Çok Büyük Teleskop

Dünya’nın en gelişmiş görünür-ışık gökbilim gözlemevi


Webcam | 25 Nov 2015 19:00 CET
Last image before nightfall

CANLI Paranal'ın panoramik görüntüsü (25 Nov 2015 19:00 CET)

Çok Büyük Teleskop (VLT) dizgesi üçüncü bin yıl başında Avrupa’nın yerde konuşlandırdığı en önemli gökbilim tesisidir. Dünya’nın en gelişmiş bu optik aleti, dört adet 8.2m çaplı ana aynalardan oluşan Birim Teleskop ve taşınabilir dört adet 1.8m çapında Yardımcı Teleskop’u içerir. Teleskoplar ESO Çok Büyük Teleskop Girişimölçer’i (VLTI) olarak tanımlanan dev bir girişimölçer şeklinde, gökbilimcilere tek bir teleskopun verebileceğinden 25 kat daha ince ayrıntı görmelerine izin verecek biçimde birlikte çalışabilir. Işık ışınları, karmaşık ayna sistemleri kullanılarak VLTI ile yer altı tünellerinde 100 metre boyunca 1/1000 mm’den daha az incelikte ilerleyerek birleştirilmektedir. Bu tip hassaslıkla VLTI, Ay uzaklığında bulunan bir arabanın iki farını ayırt edebilecek kadar, yani milyarsaniyelik açısal çözünürlüklü resimleri yeniden yapılandırabilmektedir.

8.2 m çaplı Birim Teleskoplar ayrı ayrı da kullanılabiliyor. Böyle bir teleskopla 30 kadir sönüklüğündeki bir gök cisminin görüntüsü bir saatlik pozlamayla elde edilebilir. Bu, çıplak gözle görülebilenden dört milyar (dört bin milyon) kat daha sönük cisimlerin görülebilmesi demektir.

Büyük teleskoplara Antu, Kueyen, Melipal ve Yepun isimleri verilmiştir. Bu isimlerin anlamları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, buraya tıklayınız.

CANLI web-kamera

Webcam | 25 Nov 2015 19:00 CET
Last image before nightfall

CANLI görüntü: MELIPAL, ayrıca UT3 olarak biliniyor (25 Nov 2015 19:00 CET)

Webcam | 25 Nov 2015 19:00 CET
Last image before nightfall

Aşırı temiz havalarda fotoğrafın arka planında tüm ihtişamıyla yer alan 6739-metre yüksekliği ile Llullaillaco volkanı görülebiliyor.  Arjantin sınırı üzerinde 190 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. (25 Nov 2015 19:00 CET)

Paranal Gözlemevi'nde bir Tur

Virtual Tour at ESO Very Large Telescope

VLT ve çevresinde bir Sanal Tura çıkmak için görüntüye tıklayınız.

 

Paranal Gözlemevi'ni Ziyaret

Teleskoplar ve Aygıtlar

VLT alet üretim programı tek bir gözlemevi için düşünülmüş en kararlı programdır. Geniş alan görüntüleyicileri, uyarlamalı optik düzeltmeli kamera ve tayf-ölçlerleri yanısıra derin mor-ötesinden (300 nm) orta kırmızı-ötesi (24 µm) dalgaboylarına kadar geniş tayf bölgesini kapsayan yüksek çözünürlüklü ve çoklu-nesne tayfölçeri içermektedir.

Birim Teleskoplar

8.2m çaplı teleskoplar küçültülmüş, ısı kontrollü, teleskop ile eş zamanlı dönebilen binalarda bulunmaktadır. Bu tasarım gözlem koşulları üzerindeki herhangi bir ters etkiyi minimize etmektedir. Örneğin sıcaklık ve rüzgar esintisindeki değişimlerden dolayı teleskop tüpünde meydana gelen hava boşluğu gibi. Birim Teleskoplar’ın ilki olan 'Antu' rutin bilimsel işlemlere 1 Nisan 1999’da başladı. Bugün, dört Birim Teleskop ve dört Yardımcı Teleskop işlevsel durumdadır.

Yardımcı Teleskoplar

Her ne kadar dört adet 8.2-metrelik Birim Teleskop VLTI içerisinde bir araya getirilebilse de, teleskoplar daha çok ayrı projelerde kullanılıyorlar ve her yıl sadece sınırlı sayıda gecede girişim-ölçer gözlemleri için uygun oluyorlar. Fakat tahsis edilmiş 1.8-metrelik daha küçük dört Yardımcı Teleskop (AT) VLTI’nın her gece işlevsel olmasına imkan vermektedir. Daha fazla bilgi bu bağlantıda kullanıma açıktır.

Çok Büyük Teleskop ile Bilim

VLT gözlemsel gökbilime tartışılmayacak bir etki yaptı. Burası özgün ve yer temelli en üretken tesistir ve VLTI’dan gelen sonuçlarla günlük hakemli bilimsel yayınların sayısı ortalama olarak 1’in üzerine çıkmıştır. VLT ESO'yu dünyadaki yer temelli en üretken gözlemevi haline getirmiştir. VLT yeni bir keşifler çağına, göze çarpan pek çok bilimsel ilklerle birlikte, bir ötegezegenin doğrudan ilk kez görüntülenmesini de içeren (eso0428), Samanyolu gökadasının merkezindeki süper-kütleli karadeliğin etrafında hareket eden yıldızların izlenmesi (eso0846) ve bilinen en uzak Gama-Işını Patlaması’nın parlama sonrası ışınımını gözleyerek katkı yapmıştır.

Bilimsel Hedefler

Büyük açıklığa sahip optik/kırmızı-ötesi teleskopar için geçerli olan genel amaçlar. Bunlar arasında yüksek kırmızıya kayma değerine sahip gökadalar, yıldız oluşumu, ötegezegenler ve öncül-gezegen sistemleri bulunmaktadır.

VLT ile Bilim hakkında daha fazla bilgi

Çok Büyük Teleskop hakkında daha fazla bilgi

Rezidans

VLT oteli Konutlar, ödül kazanmış bir binadır, ve James Bond’un “Quantum of Solace” filminin sahne arkasının bir parçası olarak hizmet vermiştir.

VLT Tanıtım filmi

VLT tanıtım filmini video arşivinden indiriniz.  

VLT

Adı: Çok Büyük Teleskop
Yerleşke: Cerro Paranal
Yükseklik: 2635 m
Kubbe: Sıkıca optimize edilen silindirik yapı
Türü: Optik/kırmızı-ötesi, ve girişimölçer özelliği
Optik tasarım: Ritchey-Chrétien reflektör
M1 Ana Ayna Çapı: 8.20 m
M1 Birincil Ayna Malzemesi : ZeroDur
M2 İkincil Ayna Çapı: 0.94 m
M2 İkincil Ayna Malzemesi: Berilyum
M3 Üçüncül Ayna: 1.242 x 0.866 m (düzgün eliptik)
Kaide: Alt-Azimut kaidesi
İlk Işık Tarihi: UT1, Antu: 25 Mayıs 1998
UT2, Kueyen: 1 Mart 1999
UT3, Melipal: 26 Ocak 2000
UT4, Yepun: 4 Eylül 2000
Aktif Optik: Evet
Uyarlamalı Optik: UT4: Lazer Reber Yıldız + NACO
Girişimölçer: UT maksimum 130 m açıklık
VLT ile alınan görüntüler: Bağlantı
VLT Görüntüleri: Bağlantı
VLT ile ilgili Basın Bültenleri: Bağlantı

 

 

Google Haritalar üzerinde VLT

 

Daha büyük Haritayı görüntüleyinTeleskopların 3-boyutlu modellerini bilgisayarınıza indirin ve Google Earth programında izleyin (kmz dosyası, 4.8MB)