eso1301uk — Науковий реліз

ALMA проливає світло на планетоутворюючі газові струмені

Видимі ознаки потоків живлення газових планет-гігантів

02 січня 2013 р.

Астрономи, використавши Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA), вперше зустрілись із ключовим етапом у процесі народження планет-гігантів. Величезні струмені газу протікають через прогалину у диску матерії навколо молодої зорі. Це перші прямі спостереження таких потоків, котрі, як це вважається, створені поглинанням газу гігантськими планетами під час їх зростання. Результат опублікований в журналі Nature за 2 січня 2013 року.

Міжнародна група астрономів дослідила молоду зорю HD 142527, що на відстані 450 світлових років від Землі, котра оточена диском із газу та космічного пилу - залишків хмари, із якої утворилась зоря. Пиловий диск розділений на внутрішню і зовнішню частину прогалиною, котра, як це вважають, була утворена нещодавнім формуванням газових планет-гігантів, коли вони "розчищували" свої орбіти по мірі обертання навколо зорі. Внутрішній диск простирається від зорі до меж, еквівалентих орбіті Сатурна у Сонячній системі, у той час як зовнішній диск починається від відстані приблизно у 14 разів далі. Зовнішній диск не оточуює зорю рівномірно, замість цього, він має форму підкови, котра ймовірно пов'язана із гравітаційним впливом від обертання планет-гігантів.

Згідно теорії, планети-гіганти зростають, захоплюючи газ із зовнішнього диску потоками, які утворюють мости через прогалину в диску.

"Астрономи передбачали, що ці потоки повинні існувати, але це вперше, коли ми їх змогли побачити безпосередньо",- говорить Саймон Казасус (Універсідад де Чилі, Чилі), очільник нового дослідження. "Завдяки новому телескопу ALMA, ми змогли отримати прямі спостереження, щоб висвітлити сучасні теорії утворення планет!".

Casassus та його група використовували ALMA, щоб подивитися на газ та космічний пил навколо зорі, спостерігаючи дрідніші деталі іще ближче до зорі, ніж їх можна було б побачити із попередніми подібними телескопами. Спостереження із ALMA на субміліметрових довжинах хвиль також є непроникливими до сліпучого світла зорі, котре впливає на інфрачервоні та оптичні телескопи. Про прогалину у пиловому диску вже було відомо, але вчені також виявили дифузний газ, що у ній залишився, та два щільних потоки газу, котрі через прогалину надходять із зовнішнього диска у внутрішній.

"Ми вважаємо, що там існує гігантська планета, прихована всередині, котра і викликає кожен із цих потоків. Планети зростають, захоплюючи частину газу із зовнішнього диску, але вони дійсно неохайні їдці: залишки їх "ненажерливості" та "їжі" у внутрішньому диску навколо зорі",- говорить Себастьян Перес, член команди із Університету Чилі.

Спостереження відповіли на інше питання про диск навколо HD 142527. Оскільки центральна зоря все ще формується, захоплюючи матерію із внутрішнього диску, внутрішній диск був би вже поглинений, якщо б він якимось чином не поповнювався. Вчені виявили, що швидкість, із якою потоки залишковового газу надходять до внутрішнього диску є цілком достатні для його поповнення та для забезпечення зростання зорі.

Ще одним відкриттям стало виявлення дифузного газу у прогалині. "Астрономи давно шукали цей газ протягом тривалого часу, але досі у нас були тільки непрямі докази. Тепер із ALMA ми можемо бачити його безпосередньо",- пояснює Герріт ван дер Плас, інший член команди із Університету Чилі.

Цей залишковий газ є додатковим доказом того, що потоки таки викликані планетами-гігантами, а не іще більшими об'єктами, такими як зоря-компаньйон. "Друга зоря розчистила б прогалину більше, не залишаючи залишкового газу. Вивчаючи кількість залишку газу, ми зможемо точно визначити масу об'єктів, котрі розчищують",-додає Перес.

А як щодо самих планет? Казасус пояснює, що хоча команда не виявила їх безпосередньо, його це не здивувало. "Ми шукали власне планети із найсучаснішими інфрачервоними приладами на інших телескопах. Однак, ми очікуємо, що ці зростаючі планети все ще глибоко занурені в потоки газу, які майже непрозорі. Тому може бути мало шансів для безпосереднього виявлення планет".

Тим не менш, астрономи прагнуть дізнатися більше про підозрювані планети шляхом вивчення газових потоків, а також дифузного газу. Телескоп ALMA знаходиться на стадії будівництва і ще не досяг свого повного потенціалу. Коли воно завершиться, його "зір" буде іще гострішим і нові спостереження потоків можуть дозволити команді визначити властивості планет, у тому числі і їх маси.

Детальніше

Дане дослідження представлене у статті "Flows of gas through a protoplanetary gap", що вийшла в журналі Nature за 2 січня 2013.

Науково-дослідна група у складі S. Casassus (Universidad de Chile, Chile; Millennium Nucleus for Protoplanetary Disks — Ministry of Economy, Chilean Government), G. van der Plas (Universidad de Chile, Chile), S. Pérez M. (Universidad de Chile, Chile), W. R. F. Dent (Joint ALMA Observatory, Chile; European Southern Observatory, Chile), E. Fomalont (NRAO, USA), J. Hagelberg (Observatoire de Genève, Switzerland), A. Hales (Joint ALMA Observatory, Chile; NRAO, USA), A. Jordán (Pontificia Universidad Católica de Chile, Chile), D. Mawet (European Southern Observatory, Chile), F. Ménard (CNRS / INSU, France; Universidad de Chile, Chile; CNRS / UJF Grenoble, France), A. Wootten (NRAO, USA), D. Wilner (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, USA), A. M. Hughes (U. C. Berkeley, USA), M. R. Schreiber (Universidad Valparaiso, Chile), J. H. Girard (European Southern Observatory, Chile), B. Ercolano (Ludwig-Maximillians-Universität, Germany), H. Canovas (Universidad Valparaiso, Chile), P. E. Román (University of Chile, Chile), V, Salinas (Universidad de Chile, Chile).

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Simon Casassus
Universidad de Chile
Santiago, Chile
Телефон: +56 2 9771137
Email: scasassus@u.uchile.cl

Douglas Pierce-Price
ESO Public Information Officer
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

John Stoke
National Radio Astronomy Observatory (NRAO)
Charlottesville, USA
Телефон: +1 434 244 6816
Email: jstoke@nrao.edu

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1301.

Про реліз

Реліз №:eso1301uk
Назва:HD 142527
Тип:Milky Way : Star : Circumstellar Material : Disk : Protoplanetary
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Science data:2013Natur.493..191C

Зображення

Художнє зображення диску та газових струменів навколо 142527
Художнє зображення диску та газових струменів навколо 142527
Спостереження від ALMA диску та газових струменів навколо HD 142527
Спостереження від ALMA диску та газових струменів навколо HD 142527
Порівняння спостережень від ALMA та художнє зображення диску і газових струменів навколо HD 142527
Порівняння спостережень від ALMA та художнє зображення диску і газових струменів навколо HD 142527
Місцезнаходження молодої зорі HD 142527 в сузір’ї Вовка
Місцезнаходження молодої зорі HD 142527 в сузір’ї Вовка

Відео

Художнє зображення диску та газових струменів навколо HD 142527
Художнє зображення диску та газових струменів навколо HD 142527
Молода зоря HD 142527 (збільшення)
Молода зоря HD 142527 (збільшення)