eso1721tr — Kurumsal Bülten

Avustralya ve ESO Stratejik Ortaklık Kurdu

11 Temmuz 2017

Bugün Canberra, Avustralya’da düzelenen bir törenle ESO ve Avustralya arasında başlayan on yıllık bir stratejik ortaklık anlaşması imzalandı. Ortaklık sayesinde ESO’nun programı hem bilimsel hem de teknik olarak güçlenirken, Avustralyalı gökbilimci ve endüstri ortaklarının La Silla Gözlemevi’ne erişimi sağlanacak. Bu ayrıca Avustralya’nın ESO Üye Ülkesi olması için de ilk adım olabilir.

Mayıs 2017’de Avustralya Hükümeti Avustralyalı gökbilimcilerin ESO’nun son teknoloji ürünü araştırma altyapısından faydalanmalarını sağlamak üzere ESO ile stratejik bir ortaklık kurma hedefini duyurmuştu. Şimdi bu ortaklık resmi hale getirildi ve başlatıldı. Artık Avustralya ESO’ya on yıl boyunca ve sonrasında tam üyelik elde etme potansiyeli ile, finansal olarak destek olacak. Ortaklık teklifi ESO Konseyi’nde oy birliği ile kabul edildi.

İmza töreni Avustralya Gökbilim Derneği’nin yıllık toplantısı sırasında Canberra’daki Avustralya Devlet Üniversitesi’nde (ANU) imzalandı. Açılışı ANU Rekör Yardımcısı, Nobel Ödüllü Brian Schmidt yaparken, devamında anlaşmayı imzalayan ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw, Avustralya Bilim, Sanayi ve Yenilikçilik Bakanı Arthur Sinodinos’un konuşmaları gerçekleşti. Törende ESO temsilcileri ile Bilim, Sanayi ve Yenilikçilik Birimi üyeleri ve seçkin misafirler hazır bulundu.

Senatör Arthur Sinodinos şu açıklamalarda bulundu: “Avrupa Güney Gözlemevi gibi dünya-çapındaki bir kurumla yapılan bu önemli ortaklık Avustralya’nın küresel gökbilim alanındaki araştırma üstünlüğünü sürdürecek ve uluslararası araştırma ve sanayi işbirliklerini teşvik ederek Avustralya’nın teknik ve bilimsel girdilerini etkileyecek önemli fırsatlar sağlayacaktır.

Bugün Avustralyalı gökbilimcilere — bunun yanı sıra teknik enstitülere ve sanayiye de — La Silla Gözlemevi’ne erişim sağlayacak stratejik bir anlaşma imzaladık,” diye ekledi ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw. “Avustralya ve ESO arasındaki bu ortaklık 20 yıldan uzun bir süredir benim için bir hedefti ve bugun bunun gerçek olmasından oldukça memnuniyet duyuyorum.

Bu ortaklık Avustralyalı gökbilimcilerin ESO’nun La Silla Paranal Gözlemevi tesislerinde özellikle, Çok Büyük Teleskop, Çok Büyük Teleskop Girişimölçeri, VISTA, VST, ESO 3.6-metre teleskopu ve Yeni Teknoloji Teleskopu ile gerçekleştirilen tüm faaliyetlerine katılım hakkı sağlayacak. Ayrıca Avustralyalı bilimcilerin ve sanayi temsilcilerinin ESO üyesi ülkelerdeki enstitülerle, gözlemevlerinde yapımı planlanan yeni aygıtlar üzerinde ortaklık kurma fırsatı sağlayacak.

Avustralya’nın ileri uyarlamalı optik ve fiber-optik teknolojilerini içeren aygıt üretimindeki uzmanlığı ESO’nun enstrümentasyon programı ile en iyi şekilde örtüşmektedir. Avustralya öncelikle La Silla Paranal Gözlemevi’ndeki teknolojik ve bilimsel fırsatlara erişim hakkı sağlayacak, sonrasında bu tesislerdeki tüm konularla ilgilenecek bir Üye Ülke olarak değerlendirilecektir. Buna benzer işbirlikleri ESO tarafından da dört gözle beklenmektedir.

Tim de Zeeuw’un diğer yorumları şu şekilde: “Avustralya’nın ortaklığa olan katkıları ESO’yu güçlendirecek ve ESO’nun tesisleri de Avustralyalı gökbilimcilerin yeni keşifler yapmalarını ve dünya genelinde bilim ve teknolojinin faydasına olacak yeni nesil yüksek teknoloji ürünü aygıtları geliştirmelerini sağlayacaktır. Bu, ayrıca, inanıyorum ki zamanla ESO tam üyeliği için önemli bir adım olacaktır.

Avustralya gökbilim çalışmalarında uluslararası kabul görmüş uzun ve zengin bir geçmişe sahiptir. Hali hazırda oldukça aktif ve başarılı olan gökbilim camiası ESO’nun son teknoloji ürünü tesislerine uzun dönemli erişimi ile büyümeye şüphesiz devam edecektir. Bu Avrupa-Avustralya işbirliği ikisinin de tek başlarına gerçekleştiremeyeceği temel bilimsel ve teknolojik gelişmeleri beraberinde getirecektir.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetler-arası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 16 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO var olan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın ana ortağıdır. ESO şu anda Paranal civarındaki Cerro Armazones’te 39-metre çaplı "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Aşırı Büyük Teleskopu, ELT'yi inşa etmektedir.

ESO Basın Bültenlerinin çevirileri ESO Bilim Toplum Ağı’nda (ESON) bulunan ESO üyesi ve diğer ülkelerdeki bilim toplum uzmanları ve bilim iletişimcileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ESON Türkiye çeviri ekibinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) ve Çağ Üniversitesi – Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nden (Mersin) uzman kişiler yer almaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi, Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +903246514800
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Randal Markey
Office of the Minister for Industry, Innovation and Science
Parliament House, Canberra ACT, Australia
Tel: +61 2 6277 7070
E-posta: randal.markey@industry.gov.au

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1721.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1721tr
Adı:ESO Director General
Tür:Unspecified
Facility:Other

Görüntüler

Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
sadece İngilizce
Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
sadece İngilizce
Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
sadece İngilizce

Videolar

Australia signs arrangement with ESO
Australia signs arrangement with ESO
sadece İngilizce
Minister Arthur Sinodinos on ESO and Australia Partnership
Minister Arthur Sinodinos on ESO and Australia Partnership
sadece İngilizce