережень, щоб підтвердити існування планети та відкинути інші можливі сценарії. Серед інших можливих пояснень, хоча це й малоймовірно, є таке, що виявлений сигнал міг прийти із більш далекого джерела фону. Також ймовірно, що цей нещодавно виявлений об'єкт не є протопланетою, а повністю сформованою планетою, яку було вигнано із її первісної орбіти ближче до зорі. Коли новий об'єкт навколо HD 100546 буде підтверджено, як планету на стадії формування всередині материнського газо-пилового диску, то він стане унікальною лабораторією, у котрій вивчатимуть процеси утворення нової планетної системи.

Примітки

[1] Орбіта кандидата на протопланету близько у 70 разів далі від материнської зорі, ніж Земля від Сонця. Цю відстань можна порівняти із розмірами орбіт карликових планет Ерида та Макемаке у зовнішній частині Сонячної системи. Подібне розташування є спірним, оскільки добре не вписується в існуючі теорії формування планет. Наразі не зовсім зрозуміло, чи новоспечений кандидат на планету перебував на своєму поточному місці протягом усього часу формування, чи може він мігрував із внутрішніх частин системи.

[2] Група використовувала спеціальний елемент із назвою аподизаційна фазова пластинка, яка збільшує контрастність зображення близько до зорі.

[3] Для вивчення утворення планет, астрономи не можуть дивитися на Сонячну системи, оскільки всі планети у наших околицях було сформовані більше чотирьох мільярдів років тому. Тривалий час теорії про формування планет спирались на те, що астрономи могли бачити у нашому місцевому оточенні, оскільки ніякі інші планети не були відомі. Від 1995 року, коли була відкрита перша екзопланета, виявлено ​​кілька сотень планетних систем, що відкрило перед вченими нові можливості у вивчення їх утворення. Проте досі ні одна із планет не була "спіймана на місці злочину" у процесі формування, перебуваючи всередині диску матерії, що навколо молодої материнської зорі.

Детальніше

Дане дослідження представлене у статті “A Young Protoplanet Candidate Embedded in the Circumstellar disc of HD 100546”, by S. P. Quanz et al., котра побачить світ 28 лютого 2013 у випуску Astrophysical Journal Letters.

Науково-дослідна група у складі Sascha P. Quanz (ETH Zurich, Switzerland), Adam Amara (ETH), Michael R. Meyer (ETH), Matthew A. Kenworthy (Sterrewacht Leiden, Netherlands), Markus Kasper (ESO, Garching, Germany) та Julien H. Girard (ESO, Santiago, Chile).

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Sascha P. Quanz
ETH Zurich
Zurich, Switzerland
Телефон: +41 (0) 44 63 32830
Email: sascha.quanz@astro.phys.ethz.ch

Julien H. Girard
ESO
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 2463 5342
Email: jgirard@eso.org

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1310.

Про реліз

Реліз №:eso1310uk
Назва:HD 100546
Тип:Milky Way : Planet : Type : Gas Giant
Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary
Facility:Very Large Telescope
Instruments:NACO
Science data:2013ApJ...766L...1Q

Зображення

Artist's impression of a gas giant planet forming in the disc around the young star HD 100546
Artist's impression of a gas giant planet forming in the disc around the young star HD 100546
тільки на англійській
VLT and Hubble images of the protoplanet system HD 100546
VLT and Hubble images of the protoplanet system HD 100546
тільки на англійській
VLT image of the protoplanet around the young star HD 100546
VLT image of the protoplanet around the young star HD 100546
тільки на англійській
NASA/ESA Hubble Space Telescope view of the dust disc around the young star HD 100546
NASA/ESA Hubble Space Telescope view of the dust disc around the young star HD 100546
тільки на англійській
The young star HD 100546 in the southern constellation of Musca
The young star HD 100546 in the southern constellation of Musca
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the young star HD 100546
Wide-field view of the sky around the young star HD 100546
тільки на англійській

Відео

Flying through the HD 100546 system
Flying through the HD 100546 system
тільки на англійській