Обчислення в ESO: дивовижний технологічний прогрес крізь століття

Computing at ESO through the ages
Computing at ESO through the ages
Перетягніть зелений маркер, щоб подивитися зображення

У цьому році ESO виповнюється п'ятдесять, і щоб відзначити цей важливий ювілей, ми показуємо вам моменти її історії. Раз на місяць протягом 2012 року, спеціальний випуск Зображення Тижня "Тоді і Зараз" показує, як все змінилося за останні десятиліття на містях обсерваторій Ла Сілла та Паранал, в офісах ESO, котрі в Сантьяго-де-Чилі, в штаб-квартирі в Гархінзі біля Мюнхена в Німеччині.

Наша пара світлин за цей місяць демонструє, як разюче із часом змінились обчислювальні потужності в ESO. На обох фото австрійський астроном Руді Альбрехт стоїть перед комп’ютерними системами ESO, але ці світлини розділені десятиліттями.

На даному історичному фото, зробленому в 1974 році в офісі ESO в Сантьяго (Чилі), ми бачимо австрійського астронома Руді Альбрехта з олівцем в руках під час перегляду програмного коду перед телетайпом. Тоді він працював над програмним забезпеченням для спектрального сканера, прикріпленого до 1м телескопа ESO [1], розташованого в обсерваторії Ла Сілла. Дані оброблювали в Сантьяго із використанням міні-комп'ютера Hewlett-Packard 2116, який можна побачити позаду принтера. Цей громіздкий комп'ютер із одним процесором та небаченими на той час 16 кілобайтами магнітної оперативної пам'яті (!), зберігав результати обчислень на магнітну стрічку, котру астрономи могли забрати у свої інститути для для подальшої обробки. Для обробок файлів на стрічці, котрі були більші, ніж обсяг доступної пам'яті, Альбрехт розробив систему віртуальної пам'яті, котру він надав у Hewlett Packard Software Center.

Сучасне фото показує Альбрехта в Центрі Даних у штаб-квартирі Європейської Південної Обсерваторії в Гархінзі біля Мюнхену (Німеччина), де архівуються та розподілюються дані від телескопів ESO. Він знаходиться поряд зі стійкою, в котрій розміщена комп’ютерна система із 40 процесорними ядрами, 138 терабайтами постійної пам’яті та 83 ГБ оперативної пам'яті, що більше ніж в 5 мільйонів разів переважає комп'ютер, використовуваний ним в 1974 році! Навіть планшетний комп'ютер, котрий у його руках, набагато перевершує стару машину, а також забезпечує сучасну альтернативу олівцеві та паперу.

Завдяки багаторічному розвитку, сучасні обчислювальні системи ESO спроможні обробити потоки наукових даних від телескопів обсерваторії. Досягнення в конструюванні телескопів, приймачів та комп'ютерних технологій призвели до того, що обсерваторії в наш час виробляють великі обсяги зображень, спектрів та каталогів. Наприклад, два оглядових телескопи VST і VISTA в обсерваторії Паранал продукують більше 100 Терабайт даних на рік.Це дуже велика різниця від часів магнітної стрічки та 16 кбайт оперативної пам'яті!

Примітки

[1] 1 м телескоп ESO завершив свою роботу у 1994 році.

Припис

ESO

Про Порівняння Зображень

ID:potw1223a
Дата релізу [date]:04 червня 2012 р. 10:00

Зображення

Обчислення в ESO: крізь століття
Обчислення в ESO: крізь століття
Обчислення в ESO: крізь століття (cучасне фото)
Обчислення в ESO: крізь століття (cучасне фото)