Сповіщення

На півдорозі: 33 антени ALMA вже на плато Чахнантор

15 травня 2012 р.

На плато Чахнантор, котре на півночі Чилі, швидкими темпами йде будівництво Великого Міліметрово-субміліметрового Масиву Атакама (ALMA) - найскладнішої в світі наземної обсерваторії. 12 травня 2012, на Чахнантор була доставлена іще одна антена ALMA, в результаті чого їх загальна кількість досягла до 33. Дана подія знаменує собою половину шляху для ALMA, коли телескоп, по завершенню свого будівництва в 2013 р, матиме загалом 66 антен. Гігантські антени, п'ятдесят чотири із котрих із параболічними тарілками 12 м діаметру, а дванадцять із 7 м діаметру, використовують чутливі приймачі, щоб реєструвати космічне випромінювання на міліметрових та субміліметрових довжинах хвиль.

Перша із антен здійснила подорож на 5 км висоту місця свого робочого розташування у вересні 2009 року (див. eso0935). Тепер, по мірі завершення ALMA, антени прибувають все швидшими темпами.

Сучасні високотехнологічні антени ALMA, кожна із яких важить близько 100 тонн, потребували спеціально побудованих перевізників, щоб переміщувати  їх від місця складання (Operations Support Facility) до більш високого місця робочого розташування (Array Operations Site). Ці два перевізники-близнюки, а також 25 антени із загального числа 66, є вагомим внеском в проект від Європейської Південної Обсерваторії [1]. Перевізниками є 28-ми колісні масивні машини на прізвиська "Отто" і "Лор" довжиною по 20 метрів, 10 метрів ширини та 6 метрів у висоту. Вони також використовуються для переміщення антен на плато в різні пункти розташувань. Мінімальна відстань між антенами 15 метрів. Також всі антени можуть бути розташовані в радіусі 150 метрів, або максимум на 16 км одна від одної. Це дає ALMA потужний змінний "зум".

Хоча іще не всі антени доправлені на Чахнантор, ALMA вже працює, та із частковим масивом проводить спостереження на етапі Ранної Науки (див. eso1137). ALMA - це найпотужніший телескоп для спостереження холодного Всесвіту, а саме молекулярного газу та пилу, а також реліктового випромінювання Великого Вибуху. При допомозі ALMA астрономи вивчають "цеглини світобудови" зірок, планетних систем, галактик та самого життя.

ALMA є міжнародним астрономічним об’єктом. Він являється партнерством Європи, Північної Америки та Східної Азії у співпраці з Республікою Чилі. Будівництво та управління ALMA від імені Європи проводить ESO, від імені Північної Америки - Національна Радіоастрономічна Обсерваторія (NRAO), яка управляється корпоративною Асоціацією Університетів (AUI), від імені Східної Азії - Національна Астрономічна Обсерваторія Японії (NAOJ). Спільна Обсерваторія ALMA (JAO) забезпечує єдине керівництво та управління будівництвом, введення в експлуатацію та експлуатацію ALMA.

Примітки

[1] Двадцять п'ять європейських антен ALMA надається ESO згідно угоди із Європейським Консорціумом AEM. Крім того, ALMA матиме 25 антен від Північної Америки та 16 від Східної Азії.

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: astroclubzp@gmail.com

Douglas Pierce-Price
ESO ALMA Public Information Officer
Garching, Germany
Tel: +49 89 3200 6759
Email: dpiercep@eso.org

Про сповіщення

ID:ann12035

Зображення

Halfway There: 33 ALMA antennas on Chajnantor
Halfway There: 33 ALMA antennas on Chajnantor
тільки на англійській