eso1208uk — Фото-реліз

VLT одержує найбільш детальне інфрачервоне зображення туманності Кіля

08 лютого 2012 р.

Дуже Великий Телескоп ESO передав нам наразі найдетальніше інфрачервоне зображення зоряних ясел в туманності Кіля. Явлено багато раніше прихованих подробиць, розкиданих по усьому цьому чудовому небесному краєвиду із космічного газу, пилу та молодих зірок. Це одне із найбільш захоплюючих зображень із числа коли-небудь створених при допомозі VLT.

Глибоко в серці південної частини Чумацького Шляху знаходяться зоряні ясла, що називаються туманністю Кіля. Вони розташовані на відстані близько 7500 світлових років від Землі в сузір'ї Кіля [1]. Ця хмара сяючого газу та пилу є одним з найближчих до Землі інкубаторів дуже масивних зірок і включає в себе кілька найбільш яскравих і найбільш масивних зірок із числа відомих. Одна із них, таємнича та украй нестабільна зоря Ета Кіля, була другою за яскравістю зорею на всьому нічному небі протягом декількох років в 40-х роках XIX cт.Цілком ймовірно, що вона вибухне як наднова в найближчому майбутньому (за астрономічними мірками). Туманність Кіля є ідеальною лабораторією для астрономів, що вивчають активне зореутворення та початок життя зірок.

Хоча ця туманність виглядає привабливо на зображеннях у звичайному видимому світлі (eso0905), багато її таємниць приховані за густими хмарами пилу. Щоб проникнути за цю завісу, європейська група астрономів на чолі з Томасом Прейбішом (Університетська обсерваторія, Мюнхен, Німеччина), використала силу Дуже Великого Телескопа ESO, котра себе проявила через чутливу інфрачервону камеру із назвою HAWK-I [2].

Сотні окремих зображень були об'єднані, щоб створити дану картину, яка є найбільш детальною інфрачервоною мозаїкою туманності та одним із ефектних зображень, коли-небудь створених із даними від VLT. Вона показує нам не тільки яскраві масивні зорі, а й сотні тисяч набагато слабкіших зірок [3], які раніше були невидимими.

Сліпуча зірка Ета Кіля знаходиться в лівому нижньому кутку нового зображення. Вона перебуває в оточенні хмар газу, котрі сяють під натиском жорсткого ультрафіолетового випромінювання. На картині є також багато компактних згустків темної матерії, які залишаються непрозорими навіть в інфрачервоному діапазоні. Це пилові кокони, в яких утворюються нові зорі.

За останні кілька мільйонів років, дана частина неба сформувала велику кількість зірок як окремих, так і в скупченнях. Яскраве зоряне скупчення недалеко від центру зображення називається Трамплер 14. Хоча цей об'єкт добре видно у видимому світлі, на нашому інфрачервоному зображенні в ньому можна побачити багато інших слабкіших зірок. А на лівій стороні видно малу концентрацію жовтих зірок. Дане угрупування вперше було побачене на цих нових даних від VLT, оскільки ці зірки не взагалі не видно у видимому світлі. Це лише один із багатьох нових об'єктах, виявлених вперше на цій захоплюючій панорамі.

Примітки

[1] Сузір'я Кіль веде своє походження від міфологічного корабля Арго, на якому Ясон із аргонавтами здійснили чимало подвигів.

[2] Пилові ділянки космосу поглинають та розсіюють короткохвильове синє світло сильніше, ніж довгохвильове червоне. Даний ефект також пояснює, чому під час заходу Сонце стає червоним, а особливо коли атмосфера запилена. В деяких пилових ділянках космосу, зокрема в зонах зореутворення подібних до туманності Кіля, даний ефект настільки сильний, що видиме світло поглинається повнстю. Астрономи подолати цю проблему шляхом спостереження в інфрачервоному діапазоні за допомогою спеціальних камер, таких як HAWK-I на VLT ESO або із Оглядовим Інфрачервоним Телескопом VISTA.

[3] Однією з основних цілей астрономів є пошук зірок у цій частині неба, які були б були набагато слабкіші та менш масивні, ніж Сонце. Зображення також досить глибоке, щоб виявити молоді коричневі карлики.

Детальніше

2012 рік ознаменований 50-ю річницею заснування Європейської Південної Обсерваторії (ESO).
ESO, Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.

В даний час, ESO планує 40 метрового класу Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим в світі оком в небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Thomas Preibisch
University Observatory Munich/Ludwig-Maximilians-University
Munich, Germany
Телефон: +49 89 2180 6016
Email: preibisch@usm.uni-muenchen.de

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Переклад прес-релізу ESO eso1208.

Про реліз

Реліз №:eso1208uk
Назва:Carina Nebula, NGC 3372
Тип:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:Very Large Telescope
Instruments:HAWK-I
Science data:2011A&A...530A..34P

Зображення

Дуже Великий Телескоп ESO розкриває таємниці туманності Кіля
Дуже Великий Телескоп ESO розкриває таємниці туманності Кіля
Excerpts from VLT image of the Carina Nebula in infrared light
Excerpts from VLT image of the Carina Nebula in infrared light
тільки на англійській
Infrared/visible-light comparison of the Carina Nebula
Infrared/visible-light comparison of the Carina Nebula
тільки на англійській
The Carina Nebula in the constellation of Carina
The Carina Nebula in the constellation of Carina
тільки на англійській
Digitized Sky Survey image of Eta Carinae Nebula
Digitized Sky Survey image of Eta Carinae Nebula
тільки на англійській

Відео

Zooming in on a new infrared view of the Carina Nebula
Zooming in on a new infrared view of the Carina Nebula
тільки на англійській
Infrared/visible-light comparison view of the Carina Nebula
Infrared/visible-light comparison view of the Carina Nebula
тільки на англійській

Порівняльне зображення

Infrared/visible-light comparison of the Carina Nebula
Infrared/visible-light comparison of the Carina Nebula
тільки на англійській