eso1225uk — Організаційний реліз

ESO будує найбільше в світі "око у небо"

11 червня 2012 р.

ESO створює найбільший у світі оптичний та інфрачервоний телескоп. На своєму сьогоднішньому засіданні в Гархінзі, Рада ESO затвердила проект Європейського Надзвичайно Великого Телескопа (E-ELT), за умови підтвердження чотирма голосами "ad referendum" [1]. E-ELT розпочне роботу на початку наступного десятиліття.

Рада ESO, керівний орган обсерваторії, сьогодні проводила нараду у своїй штаб-квартирі в Гархінзі, Німеччина. Головною темою денного порядку став початок програми Європейського Надзвичайно Великого Телескопа (E-ELT) - найбільшого в світі "ока у небо". E-ELT буде 39.3 м сегментованим дзеркальним телескопом, розташованим на горі Армазонес, котра на півночі Чілі поблизу обсерваторії ESO Паранал.

Всі країни-учасниці ESO вже висловили дуже сильну підтримку проекту E-ELT (див. eso1150). Сьогодні Рада проголосувала за резолюцію про затвердження E-ELT та його перший комплект потужних інструментів, за умови підтвердження чотирма голосами "ad referendum".

Для затвердження запуску програми, дві третини країн-учасниць (тобто принаймні десять) повинні були голосувати "за". На засіданні Ради Австрія, Чехія, Німеччині, Нідерланди, Швеція та Швейцарія проголосували за початок програми E-ELT. Ще чотири країни проголосували "за" "ad referendum": Бельгія, Фінляндія, Італія та Великобританія. Інші чотири країни-учасниці активно працюють в напрямку приєднання до програми найближчим часом.

Після резолюції, витрати на складники проекту, крім початкового будівельних робіт, не почнуться до моменту, поки внески країн-учасниць, як це передбачено принципами фінансування, затвердженими Радою в кінці 2011 року, не перевищують 90% від кінцевої вартості 1 083 000 000 євро  (за цінами 2012 року).

Згідно поточного графіку, перші великі промислові контракти щодо E-ELT повинні бути затверджені та профінансовані на протязі наступного року. Очікується, що буде достатньо часу для виконання умов: на підтвердження голосів від Бельгії, Фінляндії, Італії та Великобританії та інших країн-учасниць до участі в проекті, а також від Бразилії, щоб завершити процедуру її ратифікації.

"Це відмінний результат і великий день для ESO. Тепер ми можемо рухатися вперед відповідно до графіка реалізації цього гігантського проекту ", - промовив Генеральний Директор ESO Тім де Зеу.

Перші контракти в рамках проекту вже розміщені. Незадовго до засідання Ради, було підписано контракт, щоб почати докладні дослідження для створення дуже складного адаптивного телескопічного дзеркала "М4". Це один із найважливіших підготовчих елементів, котрий потребує багато часу в обсязі програми E-ELT, тому було необхідно почати якомога швидше. Більш детальна інформація наведена в ann12032.

Активно проводяться проектні роботи для прокладення дороги до вершини гори Армазонес, на якій буде розташовано E-ELT. Деякі будівельні роботи повинні розпочатися в цьому році. До них відносяться підготовка під'їзної дороги до вершини Армазонес, а також вирівнювання самого вершечка.

"E-ELT буде тримати ESO на перших позиціях протягом десятиліть, що призведе до надзвичайного урожаю передової науки", - уклав голова Ради Ксавьє Барконс.

Примітки

[1] Ad referendum у даному випадку означає наступне: за умови підтвердження із боку органів влади країни-учасниці до наступного засідання Ради.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO). 
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6761
Стільниковий: +49 173 3872 621
Email: lars@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Valentina Rodríguez
ePOD Coordinator in Chile
Santiago, Chile
Телефон: +562 4633123
Email: vrodrigu@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1225.

Про реліз

Реліз №:eso1225uk
Назва:Extremely Large Telescope
Тип:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Extremely Large Telescope

Зображення

Artist’s impression of the ELT
Artist’s impression of the ELT
тільки на англійській
Artist’s impression of the E-ELT at night
Artist’s impression of the E-ELT at night
тільки на англійській
Artist’s impression of the ELT
Artist’s impression of the ELT
тільки на англійській
The ESO Council during their meeting in Garching on 11–12 June 2012
The ESO Council during their meeting in Garching on 11–12 June 2012
тільки на англійській

Відео

Closing in on the E-ELT
Closing in on the E-ELT
тільки на англійській
Closing in on the E-ELT at sunset and the start of observations
Closing in on the E-ELT at sunset and the start of observations
тільки на англійській
E-ELT compilation 2012
E-ELT compilation 2012
тільки на англійській