eso1728tr — Kurumsal Bülten

ESO’nun Yeni Genel Müdürü Xavier Barcons Görevine Başladı

01 Eylül 2017, Mersin

1 Eylül 2017’de Xavier Barcons, 2007’den bu yana hizmet veren Tim de Zeeuw’un ardından ESO’nun sekizinci Genel Müdürü oldu. Barcons ESO için heyecan verici bir zamanda görev alıyor. Aşırı Büyük Teleskop’un inşası hızla devam ederken ilk ışığını 2024 yılında alması bekleniyor.

ESO’nun yeni Genel Müdürü Xavier Barcons’un hem akademik hem de uluslarlarası organizasyonlarda zengin bir deneyimi bulunuyor. ESO’ya çok farklı alanlarda 10 yılın üzerinde hizmet vermiş ve özellikle 2012-2014 yıllarında ESO Konsey Başkanlığı yapmıştır. Aralarında Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) ve kendi ESO Konsey Başkanlığı döneminde onaylanan Aşırı Büyük Teleskop (ELT) gibi birçok büyük ESO projesine kayda değer katkılar sağlamıştır.

Xavier Barcons görev süresi boyunca ESO Üye Ülkeler’deki gökbilimcilerin heyecan verici bilimsel keşiflerine devam etmelerini istiyor ve ESO’nun geleceğin gözlemsel ve teknolojik gelişmelerindeki zorluklara mücadeleye hazır olacağına inanıyor.

Gökbilim en dinamik bilimlerden biridir ve konuları sürekli değişim halinde,” diyor Barcons. “ESO gökbilim dünyasındaki eşsiz kurumlardan biri olarak bu değişimlere ayak uydurabilecek güçtedir.

Onlarca teleskopu ve onlara bağlı çok sayıda aleti başarıyla işleten ya da destekleyen ESO, yeni Genel Müdürü ile La Silla, Paranal , APEX ve ALMA’yı desteklemeye devam ederken, bir yandan da ELT’nin inşasını sürdürüyor.

Tim de Zeeuw ve tüm ESO çalışanlarına ESO’yu şimdiki güçlü konumuna ve dünyadaki en üretken yer-konuşlu gözlemevi haline getirdikleri için çok teşekkür ediyorum,” diyor Xavier Barcons. “Bu pozisyona geldiğim için onur duyuyorum, ancak bunun yaşamımda çok önemli bir adım olduğunun farkındayım. Genel Müdür olmanın sorumluluklarını yerine getirmeyi heyecanla bekliyorum.

Şöyle devam ediyor “Dünya’nın en büyük optik teleskopu olacak ELT’yi inşa etmeye ve hizmete almaya odaklanacağız ve La Silla-Paranal ile ALMA gözlemevlerini çalışır durumda ve güncel tutmaya, bu sayede dünya genelinde gökbilim altyapısının ön sıralarında yer almaya devam edeceğiz.”

ESO’nun yeni Genel Müdürü ESO ve yeni görevi hakkındaki görüşlerini en son yayınlanan ESOcast videosunda ve bir çoklu-dalgaboyu gözlemevi olarak ESO’nun önemi hakkındaki görüşlerini de ESOblog sayfasında paylaşmıştır.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi, Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +903246514800 (1250)
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
Head of ESO ePOD
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6761
Cep: +49 173 3872 621
E-posta: lars@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1728.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1728tr
Adı:ESO Director General
Tür:Unspecified : People : Scientist

Görüntüler

Xavier Barcons starts as Director General of ESO
Xavier Barcons starts as Director General of ESO
sadece İngilizce

Videolar

ESOcast 125: Q&A with ESO's Incoming Director General Xavier Barcons — Taking up duty at ESO
ESOcast 125: Q&A with ESO's Incoming Director General Xavier Barcons — Taking up duty at ESO
sadece İngilizce