eso1807tr — Kurumsal Bülten

ESO Gökbilimcisi Astronot Eğitim Programı İçin Seçildi

16 Şubat 2018

ESO gökbilimcisi Suzanna Randall uzaya gitme hayaline ilk Alman astronot olarak bir adım daha yaklaştı. Randall amacı ilk kadın Alman astronotu eğiterek bilimsel araştırmalar yapmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek olan Astronautin girişimi tarafından seçildi. Duyuru bugün Almanya Garching’teki ESO Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı ile yapıldı.

Astronautin girişimi ilgi alanları uzay, bilim, matematik ve teknoloji olan genç kadınlara ilham vermek ve ilk kadın Astronotu uzaya göndermek için 2016 yılında kuruldu. Program kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) mikro-çekim ortamı da kullanılarak kadın vücudunun ağırlıksız ortama karşı sergilediği reaksiyonun araştırılması planlanıyor [1].

Bilimsel geçmişi ve sportif yetenekleri sayesinde Suzanna Randall iki Astronautin stajyerinden biri olarak seçildi. Cologne’da doğan 38 yaşındaki Randall’ın İngiltere’deki gökbilim eğitiminin ardından, Montreal Üniversitesi’nden astrofizik doktorası bulunuyor ve şu anda ESO’da gökbilimci olarak çalışıyor.

ESO kariyerine ESO Burslusu olarak başlayan Randall daha sonra Şili’deki Atacama Çölü’nde küresel işbirliği ile işletilen dünyanın en büyük radyo teleskopu olan ALMA projesine dahil oldu. Milimetre ve milimetre-altı dalgaboylarında gözlem yapan ve 66 dev antenden oluşan ALMA soğuk ve uzay Evren’i araştıran en güçlü gökbilim gözlemevidir [2]. Randall ayrıca zonklayan, mavi, altcüce yıldızları da araştırmaktadır. Uzun yıllardır hırslı bir paraşütçü olan Randall yoga eğitmeni olup kış sporlarından hoşlanmaktadır.

Astronautin eğitim programındaki astronot adayları ISS ortamına alışarak istasyona bağlı sistemler ve kuralları öğrenmektedirler. Programda ayrıca adaylara parabolik uçuşlar, hayatta kalma, uçuş ve robotik eğitimi gibi zorlu görevler de verilmektedir.

Randall kendisini Astronautin programına başvurmak üzere motive eden şeyi şu şekilde açıklıyor: “Astronot olmak için gereken bilgi ve yeteneklerin sıradan bir kadın tarafından geliştirilebileceğinin mümkün olduğunu göstermek istedim. Ayrıca kadınların toplumun her aşamasında temsil edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Kadınların da uzayda çalıştığını ayrıca söylemeye gerek olmamalı.

Randall önümüzdeki iki yıl boyunca, diğer rakibi 34-yaşındaki meteoroloji uzmanı Insa Thiele-Eich ile rekabet edecek. Nisan 2017’de, Thiele-Eich program için Eurofighter pilotu Nicola Baumann’la birlikte 400 aday arasından seçilmişti. Ancak Baumann’ın projeden ayrılmasıyla seçim komitesi oybirliği ile yerinin Suzanna Randall’a verilmesi kararı aldı.

Suzanna Randall’ın bir astrofizikçi olarak daha önceki geçmişi sayesinde doğrudan eğitimlere başlayacağını söylemekten memnuniyet duyuyoruz”, diyor Astronautin kurucusu Claudia Kessler.

Randall ve Thiele-Eich eğitimleri boyunca havacılık şirketi Airbus tarafından desteklenecek. Yenilikçilik şirketi HYVE Astronautin ile birlikte çalışarak kitle-fonlaması kampanyasını yürütecek. Birlikte çalışarak ilk kadın Alman astronotun uzay görevi için gerekli finansmanın sağlanmasına dair fikirler ve çözümler geliştirecekler.

Notlar

[1] Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Avrupa, Amerika, Rusya, Japonya ve Kanada arasındaki işbirliği sayesinde mümkün olan yaşanabilir ortama sahip bir yapay uydudur. 360-tonluk ISS 820 metreküpten fazla basınçlı ortama sahiptir — altı astronottan oluşan ekip için yeterli oda ve çok sayıda bilimsel deney dizisi için gerekli alan. İstasyonun yapımına 1998 yılı Kasım ayında başlanmıştır.

[2] NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu’ndan on kat fazla çözünürlüğü ile ALMA kozmik kökenlerimizin en  derin sorularıyla ilgilenmektedir. Dev antenlerden oluşan dizgesi yıldızların, gezegen sistemlerinin, gökadaların ve yaşamın kendisinin yapıtaşlarını araştırmaktadır. Son teknolojiyle donatılmış ekipmanların bulunduğu ALMA gözlemevi bilimsel hedeflerinin üstesinden gelmek üzere zorlu And dağlarının zirvesinde çalışmaktadır.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi, Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Claudia Kessler
Stiftung erste deutsche Astronautin gGmbH
E-posta: claudia.kessler@dieastronautin.de

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1807.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1807tr
Tür:Unspecified : People : Astronaut

Görüntüler

ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
sadece İngilizce
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
sadece İngilizce
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
sadece İngilizce
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
sadece İngilizce
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
sadece İngilizce
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
sadece İngilizce