Льодові супутники APEX

Телескоп APEX (Atacama Pathfinder Experiment), видимий на цьому чудовому зображенні, отриманому фотоамбасадором ESOБабаком Тафреші - це один з інструментів, котрі ESO використовує, щоб зазирнути за межі видимого світла. Він розташований на плато Чахнантор на висоті 5000 метрів.

На передньому плані фотографії можна побачити скупчення білих пенітентів (на іспанській мові - покаяльники), котрі є цікавим природним явищем, що має місце у високогірних районах, як правило вище 4000 метрів над рівнем моря. Вони є тонкими шпичаками із загартованого снігу або льоду, а їх леза, висотами від декількох сантиметрів до декількох метрів, спрямовані у бік Сонця.

APEX являє собою телескоп 12 м діаметру, який спостерігає світло у міліметровому та субміліметровому діапазонах хвиль. Астрономічні спостереження із APEX дозволяють побачити явища, котрі є невидимими на більш коротких довжинах хвиль. Телескоп дозволяє астрономам вивчати молекулярні хмари - щільні області газу та космічного пилу, де народжуються нові зорі. У видимому або інфрачервоному світлі ці хмари є темними та непрозорими через пил, але вони яскраво світяться на відносно більш довгих хвилях, тому астрономи використовують це світло, щоб вивчити їх хімічні та фізичні умови. Даний діапазон довжин хвиль також ідеально підходить для вивчення деяких із найбільш ранніх та найбільш далеких галактик Всесвіту.

Над та ліворуч від APEX видно слабкі плями Малої та Великої Магелланової Хмари - сусідніх до Чумацького Шляху галактик. Власне площину Чумацького Шляху видно як серпанкові угрупування на небі, а перш за все праворуч над будівлею управління APEX. Темні плями на цій смузі є місцями, де світло від далеких зірок закрите міжзоряним пилом. Ховаючись за цими темними смугами пилу, центр Чумацького Шляху перебуває від нас на відстані близько 27 000 світлових років. Телескопи типу APEX є найважливішими астрономічними інструментами, щоб зазирати крізь пил та докладно досліджувати центр нашої галактики.

APEX є співробітництвом між Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка (MPIfR), Космічною Осерваторією Онсали (OSO) та ESO. Управління APEX на плато Чахнантор довірено ESO.

Посилання

Припис:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Про зображення

ID:potw1247a
Мова:uk
Тип:Фотографічне
Дата релізу [date]:19 листопада 2012 р. 10:00
Розмір:6124 x 4096 px

Про об’єкт

Назва:Atacama Pathfinder Experiment
Тип:Unspecified : Technology : Observatory

Формати зображень


Масштаб


Шпалери

1024x768
238,3 Кб
1280x1024
368,0 Кб
1600x1200
517,3 Кб
1920x1200
600,6 Кб
2048x1536
798,4 Кб