eso1238uk — Організаційний реліз

ESO святкує своє 50-річчя

Переможець конкурсу спостерігає туманність "Шолом Тора" із VLT у прямому ефірі

05 жовтня 2012 р.

Сьогодні, 5 жовтня 2012 року, Європейська Південна Обсерваторія (ESO) відзначає 50 років від моменту підписання її установчої конвенції. Протягом останнього півстоліття, ESO стала найбільш продуктивною наземною астрономічною обсерваторією у світі. Сьогодні вранці вперше на Дуже Великому Телескопі (VLT) ESO були проведені спостереження небесного об'єкта, обраного громадськістю. Переможець ювілейного конкурсу направила VLT на вражаючу туманність "Шолом Тора", а спостереження транслювались у прямому ефірі через інтернет. Щоб відзначити цю подію, ESO та її партнери організовують багато інших заходів у 15-ти країнах-учасниць ESO.

Підписання Конвенції ESO 5 жовтня 1962 року та заснування обсерваторії стало кульмінацією мрій провідних астрономів п'яти країн Європи - Бельгії, Франції, Німеччині, Нідерландів та Швеції. Вони вирішили об'єднати свої сили із основною метою створення великого телескопа, який дав би їм доступ до чудового багатого південного неба.

"П'ятдесят років опісля, первісні сподівання п'яти засновників стали не тільки реальністю, але й були значно перевершені",- говорить Тім де Зеу, Генеральний Директор ESO: "ESO повністю прийняла виклик своєї місії проектування, будівництва та експлуатації найпотужніших наземних спостережних об'єктів на планеті".

Працюючи на трьох унікальних світового класу пунктах спостережень у Чилі: Ла Сілла, Паранал та Чахнантор - ESO стала лідером в астрономічному дослідному співтоваристві [1].

На Параналі ESO експлуатує Дуже Великий Телескоп (VLT), котрий є найпередовішою у світі наземною оптичною астрономічною обсерваторією, котра, починаючи від її "першого світла" у 1998 році, стала рушійною силою у новому столітті відкриттів. На плато Чахнантор у північній частині Чилі, ESO та її міжнародні партнери [2]

Найперша обсерваторія ESO Ла Сілла і досі є ще дуже продуктивною, залишаючись в авангарді астрономічних досліджень. Зокрема прилад HARPS на 3.6 м телескопі є найбільш успішним у світі шукачем екзопланет.

До наступного величезного телескопа ESO залишилось усього кілька років. 39 м Європейський Надзвичайно Великий Телескоп (E-ELT), стане "найбільшим у світі оком на небо". Від його "першого світла", запланованого перевернути наше уявлення про Всесвіт настільки, насскільки телескоп

Щоб відсвяткувати 50-річчя, ESO та її партнери організовують багато заходів та громадських ініціатив протягом 2012 року [4]. Ряд спеціальних скоординованих громадських заходів, що відбуваються сьогодні у 15 країнах-учасницях ESO, а також безліч виставок "Дивовижний Всесвіт".

У рамках ювілейних урочистостей, сьогодні вранці вперше Дуже Великий Телескоп (VLT) ESO було наведено на небесний об'єкт, обраний громадськістю - це туманність "Шолом Тора" [5].

Дана туманність була обрана в рамках конкурсу "Виберіть, що VLT спостерігатиме" (ann12060). Спостереження проводились Бріджит Бельйоль - переможцем конкурсу "Твітніть Ваш шлях до VLT!", та транслювалися у прямому ефірі через Інтернет із обсерваторії Паранал. Дане зображення, одержане в чудових умовах, типових для Параналу, є найбільш докладним із коли-небудь отриманих зображень цього разючого об'єкту.

"Із VLT, ALMA та майбутнім E-ELT, ESO вступає у нову епоху, яку навіть не могли передбачити у своїх сміливих мріях засновники Європейської Південної Обсерваторії. Всім вам, хто зробив її можливою, спасибі від імені ESO!", - укладає Тім де Зеу.

Примітки

[1] Інформацію про статистику публікацій в різних обсерваторіях наведено тут.

[2] Проект ALMA є партнерством Європи, Північної Америки та східної Азії у співпраці із Республікою Чилі.

[3] ALMA буде єдиним телескопом, котрий складатиметься із 66 високоточних антен, будівництво якого буде завершене в 2013 році. Проте перші наукові спостереження із частковим масивом вже почалися у 2011 (eso1137).

[4] Документальний фільм вийшов у світ, щоб відзначити ювілей разом із розкішно ілюстрованою книгою. Фільм також був випущений як епізоди серії популярного ESOcast. Крім того, буде видано нову дуже докладну книгу про історію труднощів та перемог ESO.

[5] Туманність "Шолом Тора", також відома як NGC 2359, є зоряними яслами в сузір'ї Великого Пса. Подібна на форму шолома, туманність перебуває на відстані близько 15 000 світлових років від Землі, маючи більше 30 світлових років у поперечнику. "Шолом" - це космічна газова бульбашка у навколишній молекулярній хмарі, утворена зоряним вітром в речовині, викинутій яскравою масивною зорею біля середини бульбашки. Сяючий газ нагрівається від жорсткого випромінювання центральної зорі. Ми бачимо багато різних кольорів, що походять від різних хімічних елементів у газі, а також добре видно багато пилових хмар.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 39 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1238.

Про реліз

Реліз №:eso1238uk
Назва:NGC 2359
Тип:Milky Way : Nebula
Facility:Very Large Telescope
Instruments:FORS2

Зображення

З нагоди відзначення 50-річчя ESO отримано зображення туманності «Шолом Тору»
З нагоди відзначення 50-річчя ESO отримано зображення туманності «Шолом Тору»
The Thor’s Helmet Nebula (NGC 2359) in the constellation of Canis Major (The Great Dog)
The Thor’s Helmet Nebula (NGC 2359) in the constellation of Canis Major (The Great Dog)
тільки на англійській
Wide-field view of the sky around the Thor’s Helmet Nebula
Wide-field view of the sky around the Thor’s Helmet Nebula
тільки на англійській

Відео

Video News Release 37: ESO Celebrates its 50th Anniversary (eso1238a)
Video News Release 37: ESO Celebrates its 50th Anniversary (eso1238a)
тільки на англійській
Zooming in on Thor’s Helmet
Zooming in on Thor’s Helmet
тільки на англійській
Panning across the Thor’s Helmet Nebula
Panning across the Thor’s Helmet Nebula
тільки на англійській
Video News Release (B-roll): ESO Celebrates its 50 Anniversary (eso1238d)
Video News Release (B-roll): ESO Celebrates its 50 Anniversary (eso1238d)
тільки на англійській