eso1643tr — Kurumsal Bülten

Xavier Barcons ESO’nun Bir Sonraki Genel Müdürü Olarak Atandı

09 Aralık 2016

ESO Konseyi 57 yaşındaki Xavier Barcons’u ESO Genel Müdürlüğü görevine getirdi. Yeni görevine 1 Eylül 2017’de, şu anki Genel Müdür Tim de Zeeuw’un görev süresi bittikten sonra başlayacak.

Konsey adına, Xavier Barcons’un Tim de Zeeuw’un yerine Genel Müdür olarak atandığını söylemekten memnuniyet duyuyorum.” diyor ESO Konseyi Başkanı Patrick Roche. “Xavier kurumun gündemindeki; sınıfının en güçlü ve iddialı teleskopları arasında yer alan Avrupa Aşırı Büyük Teleskobu’nun inşası gibi yeni aşamalardaki gelişmelere liderlik edebilecek biridir. Başarılı bir şekilde on yıldır bu görevi yürüten ve ESO’yu Dünya’da lider bir gökbilimsel gözlemevi konumuna getiren Tim’e şükranlarımızı sunuyoruz.”

Profesör Xavier Barcons bir İspanyol olup hem akademide hem de bilim politikası alanında uzmanlığı olan ayrıcalıklı bir kariyere sahiptir. 2012 ile 2014 yılları arasında E-ELT Programı’nı ve teleskop inşa sürecini içeren Aşama 1’in de başlatıldığı dönemde yürüttüğü aktif ve başarılı Konsey Başkanlığı nedeniyle ESO’da çok iyi tanınmaktadır. Aynı zamanda diğer birçok ESO komitesinde de görev almıştır ve bunlardan sonuncusu Gözlem Programları Komitesi başkanlığıdır.

Tim de Zeeuw şu yorumu yapıyor: “Görevi uzun yıllardır birlikte çalışmaktan zevk aldığım Xavier’e bırakmaktan memnuniyet duyuyorum. ESO’nun gündemi oldukça genişledi ve önünde parlak bir gelecek var — ALMA ile heyecan verici bilimsel çalışmalar yapılıyor, E-ELT’nin inşa süreci başladı ve yeni projelerle birlikte Yeni Üye’ler de ufukta görünüyor. Ancak bununla birlikte zorluklar da bu sürecin bir parçası olacak, yine de bu gemiyi yürütmesi için Xavier’den daha iyisini düşünemiyorum!”

Xavier Barcons şunu ekliyor: “Böyle heyecan verici bir zamanda ESO’nun liderliği konumuna getirilmekten onur duyuyorum. Tim’in yönetimi sırasında kurum büyüdü ve gelişti. Görevim sırasında E-ELT’nin meyvelerini vermesini ve Çok Büyük Teleskop, ALMA ile ESO’daki diğer projelerdeki ilerlemeleri takip etmeyi bekliyorum. Aynı zamanda ESO’nun birinci sınıf çalışanları ile mesai yapmayı heyecanla bekliyorum.

Kariyerine bir fizikçi olarak başlayan Xavier Barcons gökadalar-arası ortam ve sıcak plazmalar konusundaki doktorasını 1985 yılında Cantabria Üniversitesi’nden almıştır. Bu sayede X-ışın gökbilimine ilgi duymuş ve uzak kuasarların tayf çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bir süre BK, Cambridge’de çalıştıktan sonra İspanya’ya dönerek ülkesindeki ilk X-ışın gökbilim grubuyla aygıtsal kurulum çalışmalarını başlatmıştır. 2002 yılından bu yana İspanyol Bilimsel Araştırmalar Konseyi’nde (CSIC) Araştırmacı Profesör olarak görev yapmaktadır.

Çalışmalarını X-ışın gökbilimi konusunda ilerleten Xavier, aralarında Einstein, ROSAT ve XMM-Newton uydularının da yer aldığı birçok uzay gözlemevinden alınan veriler üzerinde çalışmış ve ESO ile diğer gözlemevlerinde çok sayıda yer-konuşlu koordineli gözlem kampanyaları düzenlemiştir. Geçtiğimiz 15 yıl boyunca yeni nesil bir Avrupa X-ışın gözlemevi fikrini desteklemiş ve bu fikir artık gerçeğe dönüşerek ESA tarafından Athena görevi olarak seçilmiştir. Bilimsel ilgi alanlarından biri de uzak Evren’deki aktif gökada çekirdeklerinin doğası olup bunların hem yer den hem de uzaydan gözlenmeleri sayesinde özellikleri ve evrimlerinin anlaşılmasına nasıl katkılar yapacağı ile ilgilenmektedir.

Xavier Barcons evli ve iki çocuk sahibidir.

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1643.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1643tr
Adı:ESO Director General
Tür:Unspecified : People : Scientist

Görüntüler

Xavier Barcons appointed as next ESO Director General
Xavier Barcons appointed as next ESO Director General
sadece İngilizce