Сповіщення

ALMA подвоює свою потужність для нового етапу більш просунутих спостережень

Зелене світло для ALMA Early Science Cycle 1

08 січня 2013 р.

ALMA (Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама) почав нову більш просунуту фазу наукових спостережень. Ця фаза відома як Early Science Cycle 1 і триватиме до жовтня 2013 року. Потужність телескопа було значно збільшено: він проводитиме спостереження із більшою кількістю антен, розташованих на більшій відстані, ніж будь-коли раніше, а також вперше буде використовувати антени із Компактного Масиву Атакама (ACA).

Хоча ALMA досі перебуває на стадії будівництва, його перша наукова діяльність почалася у 2011 році. Цей етап був відомий як Early Science Cycle 0. ALMA вже випередив всі інші подібні телескопи, а його безпрецедентні можливості принесли першу хвилю захоплюючих наукових результатів за минулий рік (див., наприклад ann12101, eso1216, eso1239 та eso1248).

Спостереження етапу Cycle 0 почалися із кількістю 16 антен із їх кінцевого числа 66 антен (телескоп складатиметься із основного масиву із п'ятдесяти 12 м параболічних антен, а також групи із дванадцяти 7 м і чотирьох 12 м параболічних антен, які складають ACA). Як інтерферометр, ALMA поводиться наче телескоп розміром із найбільшу відстань між антенами, а в Cycle 0 вони були рознесені на відстань близько 400 метрів.

У Cycle 1, ALMA буде використовувати принаймні 32 антени 12 м із основного масиву, тобто в два рази більше 16, зазначені для Cycle 0, одночасно цим збільшуючи приймальну потужність та якість зображення. Антени будуть розташовуватись на великі відстані до одного кілометра, що більш ніж в два рази збільшить максимальний дозвіл телескопа. Корелятор ALMA - спеціальний суперкомп'ютер, котрий поєднує у собі сигнали від антен, наразі вже у повній конфігурації, тобто в змозі впоратися з великою кількістю антен (див. eso1253). Також антени від ACA вперше будуть доступні для наукових спостережень, а їх щонайменше дев'ять 7 м антен, а також дві 12 м антени для використання у поєднанні із основним масивом для спостереження протяжних небесних об'єктів.

Більші 12 м антени основного масиву не можуть бути розташовані ближче, ніж 15 метрів одна від одної, оскільки вони б тоді зіштовхувались. Це і є мінімальна відстань між антенами, котра визначає максимальні риси спостережуваних об’єктів. Це означає, що основний масив не може спостерігати найкрупніші частини протяжних об'єктів, таких як гігантські хмари молекулярного газу у Чумацькому Шляху або у прилеглих галактиках. ACA спеціально розроблений, щоб допомогти ALMA краще спостерігати такі протяжні об'єкти. Його менші 7 м антени можуть бути розміщені ближче одна до одної, що дає їм змогу виміряти більш широкі структури, недосяжні для основного масиву.

Передбачається, що близько 800 годин спостережного часу етапу Cycle 1 буде для головного масиву та близько 800 годин буде для ACA.

Більше 1100 заявок на спостереження у Cycle 1 були отримані від астрономів із усього світу, але тільки 196 були вибрані як найголовніші пріоритетні проекти. Дані проекти охоплюють дуже широкий спектр астрономічних тем по п'яти основних напрямках спостережень із ALMA: космологія та дуже далекий Всесвіт; галактики та їх ядра; міжзоряне середовище, формування зірок та астрохімія; екзопланети, диски навколо зірок та Сонячна система; еволюція зірок та Сонця.

Детальніше

Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. ALMA в Європі фінансується ESO, в Північній Америці - Національним Науковим Фондом США (NSF) у співпраці з Національною Радою Досліджень Канади (NRC) і Національною Науковою Радою Тайваню (NSC), в Східній Азії - Національними Інститутами Природничих Наук (NINS) Японії в співпраці з Академією Сініца (AS) в Тайвані. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Посилання

Контакти

Douglas Pierce-Price
Public Information Officer, European Southern Observatory
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Leonardo Testi
European Southern Observatory
Garching, Germany
Tel: +49 89 3200 6541
Email: ltesti@eso.org

Про сповіщення

ID:ann13002

Зображення

Антени ALMA на плато Чахнантор
Антени ALMA на плато Чахнантор