eso1222uk — Фото-реліз

ALMA зводить свої "очі" на Centaurus A

31 травня 2012 р.

Нове зображення центру своєрідної галактики Centaurus A, зроблене при допомозі Великого Міліметрово-субміліметрового Масиву Атакама (ALMA), показує, яким чином нова обсерваторія із неперевершеною якістю дозволяє астрономам бачити крізь непрозорі смуги пилу, що приховують галактичний центр. Наразі ALMA в стані розробки, але на ньому вже проводяться спостереження із циклу Ранньої Науки, як на найпотужнішому телескопі у своєму роді. Обсерваторія щойно оголосила конкурс проектних пропозицій для наступного циклу спостережень, коли телескоп матиме більш широкі можливості.

Centaurus A [1] - це величезна еліптична радіогалактика, тобто галактика, яка випромінює сильні радіохвилі. Вона є найбільш відомою, а також безумовно найближчою до нас радіогалактикою в небі [2]. Тому Centaurus A спостерігається із різними телескопами. Її дуже яскраве ядро вміщує надмасивну чорну діру із масою близько в 100 мільйонів разів більшою, ніж у Сонця.

У видимому світлі, характерною особливістю галактики є темна смуга, що приховує її центр (див., наприклад eso1221). Ця пилова стежка притаїла за собою великі обсяги газу, пилу та молодих зірок. Ці риси, поряд із сильним радіовипромінюванням, слугують доказом того, що Centaurus A є результатом зіткнення гігантської еліптичної галактики із меншою спіральною галактикою, залишки котрої й утворили пилову смугу.

Щоб бачити крізь пил центральної смуги, астрономам потрібно проводити спостереження на більш довгих хвилях світла. Нове зображення Centaurus A поєднує в собі спостереження на довжинах хвиль близько одного міліметра, проведені із ALMA, та спостереження в ближньому інфрачервоному світлі. Таким чином, воно крізь пил надає нам чіткий вигляд яскравого центру галактики.

Нові спостереження від ALMA, котрі тут показані зеленим та жовтим кольорами, виявили положення та рух хмар газу в галактиці. Вони є найбільш чіткими та проникливими спостереженнями із числа подібних. ALMA був налаштований на виявлення сигналів із ​​довжиною хвилі близько 1.3 міліметри, котрі випромінюються молекулами монооксиду вуглецю. Рух газу в галактиці викликає незначні зміни цієї довжини хвилі за рахунок ефекту Доплера [3]. На цьому зображенні рух показано через зміну кольорів. Світло-зелений зображує рух газу у напрямі до нас, а помаранчевий зображує газ, що від нас віддаляється. Ми бачимо, що газ ліворуч від центру рухається до нас в той час як газ праворуч від центру від нас віддаляється. Це свідчить про те, що газ газ обертається навколо галактики.

Спостереження від ALMA наклали на ближнє інфрачервоне зображення Centaurus A, отримане на інструменті SOFI, встановленому на Телескопі Нової Технології (NTT) ESO. Зображення обробляли за допомогою новітньої техніки, котра видаляє ефект пилового маскування (eso0944). Ми бачимо чітке кільце зірок та скупчень, що золотаво сяють - ці розтріпані залишки спіральної галактики, що була розірвана гравітаційним тяжіння гігантської еліптичної галактики.

Відповідності між кільцем зірок, котре побачив NTT в інфрачервоному світлі, та газом, зареєстрованим ALMA на міліметрових хвилях, підкреслюють різні аспекти подібних структур в галактиці. Ось приклад того, як спостереження за допомогою інших телескопів можуть доповнювати ці нові спостереження із ALMA.

Будівництво ALMA на плато Чахнантор в північній частині Чилі завершиться у 2013 році, коли 66 високоточних антен буде встановлено в повному обсязі. Половина антен вже в роботі (див. ann12035). Перші наукові спостереження із часткою антенною решіткою почалися в 2011 році (див. eso1137) і вже дали відмінні результати (див., наприклад eso1216). Показані тут спостереження Centaurus A із ALMA були проведені в рамках введення в експлуатацію та фази наукової перевірки телескопа.

ALMA є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Примітки

[1] Ця галактика називається Centaurus A, оскільки вона була першим великим джерелом радіохвиль, відкритим у сузір'ї Центавра в 1950 році. Вона також відома як NGC 5128. Галактика була відкрита англійським астрономом Джеймсом Данлопом 4 серпня 1826.

[2] Centaurus А знаходиться на відстані близько 12 мільйонів світлових років від Землі в південному сузір'ї Центавра.

[3] Ефект Доплера полягає у зміні довжини хвилі хвилі для спостерігача, що рухається відносно джерела хвилі. Молекули в газових космічних хмарах випромінюють світло на чітко визначених довжинах хвиль і тому рух цих хмар призводить до невеликих змін в довжинах прийнятих хвиль.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO). 
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Douglas Pierce-Price
ESO Public Information Officer
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1222.

Про реліз

Реліз №:eso1222uk
Назва:Centaurus A
Тип:Local Universe : Galaxy : Activity : AGN
Facility:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array

Зображення

Радіогалактика Centaurus A, як її бачить ALMA
Радіогалактика Centaurus A, як її бачить ALMA
Дивна галактика Centaurus A в сузір'ї Центавра
Дивна галактика Centaurus A в сузір'ї Центавра

Відео

Масштабування радіогалактики Centaurus A, як її бачить ALMA
Масштабування радіогалактики Centaurus A, як її бачить ALMA
Перегляд радіогалактики Центавр А, як її бачить ALMA
Перегляд радіогалактики Центавр А, як її бачить ALMA

Порівняльне зображення

Радіогалактика Centaurus A, як її бачить ALMA (порівняння зображень)
Радіогалактика Centaurus A, як її бачить ALMA (порівняння зображень)