eso1304uk — Фото-реліз

Запалюючи вогонь у темряві

23 січня 2013 р.

Нове зображення від телескопа APEX в Чилі показує гарний вигляд хмар космічного пилу в сузір’ї Оріона. Хоча ці щільні міжзоряні хмари здаються темними та непрозорими для спостережень у видимому світлі, камера LABOCA на APEX може помітити теплове світіння пилу та виявити схованки, де утворюються нові зорі. Але одна з цих темних хмар виявилась зовсім не тим, чим видається.

У космосі, щільні хмари космічного пилу та газу є місцями народження нових зірок. У видимому світлі цей пил є темним та непрозорим, через що не видно зорі позаду нього. Настільки темним, що коли астроном Вільям Гершель у 1774 році спостерігав одну із таких хмар в сузір'ї Скорпіона, то навіть подумав, що та частина неба порожня від зірок. Кажуть, він вигукнув: "Воістину, тут є дірка в небі!" [1]

Для того, щоб краще зрозуміти формування зірок, астрономам потрібні телескопи, через які можна спостерігати на більш довгих хвилях, таких як субміліметровий діапазон, у якому темні частинки пилу світяться, а не поглинають світло. Телескоп APEX на плато Чахнантор в чилійських Андах є найбільшим субміліметровим телескопом, конструкційно складений із однієї параболічної антени, котрий працює у південній півкулі. Він є ідеальним інструментом для астрономів, котрі подібним чином досліджують народження зірок.

Розташований у сузір'ї Оріона на відстані 1500 світлових років від Землі, Комплекс Молекулярної Хмари Оріону є найближчою до нас областю утворення масивних зірок. Він містить скарбницю яскравих туманностей, темних хмар та молодих зірок. Нове зображення показує тільки частину цього величезного комплексу у видимому світлі, на котре накладено спостереження від APEX: вони в яскравих помаранчевих тонах виглядають, наче вогонь серед темних хмар. Багато яскравих вузлів на спостереженнях від APEX відповідають більш темним плямам на спостереженнях у видимому світлі, котрі є ознаками щільних пилових хмар, що поглинають видиме світло, але світяться на субміліметрових хвилях, бо можливо є місцями зореутворення.

Яскрава пляма нижче центру зображення - то туманність NGC 1999. Ця ділянка у видимому світлі є тим, що астрономи називають відбивною туманністю, де блідо-блакитне світіння походить від зоряного світла, відбитого від хмар пилу. Туманність головним чином освітлюється сильним випромінювання молодої зорі V380 Оріона [2], котра переховується в її надрах. У центрі туманності знаходиться темна пляма, котру іще більш чітко видно на добре відомому зображенні від Космічного Телескопа Хаббл (NASA/ESA).

Як правило, подібні темні плями означають щільні хмари космічного пилу, котрі собою затемнюють зорі та туманності за ними. Однак, на цьому зображенні ми бачимо, що пляма залишається дивовижно темною навіть у спостереженнях від APEX. Завдяки цим спостереженням від APEX у їх поєднанні із інфрачервоними спостереженнями за допомогою інших телескопів, астрономи вважають, що пляма насправді є отвором або порожниною в туманності, "розкопаною" потоками матерії із зорі V380 Оріона. На цей раз це дійсно діра в небі!

Ділянка на даному зображенні знаходиться приблизно на два градуси на південь від великої добре відомої туманності Оріона (Messier 42), яку можна побачити на верхньому краї більш широкого зображення у видимому світлі від Digitized Sky Survey.

Використані для даного зображення дані були взяті із спостережень на APEX, проведених Томасом Станке (ESO), Томом Мегітом (Університет Толедо, США) та Амі Штуц (Інститут Астрономії ім. Макса Планка, Гейдельберг, Німеччина). APEX є співробітництвом між Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка (MPIfR), Космічною Обсерваторією Онсали (OSO) та ESO. Управління APEX на плато Чахнантор доручено ESO.

Примітки

[1] На німецькій мові: "Hier ist wahrhaftig ein Loch im Himmel!".

[2] V380 Оріона має високу температуру поверхні приблизно 10 000 K (що майже так само у шкалі Цельсія), котра майже удвічі вища, ніж у нашого Сонця. Маса зорі становить приблизно 3.5 мас Сонця.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

  • The research into the dark patch in NGC 1999 discussed above is described in a paper by T. Stanke et al., A&A 518, L94 (2010), also available as a preprint.

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Thomas Stanke
ESO
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6116
Email: tstanke@eso.org

Douglas Pierce-Price
ESO ALMA/APEX Public Information Officer
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1304.

Про реліз

Реліз №:eso1304uk
Назва:NGC 1999
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:Atacama Pathfinder Experiment
Instruments:LABOCA
Science data:2010A&A...518L..94S

Зображення

Запалюючи вогонь у темряві
Запалюючи вогонь у темряві
Відбивна туманність NGC 1999 в Оріоні
Відбивна туманність NGC 1999 в Оріоні
Панорамне зображення ділянки навколо NGC 1999 в Оріоні
Панорамне зображення ділянки навколо NGC 1999 в Оріоні

Відео

Запалюючи вогонь у темряві (наближення)
Запалюючи вогонь у темряві (наближення)
Запалюючи вогонь у темряві (огляд)
Запалюючи вогонь у темряві (огляд)