eso1251uk — Організаційний реліз

24-ти рукий велетень досліджує ранні часи галактик

KMOS успішно встановлено на Дуже Великому Телескопі (VLT) ESO

12 грудня 2012 р.

Новий потужний інструмент під назвою KMOS щойно був успішно випробуваний на Дуже Великому Телескопі (VLT) в обсерваторії ESO Паранал в Чилі. KMOS є унікальним, оскільки він матиме можливість одночасно спостерігати в інфрачервоних променях не один, але 24 об'єкти, досліджуючи їх будову. Він дасть важливі дані, котрі допоможуть зрозуміти, як галактики зростали та розвивалися в ранньому Всесвіті, забезпечуючи їх набагато швидше, ніж це було можливо до сьогодні. KMOS було побудовано консорціумом університетів та інститутів у Великобританії та Німеччині у співпраці із ESO.

KMOS (K-band Multi-Object Spectrograph), прикріплений до Дуже Великого Телескопа (VLT) Unit 1 обсерваторії ESO Паранал в Чилі, успішно вловив своє перше світло. Протягом чотирьох місяців від серпня, даний інструмент (вага 2.5 т) був відправлений із Європи, зібраний, перевірений та встановлений після минулих місяців ретельного планування. Це була кульмінація багатьох років проектування та будівництва групами у Великобританії, Німеччині та в ESO. KMOS є другим у другому поколінні інструментів, які встановлені на телескопі VLT ESO (першим був X-shooter: див. eso0920).

"KMOS надасть нові захоплюючі можливості низці приладів на VLT ESO. Його початковий успіх є даниною поваги до великої групи інженерів та вчених. Команда з нетерпінням чекає багатьох майбутніх наукових відкриттів із KMOS від моменту повного введення інструменту в експлуатацію",- говорить Рей Шарплес (Університет Дарема, Великобританія), один із головних випробовувачів KMOS.

Для вивчення раннього життя галактик, астрономам потрібні три речі: спостерігати в інфрачервоному діапазоні [1], спостерігати багато об'єктів одночасно та картографувати зміну їх характеристик від точки до точки для кожного з них [2]. KMOS може все це робити одночасно. Досі астрономи могли спостерігати або багато об'єктів відразу, або докладно картографувати один об'єкт. Докладне обстеження великої вибірки об'єктів може зайняти роки. Але із KMOS, зіставляючи властивості багатьох об'єктів одночасно, подібні обстеження можуть бути завершені за кілька місяців.

KMOS має маніпулятори, які можуть бути встановлені незалежно один від одного в потрібні місця, щоб одночасно вловити світло від 24 далеких галактик та інших об'єктів. Кожна "рука" ставить для спостережуваного об’єкту решітку 14х14 пікселів: кожен із цих 196 пікселів збирає світло від різних частинах галактики і розбиває його на складові кольори спектру. Ці слабкі сигнали потім реєструються дуже чутливими інфрачервоними приймачами. Даний надзвичайно складний інструмент має більше однієї тисячі оптичних поверхонь, які повинні були бути виготовлені із високою точністю і ретельно налаштовані [3].

"Пам'ятаю, коли вісім років тому проект стартував, як я був скептично налаштований із приводу складності KMOS. Але сьогодні ми спостерігаємо і прилад є чудовим",- говорить Джефф Пірар, відповідальний за прилад співробітник ESO. "Крім того, було справжнім задоволенням працювати разом із групою KMOS. Співробітники дуже професійні і ми чудово провели час, працюючи разом".

KMOS було спроектовано та побудовано консорціумом інститутів, що працюють в партнерстві із ESO. До них відносяться: Centre for Advanced Instrumentation, Department of Physics, Durham University, Durham, UK, Universitätssternwarte München, München, Germany, Science and Technology Facilities Council's UK Astronomy Technology Centre, Royal Observatory, Edinburgh, UK, Max-Planck-Institut für Extraterrestrische Physik, Garching, Germany, Sub-Department of Astrophysics, University of Oxford, Oxford, UK.

"Я в захваті від фантастичних можливостей, котрі KMOS пропонує для дослідження далеких галактик. Можливість спостерігати 24 галактик одночасно дозволить нам укласти вибірки галактик із безпрецедентними розмірами та якістю. Співпраця між усіма партнерами і ESO не могла б бути кращою, і я дуже вдячний всім, хто зробив внесок у будівництво KMOS",- укладає Ральф Бендер (Universitätssternwarte München, Німеччина), один із керівників проекту.

Примітки

[1] Розширення Всесвіту зміщує світло в довгохвильову область. Це означає, що велика частина світла від далеких галактик, котрі представляють інтерес для астрономів, зміщується від довжин хвиль видимого світла у бік до інфрачервоному діапазону. Для вивчення еволюції галактик інфрачервоні прилади є життєво важливими.

[2] Ця методика, відома як польова спектроскопія, дозволяє астрономам одночасно вивчати властивості різних частин об'єкту, такого як галактика, щоб побачити, як вона обертається та щоб виміряти її масу. Вона також дозволяє дізнатись про хімічний склад та про інші фізичні властивості в різних частинах об'єкту.

[3] Більшість складних механізмів KMOS повинні працювати при температурі -140 градусів за Цельсієм, що створює серйозні інженерні проблеми.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO). 
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Ray Sharples
University of Durham
Durham, UK
Телефон: +44 191 334 3719
Email: r.m.sharples@durham.ac.uk

Ralf Bender
Universitäts-Sternwarte München and Max-Planck-Institut für Extraterrestrische Physik
Munich, Germany
Телефон: +49 89 2180 5999
Email: bender@usm.lmu.de

Suzanne Ramsay
ESO
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6665
Email: sramsay@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1251.

Про реліз

Реліз №:eso1251uk
Назва:First Light, KMOS
Тип:Unspecified : Technology : Observatory : Instrument
Facility:Very Large Telescope

Зображення

KMOS on the Very Large Telescope at the time of first light
KMOS on the Very Large Telescope at the time of first light
тільки на англійській
KMOS on the Very Large Telescope at the time of first light
KMOS on the Very Large Telescope at the time of first light
тільки на англійській
The KMOS team and other well-wishers at the time of first light
The KMOS team and other well-wishers at the time of first light
тільки на англійській