eso1303uk — Фото-реліз

Світло із темряви

16 січня 2013 р.

Нове виразне зображення від ESO показує темну хмару у котрій утворюються нові зорі поряд із скупченням яскравих зірок, котрі вже вийшли зі своїх пилових зоряних ясел. Дане зображення у видимому світлі цього маловідомого об'єкта, одержане за допомогою 2.2 м телескопа MPG/ESO в обсерваторії Ла Сілла в Чилі, є найкращим із існуючих на сьогодні.

На лівому боці цього нового зображення темний "стовбур" нагадує димову хмару. Праворуч сяє мала група яскравих зірок. На перший погляд ці два об’єкти не можуть бути більш різними, але насправді вони тісно пов'язані. Хмара містить величезну кількість холодного космічного пилу та зоряні ясла, де народжуються нові зорі. Цілком імовірно, що Сонце утворилося у схожій області зореутворення більше чотирьох мільярдів років тому.

Хмара відома, як Lupus 3. Вона знаходиться на відстані близько 600 світлових років від Землі у сузір'ї Скорпіона. Переріз її зображеної ділянки становить близько п'яти світлових років.

Оскільки більш щільні частини подібних хмар перебувають під впливом гравітації, то через це вони нагріваються і починають світитися. На перших порах випромінювання поглиналось пиловими хмарами. У подібних випадках телескопічні спостереження проводяться на хвилях довших, ніж у видимого світла, таких як інфрачервоні. Але оскільки зорі із часом стають гарячішими та яскравішими, їх інтенсивне випромінювання та зоряні вітри поступово очищують від хмар навколишній простір, аж поки зорі не виникнуть у всій своїй красі.

Яскраві зорі праворуч від середини даного нового зображення утворюють чудовий приклад малої групи подібних гарячих молодих зірок. Частина їх яскравого блакитного світла розсіюється рештками навколишнього пилу. Дві найяскравіші зорі є досить яскравими, щоб їх легко можна було побачити у невеликий телескоп або бінокль. Вони є молодими зорями, які іще не почали сяяти шляхом ядерного синтезу в їх ядрах і які досі в оточенні сяючого газу [1]. Ймовірно, що їм менше одного мільйона років.

Дослідження даної частини неба, котра є однією із найближчих до Сонця подібних зоряних ясел, показали багато інших дуже молодих зоряних об'єктів, хоча вони менш очевидні на перший погляд, ніж яскраві блакитні зорі.

Області зореутворення можуть бути величезними, як наприклад туманність Тарантул (eso0650), де формуються сотні масивних зірок. Однак вважають, що більшість зірок у нашій та інших галактиках утворились у набагато більш "скромних" областях, схожих на показану тут, де видно тільки дві яскраві зорі і де сформовані не дуже масивні зорі. З цієї причини, область Lupus 3 є одночасно цікавою для астрономів та красивим взірцем ранніх етапів життя зірок.

Примітки

[1] Вони відомі як Ae/Be зорі Хербіга на честь астронома, який першим їх класифікував. Літери А і В відносяться до спектральних типів зірок, котрі гарячіші від Сонця, а "е" вказує на те, що в спектрах присутні емісійні лінії через свічення газу навколо них. Подібні зорі сяють шляхом перетворення гравітаційної потенційної енергії в теплову у процесі стискання.

Детальніше

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Fernando Comeron
ESO
Garching bei München, Germany
Email: fcomeron@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1303.

Про реліз

Реліз №:eso1303uk
Назва:Lupus 3
Тип:Milky Way : Nebula : Appearance : Dark
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instruments:WFI

Зображення

Темна хмара Lupus 3 та пов’язані із нею гарячі молоді зорі
Темна хмара Lupus 3 та пов’язані із нею гарячі молоді зорі
Темна хмара Lupus 3 у сузір’ї Скорпіона
Темна хмара Lupus 3 у сузір’ї Скорпіона
Панорамне зображення темної хмари Lupus 3 та пов’язаних із нею гарячих молодих зірок
Панорамне зображення темної хмари Lupus 3 та пов’язаних із нею гарячих молодих зірок

Відео

Близький погляд на темну хмару Lupus 3 та пов’язані із нею гарячі молоді зорі
Близький погляд на темну хмару Lupus 3 та пов’язані із нею гарячі молоді зорі
Послідовний огляд темної хмари Lupus 3 та пов’язаних із нею гарячих молодих зірок
Послідовний огляд темної хмари Lupus 3 та пов’язаних із нею гарячих молодих зірок